Zrodzone z pasji do muzyki, malarstwa i poezji - takie są Europejskie Spotkania Artystyczne (ESA), nazywane zamiennie Festiwalem Wielu Sztuk, na które zaprasza - artystów i odbiorców - inicjatorka wydarzenia, wiolonczelistka i pedagog prof. dr Barbara Marcinkowska, prezes Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków we Francji.
Festiwal tradycyjnie już otworzy „Muzyka i poezja”, które będą wybitnie polskie, gdyż z okazji przypadających w tym roku 160. rocznicy śmierci Fryderyka Chopina i 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki w zabytkowej Hali Pomp Muzeum Wodociągów (ul. Gdańska 242) w piątek (18 X) o 19.00 usłyszymy utwory tychże kompozytorów oraz Zygmunta Noskowskiego. Muzyce będzie towarzyszyć znakomita poezja Miłosza, Szymborskiej, Herberta czytana przez wybitną aktorkę Maję Komorowską.
Drugiego dnia festiwalu (sobota, 19 X) - także w hali pomp - odbędą się otwarte dla publiczności warsztaty (w godz.: 9.00-12.00 i 13.30-16.00), które bydgoski teatr improwizowany wymyWammy poprowadzi z norweskim reżyserem polskiego pochodzenia Piotrem Chołodzińskim. Ze spektaklem wymyWammy wystąpi o 19.00.
W niedzielę (20 X) w hali pomp będziemy mogli wysłuchać koncertu „Młode talenty” - przy akompaniamencie pianistki Agaty Nowakowskiej-Gumieli zaprezentują się uczestnicy master classes, jakie Barbara Marcinkowska poprowadzi dzień wcześniej w bydgoskiej Akademii Muzycznej.
Natomiast w Pałacu w Ostromecku (ul. Bydgoska) w niedzielę z koncertem o 15.00 wystąpi harfista Elżbieta Baklarz, natomiast „Portret artysty” na wystawie o 16.00 zaprezentuje wenezuelski malarz Jose Casanova. Na finał dnia i festiwalu przeniesiemy się znów do zabytkowej hali pomp, gdzie o godz. 19.30 niczym w portowej dzielnicy Portugalii z fado wystąpią Lúcia Araújo - śpiew i gitarzyści: Philippe de Sousa, Pompeu Coelho Gomes.
