W uroczystości oficjalnego otwarcia Centrum Analiz, Szkolenia i Edukacji NATO-Ukraina (JATEC) wzięła udział Olha Stefaniszyna, wicepremier Ukrainy do spraw integracji europejskiej i euroatlantyckiej.
Wicepremier Ukrainy o przyszłości kraju w NATO: Jestem tu. To ma znaczenie
Jednym z pytań, jakie usłyszała od dziennikarzy, było to, jak będzie wyglądała kontynuacja współpracy Ukrainy z NATO w świetle ostatnich komunikatów ze strony administracji amerykańskiej. Szczególnie w kontekście zapowiedzi ze strony Pete'a Hegsetha, sekretarza stanu USA, który wyraził przekonanie, że pełne członkostwo Ukrainy w Pakcie Północnoatlantyckim jest mało prawdopodobne.
- Myślę, że częściowo odpowiedzią na to pytanie jest moja obecność dzisiaj tutaj. To ma znaczenie - Olha Stefaniszyna odniosła się do pytania ze strony Gazety Pomorskiej. - Jestem bardzo szczęśliwa, że tu jestem, widząc tu was wszystkich. Wcześniej tylko wyobrażaliśmy sobie tę instytucję, kiedy powstawała "na papierze", kiedy zapadała decyzja o jej powołaniu na szczycie waszyngtońskim - podkreślała już w trakcie swojego oficjalnego wystąpienia na dziedzińcu JATEC na bydgoskim Górzyskowie.
- Jestem niesamowicie wdzięczna rządowi polskiemu, ministrowi obrony narodowej RP za to, że ta instytucja powstaje właśnie tu, w Polsce, za to, że nas gościcie. Jestem też wdzięczna wszystkim oficerom sił sojuszniczych, którzy współtworzą Centrum.
Warto przypomnieć, że propozycja utworzenia natowsko-ukraińskiej instytucji została przedstawiona w 2022 r. na madryckim szczycie Sojuszu. Zapowiedź utworzenia instytucji właśnie nad Brdą pojawiła się wiosną 2024 roku. W lipcu tego samego roku Szczyt Waszyngtoński zatwierdził plany związane z utworzeniem tej jednostki. NATO chciałoby dzięki JATEC uczyć się doświadczeń ukraińskich z wojny z Rosją.
- Mogę poinformować o sukcesie Polski, bo podjęta została decyzja o ustanowieniu właśnie w Polsce Połączonego Centrum Analiz, Szkolenia i Edukacji NATO-Ukraina (JATEC). Decyzja została uzgodniona na forum NATO i wychodzi naprzeciw oczekiwaniom ukraińskim. Centrum zostanie utworzone w Bydgoszczy – mówił wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosieniak-Kamysz o otwarciu nowej instytucji.
JATEC to agenta natowska o wyjątkowym znaczeniu, bo to pierwsza tego typu inicjatywa pomiędzy NATO a Ukrainą.
JATEC da doświadczenie nie tylko Ukrainie
- Decyzja o powołaniu w Bydgoszczy kolejnej ważnej jednostki w strukturach Sojuszu zbiega się z obchodzonym w naszym mieście rokiem NATO i JFTC – mówił z kolei wcześniej prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski. – Ulokowanie kolejnej jednostki to nie przypadek. Od wielu lat ściśle współpracujemy z instytucjami NATO przy projektach, które pomagają w ich codziennym funkcjonowaniu i rozwoju.
Na ceremonii otwarcia jednostki, oprócz prezydenta Bydgoszczy był Michał Sztybel, wojewoda kujawsko-pomorski oraz Piotr Całbecki, marszałek województwa.
Choć instytucja ma służyć szkoleniu wojskowych z Ukrainy, to - jak zaznaczał na konferencji prasowej z okazji otwarcia JATEC Władysław Kosiniak-Kamysz - jej działalność pozwala również na rozwój polskich sił zbrojnych.
- Mówimy o pomocy dla Ukrainy, działaniach, które podejmują państwa NATO. Warto zwrócić uwagę, że my również możemy czerpać z doświadczeń naszych sąsiadów w wojnie z Rosją. Wojna to zawsze zło, ale w tym obszarze zła musimy dostrzec to, co może nas zabezpieczyć przed jeszcze większym zagrożeniem.
To, jak podkreślał Kosiniak-Kamysz, "umiejętności i doświadczenia". A te, zaznaczał, dają możliwość wzmacniać zdolności obronne i reagowania armiom sojuszniczym.
Dowódcą nowej instytucji NATO jest polski generał, Wojciech Ozga. Decyzja o powierzeniu mu funkcji szefa Centrum Analiz , Edukacji i Szkolenia NATO-Ukraina (JATEC) zapadła w czasie ostatniego szczytu ministrów obrony narodowej NATO w Brukseli.
W Bydgoszczy znajdują się już: Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO (JFTC), Grupa Integracyjna Sił NATO, Batalion Łączności NATO, Centrum Eksperckie Policji Wojskowych NATO, a także Zespół Wsparcia Teleinformatycznego NATO (jednostka na terenie JFTC). W mieście siedzibę ma też – International School of Bydgoszcz, w której kształcą się dzieci oficerów i pracowników NATO."
W Bydgoszczy swoje siedziby mają także: 3. Batalion Łączności NATO (3rd NATO Signal Battalion), Centrum Eksperckie Policji Wojskowych NATO (NATO Military Police Centre of Excellence) oraz Jednostka Integracji Sił Sojuszu Północnoatlantyckiego (NATO Force Integration Units Poland), a także Zespół Wsparcia Teleinformatycznego NATO w Bydgoszczy (NATO Communications and Information Agency Bydgoszcz).
