https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Szpital Miejski przekazany Politechnice Bydgoskiej. Skorzystać ma na tym całe miasto

(em)
Po zmianach w KRS placówka będzie funkcjonowała jako Szpital Kliniczny im. dr. Emila Warmińskiego Politechniki Bydgoskiej
Po zmianach w KRS placówka będzie funkcjonowała jako Szpital Kliniczny im. dr. Emila Warmińskiego Politechniki Bydgoskiej Dariusz Bloch/Polska Press
Podczas 500. posiedzenia Senatu Politechniki Bydgoskiej przekazano akt notarialny nadający prawa własności uczelni do Wielospecjalistycznego Szpitala Miejskiego im. dr. Emila Warmińskiego.

W kwietniu Rada Miasta Bydgoszczy zdecydowała o przekazaniu medycznej placówki Politechnice Bydgoskiej w formie darowizny. Wydział Medyczny powstał 1 grudnia 2023 roku, a już w październiku 2024 r. uczelnia przeprowadziła rekrutację na I rok studiów na kierunku lekarskim. Z 847 kandydatów wyłoniono 60 osób, które rozpoczęły kształcenie.

Rafał Bruski, prezydent miasta i prof. Marek Adamski, rektor Politechniki Bydgoskiej podpisali akt notarialny przekazania szpitala uczelni. Po zmianach w KRS będzie to Szpital Kliniczny im. dr. Emila Warmińskiego Politechniki Bydgoskiej - informuje bydgoski ratusz.

- Nowo powstały Wydział Medyczny na bydgoskiej uczelni to impuls do rozwoju dla miasta i samej politechniki. To szansa dla placówek medycznych, które podjęły współpracę z uczelnią. Z tego w ostatecznym rozrachunku skorzystają przyszli studenci i pacjenci. Niezwykle cieszę się, że w tym złożonym procesie swoją cegiełkę dołożył również bydgoski samorząd. Decyzja o przekazaniu Politechnice Bydgoskiej Wielospecjalistycznego Szpitala Miejskiego przysłuży się nie tylko rozwojowi uczelni, ale też całej Bydgoszczy - mówił podczas uroczystości Rafał Bruski.

Studenci Wydziału Medycznego zdobywać będą wiedzę oraz praktykę w 7 bydgoskich i regionalnych szpitalach. Jednym z warunków odbywania zajęć praktycznych przez studentów było posiadanie prosektorium. Nieużywane stało na terenie szpitala, które dzięki decyzji radnych i prezydenta zostało przekazane Politechnice Bydgoskiej. 1 października 2024 r. otwarto w Szpitalu Miejskim na Kapuściskach wyremontowane Prosektorium Anatomii Prawidłowej Wydziału Medycznego Politechniki Bydgoskiej. Bazę kliniczną dla kształcenia lekarzy na Wydziale Medycznym stanowią także inne szpitale w mieście i regionie, w tym 10. Wojskowy Szpital Kliniczny, Szpital MSWiA w Bydgoszczy czy Centrum Onkologii w Bydgoszczy.

Uczelnia planuje kolejne inwestycje związane z infrastrukturą na potrzeby kształcenia medycznego, w tym budowę nowoczesnego centrum symulacji oraz rozbudowanego prosektorium. Na ten cel pozyskała blisko 70 mln złotych. Na rozwój kształcenia na kierunku lekarskim politechnika przeznaczy kolejnych blisko 10 milionów złotych, o które skutecznie aplikowała w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju.

Politechnika Bydgoska to największa i najstarsza publiczna uczelnia w Bydgoszczy powołana do życia w 1951 r. nie licząc półakademickiej Akademii Rolniczej działającej w latach 1920-1923. Czterokrotnie zmieniała charakter, strukturę organizacyjną i nazwę. Od 1 września 2021 r. funkcjonuje jako Politechnika Bydgoska.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Świat żegna Franciszka. Tłumy wiernych na Placu św. Piotra

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski