O Połączonym Centrum Analiz, Szkolenia i Edukacji NATO - Ukraina (JATEC) prezydent Andrzej Duda po naradzie na początku lipca powiedział: - Bydgoszcz jest miejscem, które zostało wytypowane, aby to zrealizować. Tu mamy najlepsze warunki, żeby zaoferować sojusznikom możliwości rozwojowo-szkoleniowe. Chcę podkreślić, że jesteśmy z panem premierem wdzięczni za przygotowanie tego wszystkiego, także od strony infrastrukturalnej. Mamy nadzieję, że będzie to mogło wkrótce funkcjonować. Będziemy to przedstawiali także za kilka dni na zbliżającym się szczycie w Waszyngtonie.
Już w czwartek, 15 lutego odbyło się spotkanie ministrów obrony państw NATO w Kwaterze Głównej Sojuszu w Brukseli. Pojawił się na nim także Władysław Kosiniak-Kamysz, wicepremier i minister obrony narodowej. Na spotkaniu zostały poruszone m.in. kwestie przygotowania tegorocznego szczytu NATO w Waszyngtonie. Ponadto na Sesji Rady Północnoatlantyckiej omówiono plany regionalne, struktury dowodzenia, przemysł obronny, a także wydatki obronne i ćwiczenia, które odbywają się w Europie.
Ministrowie zgodni
Jak poinformowało Ministerstwo Obrony Narodowej, miały zostać podpisane także dwa listy intencyjne dotyczące współpracy wielonarodowej w zakresie zamówień na amunicję, rakiety i systemy uzbrojenia oraz powiązanej z tym współpracy przemysłowej, a poza tym przewidziane zostały także spotkania bilateralne Władysława Kosiniaka-Kamysza z ministrami Niemiec, Litwy, Norwegii, Francji i Turcji oraz Sekretarzem Obrony Wielkiej Brytanii.
Spotkanie dotyczyło także relacji NATO-Ukraina, podczas którego omówiono możliwość dalszego wsparcia Ukraińskich Sił Zbrojnych. Tuż po spotkaniu, dokładnie o godz. 15.35, Władysław Kosiniak-Kamysz poinformował media o tym, że W Bydgoszczy powstanie Centrum Edukacji, Analiz i Szkolenia NATO-Ukraina (JATEC).
Bydgoszcz centrum NATO
- Był to proces wieloetapowy, ale po bilateralnych rozmowach cieszę się, że wszystkie państwa członkowskie wspierają tę inicjatywą. To pierwsza tego typu inicjatywa między NATO a Ukrainą – mówił dziennikarzom w Brukseli szef MON, Władysław Kosiniak-Kamysz. - To jest pierwsze centrum powoływane w ramach NATO-Ukraina. Będziemy w nim szkolić żołnierzy na potrzeby wojny w Ukrainie. Sukcesem Polski jest to, że to powstaje w Polsce i że w ogóle powstaje - mówi Kosiniak-Kamysz o powstającym centrum NATO-Ukraina w Bydgoszczy.
Bydgoszcz to nie tylko centrum szkolenia NATO (JFTC) przy ul. Szubińskiej.
Poza tym w Bydgoszczy działają:
- 3. Batalion Łączności NATO (3 Nato Signal Batallion - 3NSB). Jest częścią Grupy Systemów Komunikacji i Informacji NATO (NCISG). Ma zapewnić stałą i bezpieczną łączność w całym dowództwie NATO. Istnieje w Bydgoszczy od 2010 r.
- Grupa Integracji Sił NATO (NATO Force Integration Units - NFIU). Wspiera rozmieszczenie Sił Natychmiastowego Reagowania NATO, czyli tzw. szpicy i "innych elementów wzmocnionych Sił Odpowiedzi NATO wysokiej gotowości, w ścisłej współpracy z państwem gospodarzem". Podobne jednostki znajdują się w innych państwach wschodniej flanki NATO: na Litwie, Łotwie, Węgrzech i w Słowacji... Grupa działa w Bydgoszczy od 2015 r.
- Zespół Wsparcia Teleinformatycznego NATO (NATO Communications and Information Agency - NCIA). Zajmuje się zapewnieniem sprzętu IT, jego serwisowaniem. Prowadzi też szkolenia dla jednostek NATO w Europie. Powstał w Bydgoszczy w 2007 r.
- Centrum Eksperckie Policji Wojskowej NATO (Military Police Centre of Excellence - MPCOE). Ma wspierać zmiany w NATO przy wdrażaniu nowych członków Sił Połączonych. Zajmuje się szkoleniami, ale też oceną i testowaniem koncepcji obronnych. Centrum założono w 2013 r.
