W wyniku stwierdzonych nieprawidłowości, Kujawsko-Pomorski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska już w toku kontroli decyzją z sierpnia 2021 roku wstrzymał w trybie natychmiastowym zbieranie odpadów oraz przyjmowanie substancji chemicznych w związku ze stwarzaniem zagrożenia zdrowia lub życia ludzi oraz zagrożeniem zniszczenia środowiska.
Dotyczy to spółki działającej na terenie dawnych Zakładów Chemicznych Zachem w Bydgoszczy.
Interwencje WIOŚ
Spółka się odwołała, ale Główny Inspektor Ochrony Środowiska utrzymał w mocy wstrzymanie prowadzenia działalności w postaci zbierania odpadów.
Zobacz wideo: KWP w Bydgoszczy przejęła nielegalną broń i narkotyki

WIOŚ w Bydgoszczy informuje, że w trakcie trwania kontroli skierowane zostały również:
- wystąpienie do Komendanta Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Bydgoszczy o podjęcie działań mających na celu ocenę zagrożenia pożarowego na terenie;
- zawiadomienie do Policji o podejrzeniu popełnienia przestępstwa zbierania odpadów i substancji w takich warunkach i w taki sposób, że może to zagrozić życiu lub zdrowiu człowieka, obniżenie jakości wody, powietrza lub powierzchni ziemi lub zniszczenie w świecie roślinnym lub zwierzęcym. Obecnie postępowanie w tej sprawie prowadzone jest przez prokuraturę.
Podczas kontroli dwa razy zostały pobrane próbki gleb do badań. W dwóch z pięciu pobranych prób przekroczone zostały dopuszczone przez ministerstwo zawartości sumy węglowodorów składników frakcji oleju. W związku ze stwierdzonym zanieczyszczeniem bezpośrednie zagrożenie wystąpienia szkody w środowisku na działce zostało zgłoszone Regionalnemu Dyrektorowi Ochrony Środowiska w Bydgoszczy.
W ramach działań pokontrolnych:
- wydano 3 decyzje administracyjne wymierzające kary pieniężne za naruszenia z zakresu gospodarki odpadami;
- wydano decyzję wstrzymującą działalności spółki w zakresie przetwarzania odpadów bez wymaganego zezwolenia;
- wydano zarządzenie pokontrolne w celu wyeliminowania naruszeń;
- skierowano wniosek o ukaranie osoby odpowiedzialnej za wykroczenie do Sądu Rejonowego w Bydgoszczy.
W marcu 2022 r. WIOŚ wystąpił do prezydenta Bydgoszczy o nakazanie posiadaczowi odpadów ich usunięcie.
Pod koniec ubiegłego roku, podczas kontroli, okazało się że spółka nie zabezpieczyła - zgodnie z nakazem - terenu. Ponownie wydano zarządzenie pokontrolne w sprawie zabezpieczenia miejsca magazynowania i składowania odpadów oraz substancji chemicznych przed przedostawaniem się ścieków przemysłowych do gruntu.
Istotnych zmian nie ma
Ustalenia z przeprowadzonej kontroli zostały przekazane prezydentowi Bydgoszczy. Ponadto skierowano do niego wniosek o rozważenie możliwości zobowiązania podmiotu korzystającego ze środowiska do sporządzenia przeglądu ekologicznego.
W tym roku podczas kontroli na terenie prowadzonej przez spółkę nie zaobserwowano "istotnych zmian", jak brzmi komunikat WIOŚ. Zatem... "Nie stwierdzono podstaw do podejmowania dalszych czynności, ponieważ byłyby one jedynie dublowaniem działań wcześniej zrealizowanych" - stwierdza WIOŚ.