Zobacz wideo: Leonard Pietraszak patronem bydgoskiego Teatru Kameralnego?

Petycja prof. Romana Lepperta i dr. Rafała Zimnego, naukowców w bydgoskiego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego, wpłynęła do bydgoskiego ratusza 14 lutego. Jest skierowana m.in. do Rafała Bruskiego, prezydenta Bydgoszczy, oraz Moniki Matowskiej, przewodniczącej Rady Miasta.
Naukowcy proponują patronów dla dwóch ulic - Bohdana Butenkę i Leonarda Pietraszaka. Obaj urodzili się w Bydgoszczy i byli związani z kulturą.
Dla Bohdana Butenki - uliczka w Nowym porcie
Imię Bohdana Butenki ma dostać projektowana ulica mająca łączyć ul. Obrońców Bydgoszczy z ul. Marszałka Ferdynanda Focha na powstającym osiedlu Nowy Port.
"Bohdan Butenko zasłynął przede wszystkim jako autor żartobliwych i optymistycznych ilustracji w książkach oraz komiksach przeznaczonych dla dzieci, ale Jego wymiarowa twórczość nie ogranicza się tylko do tego pola działalności artystycznej" - czytamy w uzasadnieniu petycji. - "Uważamy, że króciutka nowa ulica, która według zapowiedzi inwestora ma być małym centrum integrującym lokalną społeczność, znakomicie nadawać się będzie do tego, by mogła swoim przyszłym życiem odzwierciedlać zarówno twórczość, jak i postawę życiową proponowanego patrona."
Pomysłodawcy zwracają uwagę, że o ile miasto przyjmie ich propozycję, będzie ulicę mogło wykorzystać marketingowo, np. stawiając figurki postaci czy tablice z rysunkami Butenki.
Wyjechał z miasta jako 8-latek w skutek działań podczas II wojny światowej, a potem nie akcentował związków z Bydgoszczą. Bohdan Butenko zmarł w 2019 roku.
Dla Leonarda Pietraszaka - trasa spacerowa nad Kanałem Bydgoskim
O Leonardzie Pietraszaku, znakomitym aktorze, wiele pisać nie trzeba. Spoczął niedawno na Cmentarzu Starofarnym, a w młodości mieszkał przy ul. Grunwaldzkiej.
Pomysłodawcy proponują, żeby uczynić go patronem południowej części trasy spacerowej nad Starym Kanałem Bydgoskim - od ul. Wrocławskiej do parku nad kanałem, być może jeszcze dalej.
O aktorze naukowcy piszą tak: "W wielu wypowiedział podkreślał miłość do tej części miasta, a okolice nad Starym Kanałem wskazywał jako ulubione miejsce spacerowe w naszym Mieście."
Nazwę nadaje rada gminy
Jak właściwie nadaje się nazwy ulic? Reguluje to ustawa o samorządzie gminnym - to rada gminy podejmuje uchwały w sprawie nadania nazw ulic i placów będących drogami publicznymi lub nazwy dróg wewnętrznych. W tym ostatnim przypadku musi mieć zgodę wszystkich właścicieli terenu.
- To kompetencje Rady Miasta Bydgoszczy. Temat jest w Zespole ds. nazewnictwa. Niezręcznie, żeby Prezydent przekazywał stanowisko przed opinią Zespołu i najpierw mediom a potem radnym - podkreśla Marta Stachowiak, rzeczniczka prezydenta Bydgoszczy.
Wniosek o konkretną nazwę trafia do Zespołu ds. Nazewnictwa Miejskiego w ratuszu, jego członkowie opiniują pomysł. Jeżeli jest to opinia pozytywna, propozycja trafia pod głosowanie radnych.
Są jednak pewne obostrzenia. W świetle definicji ustawy o drogach publicznych, określenie "droga" oznacza budowlę wraz z drogowymi obiektami inżynierskimi, urządzeniami oraz instalacjami, stanowiącą całość techniczno-użytkową, przeznaczoną do prowadzenia ruchu drogowego, zlokalizowaną w pasie drogowym. Z kolei pas drogowy to wydzielony liniami granicznymi grunt. Nie można nadawać nazw drogom, które dopiero są projektowane.
A co Wy sądzicie o propozycjach naukowców z UKW?