Rekrutacja na studia 2020
Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu prowadzi rekrutację już prawie od miesiąca. Tak jak na innych uczelniach odbywa się ona przez internet, a kandydaci zapisują się na wybrane kierunki. - Wymieniając od najpopularniejszego, największym zainteresowaniem cieszą się obecnie: kierunek lekarski, prawo, psychologia, finanse i rachunkowość, weterynaria, filologia angielska, lingwistyka stosowana, pielęgniarstwo, komunikacja i psychologia w biznesie – mówi dr Ewa Walusiak-Bednarek z biura prasowego UMK.
Ostrożności nigdy dość
Kandydaci na grafikę i architekturę wnętrz na UMK na rejestrację mają czas do 11 sierpnia. Ci, którzy chcą się dostać na konserwację i restaurację dzieł sztuki, sztukę medialną i edukację wizualną lub malarstwo, powinni zarejestrować się do 16 sierpnia. Kandydatów na wszystkie pozostałe kierunki obowiązuje termin 18 sierpnia.
Oni nie skończyli studiów, a są popularni i bajecznie bogaci...
UMK planuje przeprowadzenie niezbędnych egzaminów. - Z powodu pandemii egzaminy na kierunki plastyczne i rozmowa kwalifikacyjna na kierunek teologia o specjalności kapłańskiej odbędą się, przy zachowaniu reżimu sanitarnego – wyjaśnia dr Ewa Walusiak-Bednarek.
Z kolei Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy zrezygnował w tym roku z przeprowadzania egzaminów wstępnych na kierunki artystyczne: wzornictwo i architekturę wnętrz. - Zdecydowaliśmy, że zamiast przystępować do egzaminu kandydaci dostarczą swoje prace w wersji elektronicznej – informuje dr Franciszek Bromberek, rzecznik UTP. - Studia i tak zweryfikują ich umiejętności.
UTP w tym roku rekrutuje chętnych na 34 kierunki: 31 to studia inżynierskie, a 4 – licencjackie - W ofercie mamy kilka nowości, ze studiów stacjonarnych inżynierskich są to: automatyka i elektronika, bezpieczeństwo produktów zwierzęcych, towaroznawstwo spożywcze – dodaje rzecznik. - Na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych II stopnia otwieramy finanse i rachunkowość, studia I stopnia na tym kierunku już prowadzimy.
Jak zauważa dr Franciszek Bromberek, na razie kandydaci nie spieszą się z rejestracją na studia. - Rekrutacja rozpoczęła się 8 czerwca, ale w tym roku trwa bardzo długo, bo do 19 sierpnia, a na kierunki artystyczne – do 18 sierpnia. Widać, że młodzież czeka na wyniki matury, które będą znane dopiero z końcem lipca. Obecnie najwięcej potwierdzonych zgłoszeń, z wniesioną opłatą rekrutacyjną mamy na kierunku zoofizjoterapia (na 56 zgłoszeń 23 są już opłacone). Prowadzimy go jako jedyna uczelnia w Polsce, toteż mamy kandydatów z całego kraju. Sporo zapisów jest na finansach i rachunkowości, automatyce i elektronice, teleinformatyce, a także budownictwie i architekturze.
Wstępne ogłoszenie list osób zakwalifikowanych na studia zaplanowano na 20 sierpnia.
Całkiem nowe dziedziny
- Okres rekrutacji w tym roku jest wyjątkowy przynajmniej z trzech powodów – podkreśla prof. Benedykt Odyja, prorektor ds. Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Jak mówi, pierwszy to wydłużony czas samej rekrutacji, drugi - sposób przeprowadzania naboru, trzecia - otwarcie na nowe dziedziny.
Rekrutacja na UKW trwa od 15 czerwca. Pierwsza tura naboru zakończy się 2 września. Uczelnia zachęca kandydatów, aby przysłali drogą mailową albo pocztą swoją dokumentację, świadectwo. Chodzi o to, żeby nie musieli się przemieszczać po kraju czy nawet uczelni. Można też będzie złożyć dokumenty osobiście.
Wśród nowych propozycji uczelni są takie kierunki, jak cyberdemokracja i studia nad rozwojem, edukacja dla bezpieczeństwa i wiedza o społeczeństwie, a także ochrona środowiska oraz pedagogika resocjalizacyjna (są to studia praktyczne). W przygotowaniu jest natomiast kierunek fizyczne podstawy radioterapii i diagnostyki obrazowej oraz studia jednolite magisterskie na kierunku fizjoterapia, które uczelnia zamierza uruchomić w nowym roku akademickim.
Egzaminy wstępne odbędą się m.in. na psychologię i kierunki muzyczne. - Zostaną przeprowadzone zdalnie lub w reżimie sanitarnym – zapewnia dr Sławomir Łaniecki, rzecznik UKW.
