Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Od soboty w Muzeum Okręgowym króluje polska grafika!

Justyna Tota
Justyna Tota
Lucjan Mianowski, Głowa 7, 1967, litografia trójbarwna pędzlem i prószem - to jedna z kilkuset prac ekspozycji, której otwarcie już dziś w MOB
Lucjan Mianowski, Głowa 7, 1967, litografia trójbarwna pędzlem i prószem - to jedna z kilkuset prac ekspozycji, której otwarcie już dziś w MOB
Dziś nie wolno przegapić dwóch wernisaży w Muzeum Okręgowym w Bydgoszczy, poświęconych (najogólniej mówiąc) wciąż mało znanej sztuce grafiki.

Na ekspozycji pt. „Wielość w jedności. Litografia i techniki druku płaskiego w Polsce po 1900 roku” mamy niepowtarzalną okazję zobaczyć w jednym miejscu prestiżowe kolekcje graficzne, wypożyczone z muzeów i bibliotek z całego kraju, które uzupełnią bogaty zbiór bydgoskiego muzeum.

Stanisław Kuczborski, Taniec wokół chochoła w „Weselu” Stanisława Wyspiańskiego, 1904 plansza z Teki Melpomeny. Autolitografie, Kraków 1904 autolitografia
Stanisław Kuczborski, Taniec wokół chochoła w „Weselu” Stanisława Wyspiańskiego, 1904 plansza z Teki Melpomeny. Autolitografie, Kraków 1904
autolitografia trójbarwna pędzlem, kredką i prószem, wł. Muzeum Narodowe w Krakowie
Muzeum Narodowe w Krakowie

- Obok dzieł wielkich mistrzów specjalizujących się w litografii, jak Leon Wyczółkowski, Kazimierz Sichulski czy Józef Rapacki, zaprezentowane zostaną prace nie miej wybitnych artystów, ale jednak w swej twórczości tylko pośrednio sięgających po techniki graficzne. Nie pomijamy też twórców mniej znanych. Tym samym na wystawie przedstawiona zostanie owa wielość nie tylko w temacie, ale i w stylistyce oraz technice wykonania druku płaskiego na przestrzeni ponad stu lat - wyjaśnia Natalia Szczerbińska z Działu Edukacji i Promocji MOB.

Ekspozycji od dziś można się przyjrzeć w Galerii Sztuki Nowoczesnej, ale litografie mistrzów prezentowane będą osobno - w Domu Leona Wyczółkowskiego, który nazywany jest przecież ojcem nowoczesnej litografii polskiej. Warto dodać, że ekspozycja „Wielość w jedności. (...)” była w programie niedawnego Międzynarodowego Triennale Grafiki – Kraków 2015, podczas którego Wyczółkowski był patronem nagrody, ufundowanej przez MOB, w konkursowej Wystawie Głównej Triennale.
Ekspozycja prac polskiej grafiki artystycznej to jednak może być za mało, by lepiej poznać rozwój tej technik w sztuce.

- Do takiego wniosku doszła kurator wystawy Barbara Chojnacka, kierownik Dział Grafiki MOB, która wyszła z inicjatywą, by 22-23 października odbyła się specjalna sesja naukowa, podczas której będzie można wysłuchać ciekawych referatów - dodaje Natalia Szczerbińska.

Ewa Walawska
Ewa Walawska
Dorota Folga Januszewska

Uzupełnieniem ekspozycji o dziejach rodzimej litografii jest wystawa pt. „Grafika gra sztuki”, którą przygotował Wydział Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, jej otwarcie w Zbiorach Archeologicznych MOB również w sobotę. Na ścianach i w muzealnych gablotach zaprezentowanych zostanie blisko 150 obiektów. Zwiedzając jakąkolwiek wystawę przywykliśmy, że oglądamy efekt końcowy. Tym razem będzie inaczej - zamiast gotowych grafik zobaczymy matryce różnych technik graficznych - od najstarszego drzeworytu aż po instalacje multimedialne - na których artysta dopiero zaczyna realizować swe koncepcje. - Będzie też okazja praktykować artystyczny proces powstawania grafik podczas październikowych warsztatów w ramach Niedzieli w Muzeum, na które jak zwykle zaprosimy całe rodziny - zapowiada pani Natalia.

Gdzie i kiedy na wernisaż?
26.09. (sob.) godz. 13.00 - otwarcie ekspozycji „Wielość w jedności. Litografia i techniki druku płaskiego w Polsce po 1900 roku.” w Galerii Sztuki Nowoczesnej (ul. Mennica 8) oraz w Domu Leona Wyczółkowskiego (ul. Mennica 7), wstęp wolny. Wystawa (czynna do 6 grudnia br.) jest trzecią częścią cyklu wystaw graficznych o wspólnym tytuł „Wielość w jedności” , ramach którego MOB prezentowało: „Drzeworyt polski po 1900 roku” (2009) i „Techniki wklęsłodruku w Polsce po 1900 roku” (2012).

26.09. (sob.) godz. 13.00 - otwarcie wystawy „Grafika gra sztuki”, Zbiory Archeologiczne (ul. Mennica 2), wstęp wolny. Ekspozycja czynna do 6 grudnia br.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!