Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pierwsza pomoc doraźna dla uchodźców. Chodzi o 10 mln zł

OPRAC.:
Lidia Lemaniak
Lidia Lemaniak
Wicepremier prof. Piotr Gliński
Wicepremier prof. Piotr Gliński Sylwia Dabrowa
Wicepremier prof. Piotr Gliński poinformował, że dzięki decyzji premiera Mateusza Morawieckiego uruchomiona została pierwsza transza pomocy doraźnej dla uchodźców. – To jest 10 mln zł na mniej więcej trzy miesiące, do końca czerwca, dla organizacji zaangażowanych w pomoc i wsparcie dla uchodźców – mówił minister kultury i dziedzictwa narodowego.

Wicepremier Gliński przekazał, że pierwsza transza, te 10 mln, została już rozdysponowana – głównie według kolejności zgłoszeń. Dodał, że pomoc otrzymały 43 zakwalifikowane organizacje. – To są granty nawet do pół miliona złotych – zaznaczył wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego.

Piotr Gliński poinformował, że wśród nowych programów pomocowych znalazł się program wpisujący się w pomoc dla uchodźców wojennych – dotyczący organizacji wszelkiego rodzaju poradnictwa – psychologicznego, zawodowego, rodzinnego i prawnego.

Wicepremier wskazał, że potrzeby uchodźców są coraz większe. – W związku z tym w ostatnim czasie wprowadziliśmy uelastycznienie dotyczące funkcjonujących programów. Krótko mówiąc – projekty, które są organizowane przez organizacje samorządowe, mogą być zmieniane na projekty pomocowe dla uchodźców i to będzie respektowane przy ich rozliczaniu – mówił.

Odnosząc się do przyznanych już grantów wicepremier przekazał, że „bardzo duża część środków idzie na pomoc i poradnictwo psychologiczne, językowe i zawodowe”. Dodał, że te trzy wyzwania są realizowane, bo dwa miliony uchodźców muszą być zintegrowane, wspomagane w podstawowych decyzjach.

Ponadto podkreślił, że wśród przyznanych grantów są też pieniądze na działania sportowe, bo jak tłumaczył, dzieci i młodzież ukraińska jest przyjmowana do niektórych klubów w Polsce, ale te kluby również potrzebują wsparcia, więc takie otrzymają.

– Pieniądze przyznane na projekty obejmują całość funkcjonowania systemu pomocowego. Są dodatkowym wsparciem poprzez społeczników, organizacje pozarządowe, poprzez wolontariuszy dla całego systemu wsparcia – mówił wicepremier.

Zdaniem prof. Glińskiego „cały system wsparcia obywatelskiego przez organizacje pozarządowe musi być i jest skoordynowany z systemem wsparcia państwowego, przede wszystkim przez urzędy wojewódzkie, ale też przez samorządy”.

– To wymaga koordynacji ze służbami państwowymi: strażą pożarną, strażą graniczną, policją i to wszystko jest uwzględniane w tych projektach. Chodzi nam o to, aby z jednej strony funkcjonował system państwowy, który jest odpowiedzialny za całość pomocy w sensie systemowym, natomiast z drugiej strony, żebyśmy także bazowali na aktywności obywatelskiej – wyjaśnił.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera