Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Obchody 102. rocznicy powrotu Bydgoszczy do Macierzy w Muzeum Kanału Bydgoskiego [zdjęcia]

Dominika Sobczyńska
Dominika Sobczyńska
W Muzeum Kanału Bydgoskiego zostały zorganizowane warsztaty, podczas których zainteresowani mieli możliwość nauczyć się obsługi stalówki i obsadki.
W Muzeum Kanału Bydgoskiego zostały zorganizowane warsztaty, podczas których zainteresowani mieli możliwość nauczyć się obsługi stalówki i obsadki. Tomasz Czachorowski
Rekonstrukcje historyczne, warsztaty kaligrafii i możliwość zdobycia legitymacji Armii Wielkopolskiej – to jedne z wielu atrakcji, które czekały na mieszkańców w sobotnie popołudnie (22 stycznia) w bydgoskim Muzeum. Dzięki temu uczestnicy mogli przenieść się do wydarzeń z 1920 roku.

Zobacz wideo: 500 plus. Od lutego 2022 nowy nabór - wnioski tylko online

od 16 lat

Atrakcje zapewniły trzy grupy rekonstrukcji historycznej, w których skład weszły: Sarmackie Dziedzictwo, GRH 8 Pułk Strzelców Wielkopolskich oraz 20 Harcerska Grupa Rekonstrukcji Historycznej ZHR.

Doświadczenie żywej historii w bydgoskim Muzeum

W Muzeum Kanału Bydgoskiego zostały zorganizowane warsztaty, podczas których zainteresowani mieli możliwość nauczyć się obsługi stalówki i obsadki. Oprócz tego zobaczyli wystawę przyborów i dokumentów kancelaryjnych, a chętne osoby – mogły zgłosić się do punktu poborowego, gdzie dołączyli do oddziałów powstańczych i zdobyli legitymację Armii Wielkopolskiej.

- Organizacja wydarzenia przerosła nasze oczekiwania. Zamierzaliśmy zrobić coś małego. Ku naszemu zadowoleniu – urosło to do rangi obchodów miejskich. Bydgoszcz zaczęła świętowanie już w miniony czwartek, a przedłużyło się ono aż do soboty. Właśnie w ten dzień zaprosiliśmy chętnych do naszego Muzeum – mówi Renata Moroz-Langowska z Muzeum Kanału Bydgoskiego.

To może Cię zainteresować

Odwiedzający zobaczyli, jak dawniej pracowali sprzedawcy ubiorów, żydowski krawiec, właściciel i pracownice pralni, uliczni czyścibuci, policjanci oraz garncarze. Poznali życie w spelunie, w której żyli bezrobotni, szulerzy i karciarze. Była to sposobność do dowiedzenia się, jak kiedyś robiono pranie i okazja do zadbania o swoje buty.

Poza atrakcjami z okazji powrotu Bydgoszczy do Macierzy, w Muzeum Kanału Bydgoskiego była możliwość zwiedzania stałej wystawy muzealnej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo