Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Patriotki przeciw państwu - recenzja "Dystopii" Vincenta V. Severskiego

Jarosław Reszka
Jarosław Reszka
Gdy szpieg rosyjskiego wywiadu został wicepremierem Polski...
Gdy szpieg rosyjskiego wywiadu został wicepremierem Polski...
Dystopia – według Słownika języka polskiego: „miejsce, w którym dzieje się jak najgorzej; stosunki społeczne, w których panuje zło; odwrotność utopii”. Dystopia pokazana w najnowszej powieści Vincenta V. Severskiego to Polska w nieodległej przeszłości.

Na Ukrainie pachnie już pełnoskalową wojną. Poprzedza ją wzmożona aktywności służb specjalnych, zwłaszcza rosyjskich. W Polsce z powieści „Dystopia” rosyjski wywiad ma szczególnie dużo do powiedzenia…

„Dystopia” to czwarta, być może ostatnia powieść w serii wydawniczej „Zamęt”. Powracają w niej znani stałym czytelnikom bohaterowie i wspomnienia wydarzeń z poprzednich tomów. Ktoś, kto ich nie czytał, z początku będzie miał lekki zamęt w głowie. Zamęt ten jednak szybko minie. Ponad 500-stronicowe tomiszcze przyniesie bowiem mnóstwo nowych niespodzianek.

Kierując się być może polityczną poprawnością, autor głównymi bohaterami „Dystopii” uczynił kobiety. Maria, Monika i Sara pozostały na wolności, podczas gdy ich partnerzy i przyjaciele trafili za kraty. Areszt ma związek z kierowaną przez Rosjan prowokacją. W jej wyniku rozwiązany został polski wywiad wojskowy, którego trzy wyżej wymienione panie były funkcjonariuszkami. Wywiadowczynie nie zamierzają bynajmniej bezczynnie czekać, aż i one trafią do celi.

Wydarzenia nie mogły się zresztą potoczyć inaczej, skoro Jerzemu Kaziurze, najważniejszemu agentowi GRU (wojskowy wywiad Federacji Rosyjskiej) w Polsce udało się zrobić błyskotliwą karierę polityczną. W nacjonalistycznym i populistycznym gabinecie premiera Boleckiego Jerzy Kaziura został wicepremierem, koordynatorem służb specjalnych. Swych przeciwników, w tym Marię, Monikę i Sarę, znających prawdę o Kaziurze, aczkolwiek niemających dowodów na jego agenturalna działalność, może więc nieustannie tropić, wykorzystując też do tego Centaura – izraelski „wynalazek” do elektronicznej inwigilacji (skojarzenie oczywiste).

W „Dystopii” otrzymujemy zatem starą jak świat opowieść o walce Dawida z Goliatem, uzupełnioną o pojedynek ludzkiej inteligencji ze sztuczną inteligencją. Akcja wędruje po świecie. Zahacza o Anglię i Izrael. Najważniejsze wydarzenia będą jednak miały miejsce w polskiej stolicy i jej najbliższym otoczeniu. A kulminacja nastąpi z chwilą, gdy do działań w Warszawie bezpośrednio włączy się „Karol” – oficer prowadzący Kaziurę i zaufany człowiek samego prezydenta Putina…

„Dystopia” ma epicki rozmach, dobrze pozszywaną fabułę, umiejętnie balansującą pomiędzy nastrojem grozy i specyficznym humorem, który jest jednym ze znaków rozpoznawczych Severskiego. Jak zawsze, autor imponuje też znajomością realiów funkcjonowania służb specjalnych, nie tylko w Polsce. Po lekturze całości trudno się wszakże oprzeć wrażeniu, że temu dziełu przydałaby się lekka kuracja odchudzająca.

Vincent V. Severski, Dystopia, Wydawnictwo Czarna Owca, Warszawa 2023.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chcesz sprzedać mieszkanie ? To musisz wiedzieć!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera