„Putin chciał zniszczyć jedność Europy, a jesteśmy zjednoczeni jak nigdy dotąd”. Premier Portugalii z wizytą w Warszawie

OPRAC.:
Lidia Lemaniak
Lidia Lemaniak
twitter.com/PremierRP
Udostępnij:
– Nie ma powrotu do stanu sprzed 24 lutego. Niektóre kraje do niedawna tak myślały – wróćmy do business as usual, kupujmy gaz, ropę z Rosji. Nie, Polska i Portugalia są tego zdania, że musimy się raz na zawsze uniezależnić od rosyjskich węglowodorów – mówił premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej po spotkaniu z premierem Portugalii Antonio Costą. – Putin chciał odizolować Ukrainę, ale to my będziemy izolować gospodarczo Rosję od reszty Europy. Chciał zniszczyć jedność Europy, a jesteśmy zjednoczeni jak nigdy dotąd – zwrócił uwagę szef polskiego rządu.

Z wizytą w Warszawie przebywa premier Portugalii, który spotkał się z szefem polskiego rządu Mateuszem Morawieckim.

– Bardzo się cieszę z tej oficjalnej wizyty. Niedawno obchodziliśmy setną rocznicę nawiązania stosunków dyplomatycznych między Portugalią a Polską. Świętowalibyśmy to, gdyby nie to, że mamy do czynienia z tragiczną sytuacją na Ukrainie – mówił premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej po spotkaniu z premierem Portugalii Antonio Costą.

Szef polskiego rządu podkreślił, że „dyskutowaliśmy o tym, jak świat wyglądał przed 24 lutego i jak wygląda teraz”. – Musimy zrobić wszystko, żeby jak najszybciej wojska rosyjskie opuściły Ukrainę i żeby zapanował pokój. Do tego potrzebna jest jedność w ramach UE i NATO – dodał.

– Nie ma powrotu do stanu sprzed 24 lutego. Niektóre kraje do niedawna tak myślały – wróćmy do business as usual, kupujmy gaz, ropę z Rosji. Nie, Polska i Portugalia są tego zdania, że musimy się raz na zawsze uniezależnić od rosyjskich węglowodorów – podkreślił premier.

Mateusz Morawiecki zauważył, że „Portugalia i Polska, choć to odległe kraje, to pracujemy ręka w rękę, żeby jedność utrzymać”. – Europa nie może zatrzymać się w pół drogi, tak jak nie można w połowie mieć pokoju. Musimy zapewnić bezpieczeństwo w UE i także na Ukrainie – wskazał.

Podkreślił, że „musimy wzmacniać Ukrainę od strony wojskowej, ekonomicznej, humanitarnej”. – O tym także rozmawialiśmy z premierem Portugalii. Razem musimy budować wzmocnioną flankę UE i NATO – dodał.

– Rozmawialiśmy dzisiaj o specjalnych rozwiązaniach dla Ukrainy, przyspieszonej ścieżce wejścia do UE. Całe NATO i UE stoi murem za Szwecją i Finlandią. Cieszymy się bardzo z tego, że mamy prawdopodobne poszerzenie NATO o dwa kraje – mówił szef polskiego rządu.

Mateusz Morawiecki zauważył, że „Mariupol pozostanie symbolem walki o wolność, walki o niepodległość”. – Pamiętajmy o tym, ponieważ naszym obowiązkiem jest dać Ukrainie nadzieję na odbudowę kraju po zakończonej wojnie – powiedział.

– Pomimo tych mrocznych czasów, powinniśmy pamiętać o tym, jak wiele możemy osiągnąć, kiedy działamy razem. Na poziomie UE i NATO razem z premierem Portugalii bardzo często zgadzamy się w wielu sprawach – zaznaczył.

Ponadto Mateusz Morawiecki zwrócił uwagę, że „Putin chciał odizolować Ukrainę, ale to my będziemy izolować gospodarczo Rosję od reszty Europy”. – Chciał zniszczyć jedność Europy, a jesteśmy zjednoczeni jak nigdy dotąd – dodał.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Nowy francuski rząd bez wotum zaufania?

Wideo

Więcej informacji na stronie głównej Express Bydgoski
Dodaj ogłoszenie