Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sanepid nie zgodził się na ulokowanie magazynów spożywczych na dawnym Zachemie. Cała lista trucizn

Wojciech Mąka
Wojciech Mąka
Powód odmowy sanepidu ulokowania w strefie przemysłowej magazynów Stokrotki  jest jasny - zakaz prowadzenia produkcji i magazynowania żywności.
Powód odmowy sanepidu ulokowania w strefie przemysłowej magazynów Stokrotki jest jasny - zakaz prowadzenia produkcji i magazynowania żywności. Dariusz Bloch
Olbrzymi magazyn sieci Stokrotka nie powstał w strefie przemysłowej na terenie dawnych Zakładów Chemicznych Zachem w Bydgoszczy, bo nie zgodził się na to inspektor sanitarny. Spór oparł się nawet o Wojewódzki Sąd Administracyjny. Okazuje się, że podjęta dziesięć lat temu przez sejmik województwa uchwała wciąż obowiązuje i zabrania lokowania tam podobnych obiektów. W uchwale znajduje się cała listą szkodliwych substancji.

Zobacz wideo: Rząd planuje finansową pomoc dla PKP Intercity

Stokrotka wynajęła niemal 6,5 tysiąca metrów powierzchni biurowo-magazynowej w kompleksie Fortress Logistics Park przy ulicy Chemicznej i Mokrej. To zupełnie inna lokalizacja. Pod koniec 2021 roku polski deweloper powierzchni magazynowej w 7R Park Bydgoszcz ogłosił, że to właśnie litewska sieć sklepów spożywczych oraz firma Rohlig Suus będą pierwszymi najemcami parku przy ulicy Wojska Polskiego i Petersona. Jednak olbrzymi magazyn nie został wynajęty przez Stokrotkę. Nie zgodził się na to Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Bydgoszczy.

Spóźnione odwołanie i sprawa w sądzie

Od jego decyzji wnioskodawca może złożyć odwołanie do organu wyższego stopnia tj. Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Bydgoszczy. W tym przypadku nie zostało ono rozpatrzone z uwagi na uchybienie terminu do wniesienia odwołania przez stronę postępowania. Co więcej, sprawa ta toczyła się na drodze postępowania sądowego. Zgodnie z wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy, strona uchybiła termin do odwołania - informuje Łukasz Betański, rzecznik prasowy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bydgoszczy.

Uchwała sejmiku zabrania

Powód odmowy sanepidu jest jasny - zakaz prowadzenia produkcji i magazynowania żywności. - Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Bydgoszczy, jako organ I instancji, po rozpatrzeniu wniosku podjął negatywną decyzję z uwagi na lokalizację magazynów na terenie Strefy Przemysłowej Zachem, wskazanej w uchwale Sejmiku Województwa Kujawsko–Pomorskiego - informuje Łukasz Betański. - Ustalono, że obiekty, zgodnie z projektem architektoniczno-budowlanym przeznaczone są do składowania towarów uniwersalnych. W założeniach dotyczących użytkowania nie przewidziano możliwości produkcji i przetwarzania środków spożywczych oraz obrotu tymi środkami. Na chwilę obecną podmiot użytkuje inne hale magazynowe w Bydgoszczy, na których działalność uzyskał zgodę w grudniu 2022r.

Wydział EPI i spalarnia

Dotarliśmy do uchwały sejmiku - przegłosowano ją dziesięć lat temu, ale wciąż obowiązuje. Wskazano w niej, że na tym terenie istnieje możliwość przekraczania w powietrzu domuszczalnych norm:

  • acetonu;
  • chlorowodoru;
  • cykloheksanonu;
  • dichlorobenzenu – wszystkich izomerów;
  • octanu etylu;
  • tetrahydrofuranu;
  • toluenu.

Obszar strefy na mapce zaznaczono niebieską kreską. Na tym terenie znajdują się magazyny 7R, ale także resztki pozachemowskiej instalacji wydziału EPI oraz spalarnia odpadów niebezpiecznych.

Magiczna niebieska linia?

- Uchwała jest od dekady, a ile w tym czasie wykonano działań oczyszczających, czy badań powietrza na choć wskazane w dokumencie szkodliwe związki chemiczne, bo zapewne występuje tu jeszcze szereg innych? pyta Renata Włzik, działaczka z Łęgnowa Wsi od lata nagłaśniająca problem skażenie po Zachemie. - Jeśli tego nie zrobiono, a z mojej wiedzy nie wykonano takich działań, to wychodzi, że tylko chce się czerpać zyski, mając gdzieś zdrowie i życie przebywających tu ludzi!

Włazik ocenia, że może to nie jest świadome narażanie ludzi, a zwłaszcza dzieci, na związki chemiczne o dużych czynnikach ryzyka - W kartach charakterystyki tych substancji, dowiemy się że kontakt z większością z nich wywołuj choroby płuc, astmę, ale i szereg innych. W obrębie zaznaczonym na mapie po za licznymi firmami, także takimi które zakazuje prowadzić ta uchwała jest przecież wydział UM do którego przychodzą rodzice z noworodkami, w miejscu żłobka są zajęcia dla seniorów - zwraca uwagę, ironicznie pytając, czy niebieska linia na mapie zatrzymuje w jakiś magiczny sposób zanieczyszczenie, o którym czytamy w uchwale?

- Wiadomo, że nie i wyznaczała tylko teren pod park przemysłowy, a szkodliwe substancje chemiczne wdychane są tak samo za tą linią - mówi Włazik. - Czy wpływające podatki z tego terenu pokrywają koszty leczenia? Czy na to zwyczajnie nikt nie patrzy, nie przelicza, ile każdy podatnik jeszcze dokłada? Nasze województwo jest na podium zachorowalności i umieralności na nowotwory, zwłaszcza płuc! Dalej będąc biernymi tylko umocnimy się w tej "wygranej".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo