Na początku ważna uwaga - materiał ma jedynie wzbogacić ogólną wiedzę na temat nowotworu trzustki, na pewno nie zastąpi fachowej porady lekarskiej. Jeśli podejrzewasz, że z Twoim organizmem dzieje się coś złego, zawsze sięgaj po fachową pomoc medyczną.
Rak trzustki - takie są objawy
Rak trzustki charakteryzuje się bardzo wysoką śmiertelnością. Pięć lat od postawienia diagnozy przeżywa mniej niż 10 procent pacjentów. Część jego objawów jest niespecyficzna, wielu z nas nie skojarzyłoby ich z chorobą nowotworową układu pokarmowego. Będą też one się różniły w zależności od typu raka trzustki. Omawiamy je szczegółowo w galerii:
Nowotwór trzustki często wykrywany jest w stadium, które daje marne szanse na wyleczenie. Dlatego bardzo istotna jest diagnostyka i regularne badania zanim dostrzeżemy u siebie wymienione objawy. Niestety nie jest ona łatwa.
Diagnostyka raka trzustki
Wstępnym badaniem w kierunku wykrycia raka trzustki może być USG. Niestety ze względu na położenie narządu jego dokładne przeprowadzenie bywa trudne i nie daje gwarancji wykrycia - szczególnie we wczesnym stadium. Bardziej dokładny obraz da oczywiście tomograf. Kto powinien szczególnie mieć na uwadze kontrolę pod względem tego rodzaju nowotworu?
Grupę osób na pewno będą stanowić pacjenci obciążeni genetycznie, ponieważ ten czynnik odgrywa sporą rolę w powstawaniu raka trzustki. Jeśli ktoś w najbliższej rodzinie chorował na raka trzustki, warto zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu, który pokieruje nas dalej.
Czynnikami ryzyka rozwoju raka trzustki jest też tryb życia:
- na raka trzustki bardziej narażone są osoby palące oraz spożywające duże ilości alkoholu.
- rozwojowi nowotworu trzustki sprzyja również dieta tłusta i bogata w czerwone mięso.
- narażone są na niego osoby otyłe.
- sygnałem alarmowym i powodem do częstych badań w kierunku nowotworu trzustki jest też przewlekłe zapalenie tego narządu.
- zapadalność na raka trzustki rośnie z wiekiem.
Nowe miasta w Polsce od 2023. Te miejscowości niebawem zmien...
