https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Polski generał staje na czele Centrum Analiz, Szkolenia i Edukacji NATO–Ukraina

Wojciech Mąka
Generał Wojciechowi Ozga został dowódcą JATEC
Generał Wojciechowi Ozga został dowódcą JATEC SGWP
Na czele JATEC - Centrum Analiz, Szkolenia i Edukacji NATO–Ukraina - z siedzibą w Bydgoszczy stanie gen. bryg. Wojciech Ozga – poinformował wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz, który wziął udział w spotkaniu ministrów obrony państw NATO w Brukseli.

W czasie szczytu ministrów obrony narodowej NATO w Brukseli zapadła decyzja o powierzeniu funkcji dowódcy Centrum Analiz , Edukacji i Szkolenia NATO-Ukraina (JATEC) polskiemu generałowi Wojciechowi Ozga. JATEC to pierwsza instytucja współpracy na linii NATO-Ukraina, mieści się w Bydgoszczy.

Zapowiedź utworzenia JATEC w Bydgoszczy pojawiła się wiosną na szczycie w Brukseli. W lipcu Szczyt Waszyngtoński zatwierdził plany związane z utworzeniem tej jednostki. NATO chciałoby dzięki JATEC uczyć się doświadczeń ukraińskich z wojny z Rosją.

Według ukraińskiego ministerstwa obrony narodowej JATEC wystartowało 12 września, gdy w Bydgoszczy gościł Thomas Goffus, zastępca sekretarza ds. operacji NATO oraz gen. Phillipe Lavigne, najwyższy dowódca ds. transformacji NATO oraz wiceminister obrony Ukrainy Oleksandr Bałanutsa.

JATEC osiągnie gotowość w styczniu

Polski minister Władysław Kosiniak-Kamysz poinformował natomiast niedawno, że JATEC ma osiągnąć pełną zdolność w styczniu.

- Mogę poinformować o sukcesie Polski, bo podjęta została decyzja o ustanowieniu właśnie w Polsce Połączonego Centrum Analiz, Szkolenia i Edukacji NATO-Ukraina (JATEC). Decyzja została uzgodniona na forum NATO i wychodzi naprzeciw oczekiwaniom ukraińskim. Centrum zostanie utworzone w Bydgoszczy – zapowiedział wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosieniak-Kamysz.

To pierwsza tego typu inicjatywa pomiędzy NATO a Ukrainą.

- Decyzja o powołaniu w Bydgoszczy kolejnej ważnej jednostki w strukturach Sojuszu zbiega się z obchodzonym w naszym mieście rokiem NATO i JFTC – mówi prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski. – Ulokowanie kolejnej jednostki to nie przypadek. Od wielu lat ściśle współpracujemy z instytucjami NATO przy projektach, które pomagają w ich codziennym funkcjonowaniu i rozwoju.

Gen. Ozga, ostatnio pozostający w dyspozycji SGWP, służył w instytucjach międzynarodowych. Był zastępcą polskiego przedstawiciela wojskowego przy Komitetach Wojskowych NATO i UE w Brukseli. W latach 2015-18 był narodowym przedstawicielem Polski przy Naczelnym Dowództwie Sił Sojuszniczych NATO w Europie (SHAPE) w belgijskim Mons. „To dobrze, że Polak będzie stał na czele jedynej namacalnej jednostki NATO-Ukraina” – powiedział wicepremier.

Propozycja utworzenia natowsko-ukraińskiej instytucji została przedstawiona w 2022 r. na madryckim szczycie Sojuszu. Na początku bieżącego roku potwierdzono, że ośrodek zostanie ulokowany w Bydgoszczy. O powołaniu Centrum wspomniano też w deklaracji ze szczytu w Waszyngtonie.

Stolica NATO w Bydgoszczy

W 2004 roku (5 lat po przyjęciu Polski do NATO) w Bydgoszczy zaczęło funkcjonować Centrum Szkolenia Sił Połączonych (Joint Force Training Centre). Zadaniem JFTC jest szkolenie oficerów z krajów wchodzących w skład NATO oraz krajów współdziałających w ramach programu Partnerstwo dla Pokoju , a także upowszechnianie najnowszych technologii i rozwiązań w zakresie działań na szczeblu taktycznym.

W Bydgoszczy swoje siedziby mają także: 3. Batalion Łączności NATO (3rd NATO Signal Battalion), Centrum Eksperckie Policji Wojskowych NATO (NATO Military Police Centre of Excellence) oraz Jednostka Integracji Sił Sojuszu Północnoatlantyckiego (NATO Force Integration Units Poland), a także Zespół Wsparcia Teleinformatycznego NATO w Bydgoszczy (NATO Communications and Information Agency Bydgoszcz).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski