MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pory na każdą porę

Redakcja
Rudy ksiądz - tak nazywano Antonio Vivaldiego, muzyka, kompozytora i katolickiego księdza, któremu poświęcony będzie wieczór 16 stycznia w Filharmonii Pomorskiej.

<!** Image 3 align=none alt="Image 202569" sub="Michael Maciaszczyk z Wiednia wystąpi na bydgoskiej scenie w podwójnej roli - jako dyrygent i skrzypek [Fot.: Filharmonia Pomorska]">Rudy ksiądz - tak nazywano Antonio Vivaldiego, muzyka, kompozytora i katolickiego księdza, któremu poświęcony będzie wieczór 16 stycznia w Filharmonii Pomorskiej.

Tego dnia Michael Maciaszczyk zaprezentuje się w podwójnej roli. Od pulpitu dyrygenckiego poprowadzi kameralistów i jako skrzypek zagra partie solowe w legendarnych „Le quattro stagioni”, czyli w „Czterech porach roku” Antonio Vivaldiego.

<!** reklama>Michael Maciaszczyk urodził się w Opolu, dyplom z wyróżnieniem otrzymał w poznańskiej Akademii Muzycznej. Od 2000 roku rozpoczął pracę w Wiener Philharmoniker. Jako członek orkiestry Toyota Master Players, koncertmistrz Secession Players Wien oraz Wiener Kammer Ensembles występuje w najważniejszych salach koncertowych świata. Współpracuje z Wiener Virtuosen, Ensemble Wiener Collage (zespół przy wiedeńskim Schönberg Center, zajmujący się muzyką nową). Od kilku lat prowadzi ożywioną działalność koncertową także jako dyrygent.

Cykl 4 koncertów skrzypcowych Vivaldiego umieszczony został w zbiorze 12 koncertów „Il cimento dell’armonia e dell’inventione”, op. 8 (1725). Są one wybitnym przykładem muzyki ilustracyjnej. Powstały na podstawie anonimowych sonetów (możliwe, że ich autorem był Vivaldi). W partyturze zaznaczono, które fragmenty sonetów odnoszą się do której części muzyki. Tyle wiemy o tej kompozycji. A co z jej autorem? Antonio Lucio Vivaldi zwany Il Prete Rosso, co po polsku znaczy rudy ksiądz, urodził się 4 marca 1678 w Wenecji. Zmarł na nieznaną chorobę 28 lipca 1741 w Wiedniu.

Natychmiast po śmierci pogrążył się w niepamięci, a jeśli już pojawiało się gdzieś jego nazwisko, to tylko w charakterze anegdoty o księdzu, biegającym w trakcie mszy do zakrystii, by zapisać temat muzyczny, który właśnie wpadł mu do głowy. Dopiero narastające zainteresowanie muzyką J.S. Bacha, który dokonał transkrypcji na klawesyn 18 koncertów skrzypcowych Vivaldiego, kazało zwrócić uwagę badaczy na kompozytora oryginałów. Stawało się jasne, że Vivaldi to kompozytor, którego można stawiać na równi z Haendlem i z Bachem. Odkrycie w 1926 r., tzw. rękopisów turyńskich dało muzykologom impuls do poszukiwań dalszych dzieł w zbiorach w całej Europie.

Bilety sprzedają: www.ebilet.pl, księgarnia UMK (ul. Reja 25) w Toruniu oraz kasy biletowe FP. Więcej na www.filharmonia.bydgoszcz.pl.


Kto zagra w filharmonii?

„Cztery pory roku” Vivaldiego wykona Orkiestra Kameralna Capella Bydgostiensis, Michael Maciaszczyk - dyrygent i skrzypek (Wiedeń) oraz Paula Porazinska, harfistka (Wiedeń).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!