– W tym roku marina zostanie wpisana do głosowania na projekt ponadosiedlowy w Bydgoskim Budżecie Obywatelskim. Chcemy doprowadzić ją do stanu użytkowania, bo jest jeszcze w takiej niezagospodarowanej formie. Ogromna prośba do wszystkich rad osiedli, abyście pomogli nam w tym głosowaniu. Co roku głosujemy na Wielką Pętlę Rowerową, ważną dla całego Fordonu, a w tym roku również tereny nadwiślańskie będą potrzebowały waszego wsparcia – apeluje Rafael Prętki, prezes SMSF.
W opisie projektu czytamy, że marina przy Wiśle ma służyć osobom płynącym rzeką i zatrzymującym się w Fordonie oraz mieszkańcom. W przewidzianym wyposażeniu uwzględniono węzły sanitarne, pomieszczenie hotelowe, jadalnię, hangar na sprzęt wodny, wypożyczalnię sprzętu oraz salę dydaktyczną. W tym roku w ramach BBO wybierany ma być jeden projekt ponadosiedlowy. Marina nie jest jedynym pomysłem na zagospodarowanie przestrzeni w okolicy mostu. Plany SMSF sięgają dalej w przyszłość.
– Teren po byłej żwirowni – zabiegamy, aby w tym miejscu powstała jedna duża plaża – plaża Wisła Bydgoszcz. To taka nasza prośba na przyszłość. Wiecie, że realizujemy nasze plany w 100 procentach i przy waszym wsparciu uda nam się zagospodarować ten krótki odcinek, który jeszcze nie został zrewitalizowany – opowiada Rafael Prętki.
Choć nie wszystkie prace przy budowie ciągu pieszo-rowerowego na ul. Promenada zostały skończone, to już teraz można spotkać tam zarówno spacerowiczów, jak i rowerzystów. Ostatnim etapem prac będą nasadzenia. Wzdłuż zrewitalizowanej ulicy Promenada, Nad Wisłą czy Filomatów zasadzonych zostanie łącznie ponad 130 drzew, wśród nich charakterystyczne dla terenów zalewowych wierzby, ale i klony, lipy czy głogi. Na skarpach sadzonych pojawi się kilka tysięcy kolorowych krzewów oraz innych roślin.
Wypoczynek na sportowo
Teren pomiędzy nabrzeżem i ulicą Promenada ma pełnić przede wszystkim funkcje sportowe. W projekcie przewidziano kilka atrakcji, w tym boisko do siatkówki plażowej, skatepark, ścianki wspinaczkowe, letnią siłownię i plac zabaw dla dzieci. Ustalono już szczegóły dotyczące tego, gdzie pojawią się elementy małej architektury – ławki, stojaki rowerowe i kosze na śmieci. Cały teren ma być oświetlony i objęty monitoringiem.
– Pięknie się to nam tutaj zaczyna wszystko rysować. Cały projekt, który można było oglądać na papierze mamy już praktycznie w realu – uważa prezes SMSF. W maju ZDMiKP informował, że wykonawca zrealizował ok. 70 proc. zakresu wszystkich prac. Rzut oka na obecny stan zaawansowania wykonania na poszczególnych odcinkach pozwala stwierdzić, że jest już nawet bliżej do finału. Zakończenie robót i odbiory planowane są po wakacjach.
– Podejmujemy rękawicę, żeby powstało tu jeszcze miejsce do grilla. Będziemy zabiegali o grillowisko – deklaruje Rafael Prętki, przypominając, że przed lat dzięki staraniom stowarzyszenia nad Wisłą można było już grillować. – Jeśli takie miejsce jest w Myślęcinku, dlaczego miałoby nie być go tutaj? – pyta.
Wykonywane obecnie prace to jeden z ostatnich elementów kompleksowej rewitalizacji Starego Fordonu. W grudniu 2022 r. oddano do użytku przebudowane nabrzeże. Wcześniej przebudowano ul. Bydgoską czy zmodernizowano miejskie kamienice. Nowego charakteru nabrał również Rynek, na którym główną atrakcją stała się multimedialna fontanna.
