Publikacja, która powstała pod redakcją pracowników biblioteki Lucyny Gęsikowskiej i Marcina Karnowskiego, liczy 83 strony i ukazała się w nakładzie 370 egzemplarzy.
- Pomysł, by stworzyć ten album zrodził się jeszcze za życia Krzysztofa Goni, poprzedniego dyrektora naszej biblioteki - mówi Lucyna Gęsikowska, kustosz Działu Zbiorów Specjalnych WiMBP. - Jednak prace związane z przygotowaniem tej publikacji ruszyły z początkiem 2023 r. Zależało nam, aby na galę jubileuszową to wydawnictwo było gotowe i to się udało. 2 października wręczyliśmy ten album gościom, którzy przybyli do Teatru Kameralnego.
Ten album to fascynującą podróż w czasie, pozwala odkryć historię biblioteki
Publikacja zawiera 52 fotografie pochodzące z Działu Zbiorów Specjalnych WiMBP. Wstęp do albumu "Słowo o Książnicy Bydgoskiej" napisał dr hab. Janusz Kutta, prof. AKP w Bydgoszczy.
- Książka podzielona została na trzy części - mówi Lucyna Gęsikowska. - Pierwsza to okres niemiecki od 1903 r., druga - to okres polski od 1920 r. do II wojny światowej. Trzecia to zabawa z czytelnikami pt. "Portret zmian". Zawiera zestawienie 9 zdjęć sprzed lat z aktualnymi zdjęciami, które wykonał utalentowany fotograf Dariusz Gackowski. Są tu np. budynek naszej biblioteki z zewnątrz, wypożyczalnia, magazyn czy Sala Bernardyńska. Jest też niespodzianka, której nie zdradzę, bo wtedy nie będzie to zaskoczenie dla czytelników.
Takiego albumu biblioteka nie miała od dawna.
- Rzeczywiście, tak jest. Na 110-lecie i 115-lecie naszej książnicy wydawane były zazwyczaj monografie, ale takiej publikacji w formie albumu, bazującej przede wszystkim na zdjęciach z opisami nie mieliśmy od lat - mówi Lucyna Gęsikowska.
Skąd wziął się tytuł jubileuszowej publikacji?
- "W obszernym a bardzo pięknym westybulu naszym…” to słowa, które Witold Bełza, pierwszy polski dyrektor naszej książnicy, napisał w 1928 r. w liście do Konstantego Laszczki, rzeźbiarza, autora pierwszego w Polsce pomnika Henryka Sienkiewicza. Ten pomnik stanął w 1927 r. w bydgoskim Parku Jana Kochanowskiego - wyjaśnia Lucyna Gęsikowska. - Witold Bełza był przewodniczącym komitetu budowy tego pomnika. Jednak zanim Konstanty Laszczka go wykonał, stworzył najpierw formę wstępną, prototyp tej rzeźby i właśnie Witold Bełza zabiegał w tym liście o to, aby ten prototyp stanął w przedsionku w holu głównym biblioteki, czyli westybule. Niestety, ten gipsowy odlew i sam pomnik zniszczyli Niemcy w 1939 r. Pomnik udało się jednak odbudować w 1968 r.
Publikacja jubileuszowa "W obszernym a bardzo pięknym westybulu naszym…” od 16 października dostępna jest już w sprzedaży. Można ją kupić w punkcie ksero Biblioteki Głównej przy ul. Stary Rynek 24. Koszt to 60 zł.
Zobacz wideo: UKW w Bydgoszczy zakupił defibrylator AED. Ten sprzęt ratuje życie
