Zobacz wideo: Historyczne uruchomienie nowej linii tramwajowej w Bydgoszczy/ul. Kujawska.
Kiedy dwie nauczycielki z Zespołu Szkół Budowlanych: Aleksandra Wachowiak i Dominika Kosińska oraz socjolog dr Paweł Załęcki z Miejskiego Ośrodka Edukacji Nauczycieli w Bydgoszczy zaraz po feriach zimowych ogłosili konkurs na projekt kartki pocztowej z okazji 100. rocznicy powrotu Bydgoszczy do Macierzy, by przypomnieć młodemu pokoleniu nie tylko ważną rocznicę, ale i tradycyjną formę komunikowania się za pomocą pocztówek, nie przypuszczali nawet, że pandemia Covid-19 jeszcze bardziej nas wszystkich skaże na korzystanie z nowych technologii. Mimo to odzew na konkurs był bardzo pozytywny.
Projektowanie pocztówek z Bydgoszczy odskocznią od pandemii
- Otrzymywaliśmy wiele sygnałów, że konkurs na projekt pocztówki z niepodległej od 100 lat Bydgoszczy to świetny pomysł i fajna odskocznia od pandemicznych czasów. Nauczyciele potraktowali naszą propozycję także jako dodatkową formę pracy z dzieciakami, która pozwoliła oderwać młodych od komputerów i laptopów - mówi nam Dominika Kosińska, nauczycielka historii w Zespole Szkół Budowlanych.
Ze względu na zdalne nauczanie w szkołach konkurs przedłużono, projekty bydgoskich pocztówek przyjmowano do czerwca włącznie. Nadesłano łącznie ponad 150 prac.
- Z Aleksandrą Wachowiak jesteśmy mile zaskoczone, że tych prac napłynęło aż tyle. Nie zastanawiamy się nad tym, czy odzew byłby jeszcze większy, gdyby nie pandemia. Bardziej martwi nas to, że Covid-19 uniemożliwi nam zorganizowanie tradycyjnej pokonkursowej wystawy połączonej z wręczeniem nagród. Zapewniam jednak, że zrobimy wszystko, by autorów prac uhonorować na wystawie wirtualnej - zapowiada nasza rozmówczyni.
Przypomnijmy, na konkurs prace mogli nadsyłać uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Jak nam zdradzono, najliczniejszą grupą autorów są uczniowie z klas IV-VIII. Wskazanie najlepszych wcale nie było proste, o czym świadczy fakt, że jury postanowiło wyróżnić aż 17 prac.
- Kilka najlepszych projektów jeszcze w tym roku zostanie wydrukowanych (w tym trzy prezentowane powyżej - przyp. red.). W ten sposób 1920 sztuk autorskich pocztówek dostarczymy do szkół, które się do nas zgłoszą, by uczniowie waz z rodzinami mogli wysłać je do wszystkich znajomych w kraju i na świecie z pozdrowieniami z Bydgoszczy - wyjaśnia Dominika Kosińska.
Młodzi bydgoszczanie kreatywni i proekologiczni
- Są miejsca, które bez wątpienia świadczą o wyjątkowości naszego miasta, co widać w projektach uczniów. Symbolika i kreatywność przedstawiania tych miejsc Bydgoszczy jest przeogromna! Bardzo dużo młodych odnosi się także do kwestii ekologii, apelując, byśmy bardziej o nią dbali na co dzień - dodaje Dominika Kosińska.
Pokonkursowa wystawa online pocztówek z Bydgoszczy będzie na stronach organizatorów konkursu:
- Stowarzyszenia Sympatyków Budowlanki Azymut+,
- Zespołu Szkół Budowlanych
- Miejskiego Ośrodka Edukacji Nauczycieli w Bydgoszczy.
Projekt jest realizowany przy wsparciu Miasta Bydgoszcz.
Polecamy także
