https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pierwsza pomoc doraźna dla uchodźców. Chodzi o 10 mln zł

Lidia Lemaniak
Opracowanie:
Wicepremier prof. Piotr Gliński
Wicepremier prof. Piotr Gliński Sylwia Dabrowa
Wicepremier prof. Piotr Gliński poinformował, że dzięki decyzji premiera Mateusza Morawieckiego uruchomiona została pierwsza transza pomocy doraźnej dla uchodźców. – To jest 10 mln zł na mniej więcej trzy miesiące, do końca czerwca, dla organizacji zaangażowanych w pomoc i wsparcie dla uchodźców – mówił minister kultury i dziedzictwa narodowego.

Wicepremier Gliński przekazał, że pierwsza transza, te 10 mln, została już rozdysponowana – głównie według kolejności zgłoszeń. Dodał, że pomoc otrzymały 43 zakwalifikowane organizacje. – To są granty nawet do pół miliona złotych – zaznaczył wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego.

Piotr Gliński poinformował, że wśród nowych programów pomocowych znalazł się program wpisujący się w pomoc dla uchodźców wojennych – dotyczący organizacji wszelkiego rodzaju poradnictwa – psychologicznego, zawodowego, rodzinnego i prawnego.

Wicepremier wskazał, że potrzeby uchodźców są coraz większe. – W związku z tym w ostatnim czasie wprowadziliśmy uelastycznienie dotyczące funkcjonujących programów. Krótko mówiąc – projekty, które są organizowane przez organizacje samorządowe, mogą być zmieniane na projekty pomocowe dla uchodźców i to będzie respektowane przy ich rozliczaniu – mówił.

Odnosząc się do przyznanych już grantów wicepremier przekazał, że „bardzo duża część środków idzie na pomoc i poradnictwo psychologiczne, językowe i zawodowe”. Dodał, że te trzy wyzwania są realizowane, bo dwa miliony uchodźców muszą być zintegrowane, wspomagane w podstawowych decyzjach.

Ponadto podkreślił, że wśród przyznanych grantów są też pieniądze na działania sportowe, bo jak tłumaczył, dzieci i młodzież ukraińska jest przyjmowana do niektórych klubów w Polsce, ale te kluby również potrzebują wsparcia, więc takie otrzymają.

– Pieniądze przyznane na projekty obejmują całość funkcjonowania systemu pomocowego. Są dodatkowym wsparciem poprzez społeczników, organizacje pozarządowe, poprzez wolontariuszy dla całego systemu wsparcia – mówił wicepremier.

Zdaniem prof. Glińskiego „cały system wsparcia obywatelskiego przez organizacje pozarządowe musi być i jest skoordynowany z systemem wsparcia państwowego, przede wszystkim przez urzędy wojewódzkie, ale też przez samorządy”.

– To wymaga koordynacji ze służbami państwowymi: strażą pożarną, strażą graniczną, policją i to wszystko jest uwzględniane w tych projektach. Chodzi nam o to, aby z jednej strony funkcjonował system państwowy, który jest odpowiedzialny za całość pomocy w sensie systemowym, natomiast z drugiej strony, żebyśmy także bazowali na aktywności obywatelskiej – wyjaśnił.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski