Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pancerniak z Bydgoszczy aby nie za długo czekał na ochronę państwa?

Jarosław Reszka
Jarosław Reszka
Czołgista w tankietkce TK-3 na pogrzebie majora Tadeusza Kramera w Bydgoszczy w 1937 roku
Czołgista w tankietkce TK-3 na pogrzebie majora Tadeusza Kramera w Bydgoszczy w 1937 roku archiwum
Mogiła bydgoskiego czołgisty została ostatnio uznana przez Instytut Pamięci Narodowej za grób weterana wojny polsko-bolszewickiej i w związku z tym podlega teraz państwowej ochronie. Stało się to dzięki wysiłkom członków Bydgoskiego Stowarzyszenia Miłośników Historii „Łuczniczka”. I chwała im za to. Dlaczego jednak w mieście będącym siedzibą delegatury IPN musiała się o to postarać organizacja społeczna?

O życiu i dokonaniach majora Kramera, przed śmiercią w 1937 roku kwatermistrza 8. Batalionu Piechoty, stacjonującego w koszarach przy ul. Artyleryjskiej w Bydgoszczy, wiadomo niewiele. Na internetowym forum stowarzyszenia „Łuczniczka” znaleźć można taki oto zapisek:

„W 1918 r. jako ochotnik wstąpił do Wojska Polskiego. Początkowo pełnił funkcję dowódcy plutonu w 16 p.p. w Tarnowie, a następnie został przeniesiony do stacji zbornej koni W.P. w Tarnowie, gdzie był zastępcą dowódcy stacji. W lutym 1920 r. odkomenderowano go do Szkoły Samochodowej w Warszawie i to właśnie z tą formacją był związany najdłużej. W okresie wojny polsko-bolszewickiej działał jako dowódca kolumny samochodowej w II i III Armii. Po zakończeniu działań zbrojnych pracował m.in. w 8. Dywizjonie Samochodowym oraz 6. Dywizjonie Samochodowym. Został odznaczony Medalem Pamiątkowym za Wojnę 1918-1921 oraz Medalem Dziesięciolecia Odzyskania Niepodległości. Zmarł w 1937 r.”.

Na archiwalnym zdjęciu, które krąży po internecie, widzimy kadr z pogrzebu majora. Kondukt przemierzał ulice Bydgoszczy, a uczestniczący w nim towarzysze broni Tadeusza Kramera, prężąc się w lukach, paradowali w tankietkach TK-3. To naprawdę wzruszający, bo tchnący autentycznym patriotyzmem obrazek.

Ciekawe też są kieszonkowe czołgi, z których honory zmarłemu oddaje ich załoga. „TK-3 - polska tankietka z czasów dwudziestolecia międzywojennego. Obok czołgu 7TP była podstawową bronią polskich sił pancernych. Konstrukcyjnie oparta była na angielskiej tankietce Carden-Loyd. Seryjna produkcja tych pojazdów odbywała się w fabryce Ursus w Czechowicach pod Warszawą. W latach 1931-1933 powstało około 300 tych wozów” - podaje Wikipedia.

Około 300 tankietek TK-3 powstało, zanim rozpoczęto produkcję polskiej modernizacji tego sprzętu - tankietki TKS. Tankietek ulepszonego modelu wyprodukowano też około 300 egzemplarzy. Do dziś zachowały się ponoć tylko cztery, w tym trzy w Polsce. Informacji na temat liczby zachowanych egzemplarzy poprzedniczki tankietki TKS nie znalazłem.

Zmierzam do tego, że grób majora Kramera nie jest ważny wyłącznie jako symbol pamięci o weteranie walk o niepodległość Polski. Unikatowość tej mogiły polega na tym, że częściowo utworzono ją z… elementów tankietki. Oryginalnie ogrodzenie wokół grobu wykonano z ogniw jej gąsienicy. Te same elementy wykorzystano w pokaźnym krzyżu nad kamienną tablicą nagrobną. Elementem krzyża stało się też… koło napędowe TK-3. Drugiej takiej mogiły próżno chyba szukać w całej Rzeczypospolitej. Byłaby prawdziwą perełką, gdyby mniej więcej osiem lat temu prawdopodobnie złomiarze nie ukradli niezwykłego ogrodzenia.

Społecznicy z „Łuczniczki” w kolejnym kroku planują restaurację grobu. Zachodzę w głowę, jak tego dokonają. Skąd wezmą gąsienice przedwojennej tankietki, by odtworzyć ogrodzenie? Nawet odlanie nowych ogniw, na podobieństwo oryginalnych, wydaje się trudnym wyzwaniem.

Jest też drugie pytanie, które ciśnie mi się do głowy. Instytut Pamięci Narodowej w tym roku obchodzić będzie ćwierćwiecze istnienia. Delegatura IPN w Bydgoszczy istnieje od 2001 roku. Grabież elementów grobu majora Kramera została nagłośniona w mediach w 2015 roku. Od tamtej pory pisano o tym przynajmniej kilkakrotnie.

Dlaczego dopiero teraz grób ten został otoczony opieka państwa i dlaczego w mieście będącym siedzibą delegatury IPN musiała się o to postarać organizacja społeczna?

od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera