Na początek odśpiewano hymn państwowy, następnie gości przywitał doc. Roman Czakowski, prezydent AKP oraz dr Helena Czakowska, prof. AKP, rektor uczelni, na finał zaś zabrzmiało „Gaude Mater Polonia”.
Nagród była moc
Podczas uroczystości Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski otrzymała JM prof. AKP dr Helena Czakowska. Innym zasłużonym pracownikom AKP przyznano złote, srebrne i brązowe Krzyże Zasługi.
Zostały wręczone też wyróżnienia i nagrody Akademii Kujawsko-Pomorskiej nadane przez Senat uczelni oraz prezydenta AKP. Przyznawane są one osobom, które w okresie długoletniej i aktywnej pracy na rzecz uczelni wniosły istotny wkład w rozwój i umocnienie jej autorytetu, innym członkom społeczności akademickiej, osobom i organizacjom, pracownikom i osobom niebędącym pracownikami uczelni oraz podmiotom i instytucjom. Z okazji jubileuszu zostały wybite medale pamiątkowe.

Tytuł Honorowego Senatora przyznano prof. dr. hab. Władysławowi Sinkiewczowi, który w Senacie reprezentował Wydział Nauk Medycznych. Tytuł ten posiada aktualnie 12 osób.
Uczelnia ma Ambasadorów
W dalszej części przyznano tytuły honorowe Ambasadora AKP. Tytuł ten otrzymują osoby, które osiągnęły znaczący sukces naukowy lub zawodowy, ponadto poprzez swoją działalność i pracę wypełniają misję uczelni nie tylko w toku studiów, ale przede wszystkim po ich ukończeniu.
W tym roku laureatami zostali Jolanta i Józef Nowakowscy, właściciele F.H.U. MAC NOVA z Solca Kujawskiego. Od wielu lat są przedstawicielami Rady Doradczej Pracodawców, Przedsiębiorców i Samorządowców AKP, której głównym celem jest doskonalenie planów i programów kształcenia oraz udzielają pomocy w organizacji praktyk, umacniają wizerunek uczelni, wspierając współpracę z otoczeniem społeczno-gospodarczym.
Wcześniej ten tytuł otrzymali dr Adam Muller, mgr Patrycja Konarzewska, mgr Joanna Nowicka, mgr Moniak Mierzwińska oraz mgr inż. Andrzej Rutz.
Na koniec było czepkowanie
Na finał nastąpiło rozdanie dyplomów absolwentom studiów I i II stopnia oraz jednolitych studiów magisterskich na kierunkach: prawo, psychokryminalistyka, prawo w zarządzaniu, prawo międzynarodowe i UE w biznesie, obronność i bezpieczeństwo, administracja, filologia, pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna, pedagogika, praca socjalna, ekonomia, finanse i rachunkowość, translatoryka kulturowa - język angielski, budownictwo, geodezja i kartografia, informatyka oraz pielęgniarstwo. W ostatniej części rozdaniu dyplomów towarzyszyło tzw. czepkowanie (zakładanie czepków) jako symbol znaku wstąpienia do zawodu pielęgniarzy i położnych.
Całość zwieńczył występ Chóru Kameralnego Wydziału Edukacji Muzycznej Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy pod dyrygenturą Tomasza Kotwicy.
Loża honorowa pełna gości
Na uroczystości nie zabrakło VIP-ów. Byli posłowie na Sejm Iwona Kozłowska i Paweł Szrot, marszałek województwa Piotr Całbecki i wicemarszałek Zbigniew Ostrowski oraz wiceprezydent Bydgoszczy Mirosław Kozłowicz, wojewodę zaś reprezentował Łukasz Maciejak.

Ponadto w uroczystości wzięli udział rektorzy oraz przedstawiciele uczelni z miasta i regionu, samorządowcy, przedstawiciele instytucji współpracujących z uczelnią oraz przedstawiciele duchowieństwa.
AKP wysoko w rankingach
Przypomnijmy, że od 24 stycznia 2023 r. uczelnia funkcjonuje pod nazwą Akademia Kujawsko-Pomorska (wcześniej Kujawsko-Pomorska Szkoła Wyższa w Bydgoszczy).
AKP utworzona została w 2000 r. Funkcjonuje na zasadach non-profit. Swoją misję wyraża w słowach „Sapientiae Servientes” - w służbie mądrości. Posiada uprawnienia do nadawania stopni naukowych doktora i doktora habilitowanego w dyscyplinach: nauki prawne oraz nauki o kulturze i religii. Od 1 października 2023 r. działa Kolegium Doktorskie przygotowujące do napisania rozprawy doktorskiej i prowadzenia samodzielnej pracy naukowej tych dyscyplinach naukowych.
W 2024 r. w prestiżowym Rankingu Uczelni Wyższych Perspektywy AKP okazała się najlepsza w Bydgoszczy spośród uczelni niepublicznych, z kolei w Rankingu Wydziałów Prawa organizowanym przez „Gazetę Prawną” AKP zajęła 3. miejsce w Polsce wśród wszystkich uczelni niepublicznych.
