- Naprawdę? Nie wiedziałam nawet, że zniesiono opłaty za parkowanie w sobotę - mówi pani Wanda ze sklepu odzieżowego Dama ze Zbożowego Rynku. - W naszym przypadku dostęp do miejsc parkingowych jest ważny, bo klienci narzekają, że muszą parę razy objeżdżać rondo Bernardyńskie, zanim coś znajdą. Ale w soboty nie obserwujemy większego ruchu w naszym sklepie - mówi bydgoszczanka.
Kwestie parkowania nie interesują nikogo w skateshopie z ulicy Długiej. - Większość naszych produktów sprzedajemy przez internet, dostęp i ceny miejsc parkingowych nie mają dla nas znaczenia - dowiedzieliśmy się w sklepie.
- Dla takich miejsc jak restauracja Katarynka czy Karramba nie ma zupełnie znaczenia, czy miejsca parkingowe w sobotę są płatne, czy nie. Wokół nas i tak jest ich bardzo mało. Jak klient chce do nas przyjechać, auto przechowa na pobliskim płatnym parkingu albo najlepiej przyjedzie taksówką - uważa związana z obiema restauracjami Agata Serwińska.
PRZECZYTAJ:Będą sprawdzać, gdzie i jak długo parkujemy
W barze orientalnym Sajgon na ulicy Długiej dowiedzieliśmy się, że żadnych zmian w związku z brakiem strefy płatnego parkowania w soboty nie zauważono.
- Nie ma o czym pisać, jest po staremu - mówi łamaną polszczyzną właściciel baru.
Jakie straty dla budżetu?
Na razie nie wiadomo, jakie straty z powodu likwidacji strefy poniósł budżet miasta.
- W lipcu i sierpniu nie ma sensu dokonywać tego typu obliczeń. Według naszych szacunków, ruch samochodowy w wakacje zmniejsza się o ponad 30 procent - wskazuje Krzysztof Kosiedowski, rzecznik ZDMiKP w Bydgoszczy. - To dlatego wtedy szerokim frontem ruszają prace na drogach - kłopoty dla kierowców są w wakacje najmniejsze. Natomiast wrzesień będzie podsumowany niebawem.
Tymczasem większość bydgoskich radnych miała nadzieję, że brak opłaty w sobotę ożywi biznesowo Śródmieście.
- Ludzie generalnie chwalą to rozwiązanie, bo jednak za parkowanie w sobotę płacić nie trzeba. Tyle że najbardziej cieszą się ci, którzy w piątek przyjeżdżają do centrum autem i po imprezach zostawiają je na noc, odbierając je dzień później - zauważa radny Ireneusz Nitkiewicz, przewodniczący Komisji Przedsiębiorczości i Rozwoju Miasta.
Abonament do poprawki
- Źle za to oceniane jest zniesienie abonamentów, które obecnie dostępne są tylko dla mieszkańców strefy. Rodzi to sprzeciw przedsiębiorców parkujących w strefie i urzędów, m. in. Izby Skarbowej w Bydgoszczy. Myślę, że trzeba będzie wrócić do dyskusji nad sensem ich likwidacji - mówi radny.
ZDMiKP od dziś (do 22 października) prowadzi badania ruchu w SPP. Pracownicy City Parking Group spisywać będą numery rejestracyjne aut parkujących w strefie. Zarząd dróg chce w ten sposób zbadać m.in. stopień zapełnienia miejsc parkingowych i rotację pojazdów w strefie.