Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podpisano umowę na przebudowę fragmentu torowiska na ul. Toruńskiej w Bydgoszczy

Jarosław Więcławski
Jarosław Więcławski
Torowisko na odcinku ul. Toruńskiej od Kazimierza Wielkiego do zajezdni MZK powinno zostać przebudowane do końca 2025 roku.
Torowisko na odcinku ul. Toruńskiej od Kazimierza Wielkiego do zajezdni MZK powinno zostać przebudowane do końca 2025 roku. Tomasz Czachorowski
Spółka Trakcja poinformowała, że 20 lutego podpisała umowę na przebudowę torowiska tramwajowego w Bydgoszczy na ulicy Toruńskiej na odcinku do ul. Kazimierza Wielkiego do zajezdni MZK. Inwestycja, jeśli uruchomione zostaną wszystkie opcje, będzie kosztowała blisko 107 mln zł.

– Zaplanowana przebudowa bydgoskiego torowiska jest kontynuacją prowadzonych przez naszą Spółkę prac związanych z budową nowych mostów (tramwajowego i drogowego) nad rzeką Brdą wraz z rozbudową układu drogowego i przebudową infrastruktury transportu szynowego w Bydgoszczy – informuje Trakcja. Przedmiotem umowy jest zaprojektowanie, a następnie przebudowa torowiska w ciągu ul. Toruńskiej.

– Zamówienie zostało podzielone na zadanie podstawowe, które obejmuje przebudowę torowiska tramwajowego długości ok. 1,425 km toru podwójnego (ok 2,85 km toru pojedynczego) oraz zamówienie opcjonalne, którym objęto niezależnie dwa odcinki: od ronda Toruńskiego do ul. Spokojnej oraz od zajezdni MZK do pętli Stomil. Pełen zakres dokumentacji przewiduje torowisko o długości 8,805 km toru pojedynczego – czytamy w komunikacie.

Na przygotowanie dokumentacji projektowej firma Trakcja ma 10 miesięcy, a na realizację zadania podstawowego 22 miesiące od dnia podpisania umowy. Roboty budowlane powinny ruszyć na początku przyszłego roku. Koszt tej inwestycji to niespełna 60 mln zł. Cena wzrośnie, jeśli miasto zdecyduje się uruchomić opcje. Pierwszy odcinek kosztuje dodatkowo 5,44 mln zł, a drugi 41,2 mln zł.

– Zamawiający uprawniony jest uruchomić opcje w okresie pierwszych 3 miesięcy od dnia zawarcia Umowy, po upływie tego terminu traci prawo do ich uruchomienia – informuje Zarząd Trakcji. Gdyby zapadła taka decyzja, wykonawca będzie miał od daty złożenia oświadczenia uruchamiającego opcję 7 miesięcy na wykonanie remontu torowiska od ronda Toruńskiego do ul. Spokojnej i 16 miesięcy na fragment od zajezdni MZK do pętli Stomil. Ustalenie może dotyczyć obu fragmentów lub jednego z nich.

W ramach inwestycji przebudowane ma zostać torowisko tramwajowe wraz z infrastrukturą przystankową, przejazdy i przejścia przez tory oraz układ drogowy w ramach kolizji z nimi, nawierzchnia w rejonie rozjazdów tramwajowych, sieć trakcyjna, zasilanie, odwodnienie, podstacje i oświetlenie. Prace mają być prowadzone pod ruchem. Tramwaje przebudowaną trasą będą mogły poruszać się z prędkością do 50 km/h.

Firma Trakcja jest dobrze znana w Bydgoszczy. To ona odpowiada za budowę dwóch mostów nad Brdą pomiędzy ulicą Fordońską i Toruńską oraz przebudowę torowiska wzdłuż ul. Perłowej. Z przeprawy tramwajowej i drogowej można korzystać od jesieni 2023 roku. Sama inwestycja, która miała być zrealizowana do lipca 2023 r., jest na końcowym etapie. Na miejscu kontynuowane są prace na zamkniętym dla ruchu starym moście Kazimierza Wielkiego, przy chodnikach i drogach rowerowych oraz trwają roboty wykończeniowe i porządkowe.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera