O czym marzy Polak mały? FELIETON "CAŁY TEN POP" o tym, co...

O czym marzy Polak mały? FELIETON "CAŁY TEN POP" o tym, co zostało z marzeń Ojców Założycieli nowej Polski

Mariusz Załuski

O czym marzy Polak mały? FELIETON "CAŁY TEN POP" o tym, co zostało z marzeń Ojców Założycieli nowej Polski
vWyobrażanie sobie przyszłości to zajęcie trudne i niewdzięczne. Choćby dlatego, że po latach człowiek wychodzi zwykle na głupka i niemotę. Przyszłości wizję filtrujemy sobie przecież i przez teraźniejsze chciejstwo, i przez nadzieje, i przez stan wiedzy. No i po latach okazuje się, że wszystko poszło nie tak.
O czym marzy Polak mały? FELIETON "CAŁY TEN POP" o tym, co zostało z marzeń Ojców Założycieli nowej Polski
Nie wiem, czy Ojcowie Założyciele niepodległej Polski w 1918 roku wyobrażali sobie jej setny jubileusz. Pewnie czasu na to nie mieli, bo interesowało ich głównie to, żeby tę świeżutką niepodległość uchować i ochronić.

Ale może wyobrażali sobie Polaków za 100 lat? Pewnie jako jeden naród, bez plemiennych podziałów. To musiało być dla nich ważne, bo w końcu zlepiali nas z trzech kompletnie niezgranych kawałków...
No i co? No i słabo. Polskę dzieli dziś krecha po przekątnej, co znów pięknie widać było po wyborach, a tak naprawdę ta krecha tnie nas w każdej wioseczce najmniejszej. I że niby to normalne, bo w każdym kraju jakieś podziały są? Ale te nasze jakieś takie dorodniejsze i zjadliwe bardziej... A i zdanie o sobie mamy podłe. Ostatnio w telewizji bardzo publicznej pan redaktor znany pokazywał, że w tej części PiS-owskiej ludzie rozwodzą się mniej, do kościoła chodzą częściej i nawet maturę zdają lepiej. A pan ekspert życzliwy tłumaczył, że tam tradycja, a w tej części antyPiS-u to wykorzenieni potomkowie przesiedleńców. Aż wstyd mnie skręcał.

Pewnie Ojcowie Założyciele wyobrażali sobie też swoich następców. No i co? W rolach Piłsudskiego i Dmowskiego - liderów-gigantów, szefujących dwóm obozom - mamy dziś pana Schetynę i pana Prezesa. W roli Daszyńskiego pan Włodzia Czarzastego, w roli Witosa tego dużego pana z PSL… I chyba skończę, bo jeszcze mi wyjdzie, że artystę Paderewskiego zastąpił artysta Kukiz i zrobi się już nie zabawnie, ale smutno.

A może jednak Ojcowie wyobrażali też sobie setne urodziny? Wielką galę, szykowaną od lat, wielką inwestycję, wielką wystawę? Pewnie by ich z lekka przytkało, gdyby zobaczyli ten cyrk z marszami, ten pomysł z hymnem, co to mam go sobie odśpiewać sam w domu, ten dzień wolny wymyślony na chybcika przez ludzi, którzy nigdy nie pracowali w normalnych firmach, bo całe życie robią w polityce… Pewnie Marszałek by paru patałachów w łeb palnął.

Ale może biadolę bez sensu? Żyjemy przecież w niepodległym, bezpiecznym i – jak na standardy światowe – bardzo dostatnim kraju. 100 lat temu było to tylko wielkie marzenie.

Komentarze (1)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
taaa

jaro (gość)

Zgłoś naruszenie treści

A wielki znawca historii, niejaki Duda Andrzej, wspominał okres międzywojenny jako okres prosperity i bogactwa...

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Wideo