Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rada Osiedla Nowy Fordon przeciwko Alei Światła Alberta Michelsona

Sławomir Bobbe
Sławomir Bobbe
Fragment przyszłej Alei Światła Alberta Michelsona nie jest nawet zamieszkały.
Fragment przyszłej Alei Światła Alberta Michelsona nie jest nawet zamieszkały. Tomasz Czachorowski
Na nic poparcie noblistów, naukowców z Polskiej Akademii Nauk, a nawet ambasador USA w Polsce - rada osiedla Nowy Fordon mówi nie nowej nazwie ulicy. Ulicy, przy której nikt nie mieszka.

Zobacz wideo: Nowe mandaty od straży miejskiej - mają większe uprawnienia.

Jeszcze nigdy w historii Bydgoszczy za zmianą nazwy (części) ulicy nie opowiedziało się tyle znakomitości. I to nie tylko w skali miasta, kraju - ale także świata. Zadbał o to Jarosław Chrostowski, dziennikarz pism naukowych, który od dwóch lat zabiega o to, by odcinek ulicy Akademickiej w Fordonie (od Jasinieckiej do ul. Rejewskiego) nazwać Aleją Światła Alberta Michelsona.

To Cię może też zainteresować

Kim był Albert Michelson, a właściwie Albert Abraham Michelson? To wybitny fizyk, pochodzenia polskiego (urodził się w Strzelnie, jego ojciec mieszkał w Fordonie), nagrodzony Nagrodą Nobla w dziedzinie fizyki za stworzenie interferometru, który umożliwił mu przeprowadzenie bardzo dokładnych pomiarów prędkości światła.

Pomysł zyskał życzliwe wsparcie sąsiadującej z ul. Akademicką Politechniki Bydgoskiej, a także zespołu do spraw nazewnictwa. Ale to dopiero początek. Projekt wsparła także Georgette Mosbacher, jeszcze niedawno ambasador USA w Polsce, prezes PAN prof. Jerzy Duszyński, a także wiceadmirał Waltera E. Carter Jr. (Michelson odbył dwuletnia służbę na morzu w amerykańskiej marynarce). Co więcej, ideę wsparło pięciu laureatów Nagroda Nobla - Klaus von Klitzing, Carlo Rubbia, Anthony James Leggett, John C. Mather i Kip Thorne.

Wszyscy uznali, że upamiętnienie w ten sposób Alberta Michelsona to świetny pomysł. Na środowej sesji Rady Miasta Bydgoszczy w swoim wystąpieniu Jarosław Chrostowski dziękował radnym za wsparcie.

- O ile świat literatury mógłby się obyć bez twórczości Williama Shakespeara, to świat fizyki nie mógłby się obyć bez dokonań Alberta Michelsona - mówił inicjator zmiany nazwy.

Wydawało się, że sprawa jest właściwie przesądzona tym bardziej, że zmiana nazwy nikomu nie szkodziła. Nikomu - bo na wskazanym fragmencie Akademickiej nikt nie mieszka, nikt nie prowadzi działalności gospodarczej. Odpada więc tradycyjny problem, który pojawia się przy okazji zmian nazw ulic, a irytujący mieszkańców - kłopoty ze zmianą dokumentów.

Okazało się jednak inaczej. Rada Osiedla Nowy Fordon sprzeciwiła się bowiem zmianie nazwy (nie chcąc dzielić ul. Akademickiej), a część radnych miejskich uznała, że sprzeciw ten trzeba uszanować.

- Pojawiły się też wątpliwości natury proceduralnej, chodziło o to, że komisja kultury nie zajmowała się tym projektem, a zrobiła to komisja skarg, wniosków i petycji - mówi Lech Zagłoba-Zygler, wiceprzewodniczący Rady Miasta Bydgoszczy. - Dodatkowo przewodniczący Kazimierz Drozd zaproponował, że może lepiej nadać nazwę Michelsona jednej z ulic kampusu akademickiego Politechniki Bydgoskiej, z czym akurat się nie zgadzam. Uznaliśmy więc, że lepiej temat jeszcze raz przedyskutować - gdy komisja kultury wyda opinie wierzę, że do sprawy wrócimy na kolejnej sesji. Osobiście chciałbym, by zmiana dotyczyła ul. Akademickiej, inicjator pragnie wzdłuż tej ulicy w przyszłości zainstalować, jak przystało na Aleję Światła, systemy oświetlenia, które mogłyby być atrakcją turystyczną miasta. Ciężko byłoby to osiągnąć na drodze wewnętrznej kampusu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo