MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Latem ruszy budowa nowych przystanków wiedeńskich na ul. Gdańskiej w Bydgoszczy. Właśnie trwają prace nad projektem

Małgorzata Pieczyńska
Małgorzata Pieczyńska
Dwa nowe przystanki wiedeńskie na ul. Gdańskiej powstaną przy Placu Praw Kobiet (na zdjęciu) i przy Placu Wolności.
Dwa nowe przystanki wiedeńskie na ul. Gdańskiej powstaną przy Placu Praw Kobiet (na zdjęciu) i przy Placu Wolności. Arkadiusz Wojtasiewicz/Archiwum
Zaczęły się prace projektowe związane z budową kolejnych czterech przystanków wiedeńskich na ul. Gdańskiej w Bydgoszczy. Ich budowa rozpocznie się najpewniej latem - zapowiadają bydgoscy drogowcy.

Chodzi o przystanki wiedeńskie, które powstaną w systemie "Projektuj i buduj" na Placu Praw Kobiet i Placu Wolności. Łącznie przebudowane zostaną cztery perony tramwajowe (2 pary przystanków).

- Umowę z wykonawcą, który został wyłoniony w przetargu, podpisaliśmy na początku kwietnia br. - mówi Tomasz Okoński, rzecznik Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy. - Inwestycję zrealizuje firma Affabre z Bydgoszczy. Zaczęły się już prace nad projektem. Budowa ruszy po uzyskaniu niezbędnych pozwoleń. Szacujemy, że nastąpi to latem br.

Przy Placu Wolności dodatkowo podniesiona zostanie jezdnia

Zadanie polega na przebudowie dwóch par przystanków tramwajowych na ul. Gdańskiej przy Placu Praw Kobiet oraz Placu Wolności.

- Przy Placu Praw Kobiet, w związku z niewielką ilością miejsca pomiędzy kamienicami, chodnik zostanie podniesiony do poziomu drzwi tramwajowych - mówi Tomasz Okoński. - W przypadku peronów przy Placu Wolności podniesiony zostanie chodnik i dodatkowo jezdnia. W ramach inwestycji ustawione będą też nowe wiaty przystankowe.

Zakończenie robót budowlanych ma nastąpić jesienią bieżącego roku.

Przypomnijmy, że wykonawca wycenił prace na przystanku Praw Kobiet na ponad 961 tys. złotych, a perony przy placu Wolności na prawie 1,3 mln zł.

Wspomniane przystanki wiedeńskie będą kolejnymi, które powstaną na ul. Gdańskiej. W ub. roku na głównej ulicy w centrum miasta oddano do użytku dwa takie perony w pobliżu ul. Chodkiewicza. Oba wyniesione przystanki zarówno w stronę Lasu Gdańskiego i centrum miasta zostały nieznacznie przesunięte bliżej ul. Zamoyskiego. Wykonawcą tej inwestycji była wówczas także firma Affabre.

Przystanki wiedeńskie poprawiają bezpieczeństwo. Kierowcy muszą zwolnić

Docelowo ulica Gdańska ma być wyposażona w perony wiedeńskie na odcinku od pl. Teatralnego do ul. Kamiennej. Gotowa koncepcja, która była także przedmiotem konsultacji społecznych, zakłada budowę 13 przystanków wiedeńskich, w tym 12 (6 par) na Gdańskiej.

- Jeden taki przystanek planujemy też na ul. Jagiellońskiej przy skrzyżowaniu z ul. 19 Marca dla tramwajów jadących w kierunku węzła Garbary - mówi Tomasz Okoński.

Po wybudowaniu peronów wiedeńskich przy Placu Praw Kobiet i Placu Wolności łącznie w Bydgoszczy będzie siedem takich przystanków, w tym 6 na ul. Gdańskiej. Dodajmy, że pierwszy przystanek wiedeński w Bydgoszczy został oddany do użytku we wrześniu 2019 r. na Placu Teatralnym w kierunku ronda Jagiellonów.

Na przystankach wiedeńskich poziom podłogi w tramwaju jest prawie taki sam jak wyniesionej jezdni. Takie rozwiązanie zdecydowanie ułatwia wsiadanie do pojazdów komunikacji miejskiej, ale przede wszystkim poprawia bezpieczeństwo. Wymusza bowiem zredukowanie prędkości przez kierowców, którzy chcą przejechać przez obszar przystanku.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera