Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Piece - tak, ale docieplenia budynków - nie

Sławomir Bobbe
Sławomir Bobbe
Kamienica przy ulicy Dworcowej jest przykładem termomodernizacji, która miała negatywny wpływ na jej estetykę
Kamienica przy ulicy Dworcowej jest przykładem termomodernizacji, która miała negatywny wpływ na jej estetykę Dariusz Bloch
Połowa wniosków o termomodernizację frontów kamienic w Bydgoszczy zostaje odrzucona przez konserwatora zabytków. Ludzie marzną, mimo że płacą ogromne rachunki za gaz i prąd.

[break]
- Ratusz prowadzi dziwną politykę. Z jednej strony daje dotacje na likwidację pieców węglowych i założenie ekologicznego ogrzewania - na gaz czy prąd. Sam skorzystałem z takiej okazji i cieszyłem się, że nie będę musiał się już bawić w noszenie węgla i wynoszenie popiołu. Radość minęła mi jesienią wraz z pierwszymi rachunkami za gaz - mówi nasz Czytelnik ze Śródmieścia. - Ogrzewanie węglem jest wydajne i najtańsze.

Wspólnota mieszkaniowa naszego Czytelnika chciała wykonać termomodernizację budynku. Okazało się to niemożliwe, bo... konserwator nie zgodził się na inwestycję.

- Zgoda mogłaby być, ale tylko na ocieplenie kamienicy od strony podwórka. Mało mnie to interesuje, bo mam mieszkanie od frontu - zauważa nasz Czytelnik. - To jest chora sytuacja - z jednej strony urzędnicy mówią: likwidujcie stare piece i instalujcie ekologiczne ogrzewanie, a z drugiej skazują człowieka na gigantyczne rachunki, jeśli ten nie chce marznąć we własnym domu.

Co ciekawe, „problem” z konserwatorem ma też ADM, która również spotyka się z jego odmowami.

- Wszystkie inwestycje, które wykonujemy w strefie staromiejskiej, są konsultowane z konserwatorem. Wielokrotnie po ustaleniach udało nam się docieplić obiekt - podkreśla Magdalena Marszałek, rzecznik ADM.

Wbrew pozorom, najłatwiej jest w sytuacji, gdy budynek jest zabytkiem, można wtedy pozyskać specjalne fundusze na remont i docieplenia. Gorzej, gdy obiekt znajduje się w strefie ochrony konserwatorskiej, ale na listę zabytków wpisany nie jest (jak większość w Śródmieściu).

- Na przykład na kamienicę przy ul. Obrońców Bydgoszczy zgody docieplenie frontu nie otrzymaliśmy, dociepliliśmy tylko boki i tył - mówi Magdalena Marszałek.

- Istnieją różne metody i technologie wykonywania remontów - mówi Sławomir Marcysiak, miejski konserwator zabytków. - Obiekty historyczne położone w strefach ochrony konserwatorskiej wymagają zastosowania odpowiednich rozwiązań, które mają na celu utrwalenie i zachowanie dla następnych pokoleń historycznego wystroju architektonicznego z XIX i XX wieku. Elewacje zabytkowych kamienic tworzą kompozycję architektoniczną. Wyróżniają się licznymi zdobieniami w postaci gzymsów, konsoli, okapów pilastrów i innych detali. Niestety, część właścicieli zupełnie tego nie dostrzega.

Bydgoszcz nie ma nadmiaru zabytków, dlatego o te istniejące, mające największą wartość, powinniśmy dbać. - Sławomir Marcysiak, MKZ

Na biurko konserwatora trafiają projekty, które zakładają wykorzystanie np. 15-centymetrowej warstwy styropianu. Efektem takiego działania jest bardzo często utrata jednorodnej linii zabudowy pierzei, zaburzanie proporcji głębokości otworów okiennych względem ścian i bezpowrotna utrata wiekowych detali.

- Jest wiele alternatywnych metod dociepleń i nie zawsze ograniczają się one do stosowania płyt termoizolacyjnych od strony wewnętrznej. Zapewniam, że często można pogodzić poprawę termoizolacji z wyglądem kamienic. Bydgoszcz nie ma nadmiaru zabytków. Dlatego o te istniejące, mające większą wartość historyczną, powinniśmy dbać - uważa konserwator.

Uzgodnienia projektów przez konserwatora zabytków są obowiązujące. Ich lekceważenie może oznaczać sankcje ze strony nadzoru budowlanego, łącznie ze wstrzymaniem robót i nakazem przywrócenia zabytkowego wyglądu elewacji.

Urzędnicy wskazują, że mieszkańcy mogą skorzystać z programu KAWKA, który wspomaga przedsięwzięcia termomodernizacyjne.

Twierdzą, że projekty dostosowane do uwag konserwatora uzyskują dobre efekty zarówno od strony oszczędności energii cieplnej, jak i estetyki budynków (np. kamienica przy ul. Dworcowej 89).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!