Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niepodległej świętowanie z pieśniami, ułanami i wieloma innymi atrakcjami

Justyna Tota
Justyna Tota
Przemarsze ułanów wielkopolskich są zawsze jedną z atrakcji Obywatelskich Obchodów Święta Niepodległości, w tym roku planowane są one o 11.25, 12.15, 15.00
Przemarsze ułanów wielkopolskich są zawsze jedną z atrakcji Obywatelskich Obchodów Święta Niepodległości, w tym roku planowane są one o 11.25, 12.15, 15.00 Archiwum Tomasz Czachorowski
Bydgoszczan już dziś w nastrój Święta Niepodległości wprowadziła młodzież z VII LO oraz XV LO śpiewająca pieśni patriotyczne w tramwajach nr 5 i 10. Centrum obchodów 11 listopada od 11.00 do 16.00 będzie Stary Rynek. Propozycje mają także MOB, MCK, Kamienica 12 czy Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy.

Okazji do wspólnego śpiewania nie zabraknie też jutro, 11 listopada. Na Starym Rynku patriotyczne pieśni na 120 głosów bydgoskich chórów z pewnością zrobią wrażenie (koncert o 12.30). W ramach obchodów zagra też Kapela Cynamony (15.30), koncertować będzie Młodzieżowa Orkiestra Dęta ZSE, która o 14.15 wraz z ułanami z Koła Przyjaciół 16 Pułku Ułanów Wielkopolskich im. gen. Orlicz-Dreszera wyruszy w paradę ze Starego Rynku na plac Teatralny i z powrotem. Atrakcją nie tylko w oczach dzieci są zawsze także przemarsze ułanów ulicami w okolicach Starego Rynku, które jutro planowane są: 11.25-11.40, 12.15-12.30 i 15.00-15.15.

Oczywiście podczas Obywatelskich Obchodów Święta Niepodległości tradycyjnie już przed Biblioteką Wojewódzką i Miejską (o godz. 11.45) odtworzone zostanie przemówienie Ignacego Paderewskiego oraz przekazanie władzy Józefowi Piłsudskiemu przez Radę Regencyjną.

Na czas trwania obchodów (11.00-16.00) płytę Starego Rynku zapełnią stoiska, które oferować będą m.in. okolicznościowe pocztówki, śpiewniki czy monety, będzie też coś dla smakoszy. Będzie także prowadzona publiczna zbiórka na rzecz wsparcia Obywatelskich Obchodów Święta Niepodległości. Co prawda, impreza jest dotowana przez miasto, ale część kosztów musi pokryć BYLOT jako organizator wydarzenia.

Na Starym Rynku wzrok nie tylko miłośników motoryzacji przyciągać będą zabytkowe auta z czasów II RP, klimatu nadadzą także grupy rekonstrukcyjne. Dla maluchów czynne będzie Przedszkole Patriotyczne w Zabytkowym Tramwaju na ul. Długiej (11.15-15.30).

Rozsmakować się w daniach z gęsiny będzie można w Restauracji Ratuszowej (ul. Długa 37), która na 11 listopada przygotowała specjalne menu. Natomiast do Hotelu Ratuszowego (ul. Długa 37) zaprasza Kazimierzowski Uniwersytet III Wieku i Klub Animacji Kulturalnej Pegaz, gdzie o 11.00 otwarcie wystawy „Retro spojrzenie na współczesną Bydgoszcz”, do godz. 16.00 będą tam też prowadzone retro konwersacje, pokazy filmów czy quiz historyczny.

Od 11.00 do 16.00 na spacer międzywojenną Bydgoszczą zaprasza Muzeum Okręgowe na wystawie w Spichrzach nad Brdą (ul. Grodzka 7-11), po której o 11.00 i 13.00 oprowadzi Józef Piłsudski we własnej osobie. Ponadto, 10.30-11.15 malowanie twarzy „małych patriotów”. Od 11.30 do 14.30 na stanowiskach warsztatowych można rodzinnie wykonać patriotyczne ozdoby jak kotyliony i flagi (wejście ul. Spichlerna). A kto wybierze się na wykład pt. „Przepis na niepodległość” (o godz. 14.00) pozna historię przysmaków na 11 listopada. Jak nam zdradzono, szykowana jest słodka niespodzianka.

W tym roku przypada 150. rocznica urodzin marszałka Józefa Piłsudskiego. z tej okazji MOB przygotowało posterową wystawę Józef Piłsudski a Bydgoszcz, która przypomina m.in. o wizycie marszałka w Bydgoszczy. Wystawa podczas jutrzejszych obchodów będzie prezentowana na Starym Rynku, po 11 listopada wystawę plenerową będzie można oglądać na ul. Spichlernej.

Muzeum Okręgowe przygotowało jeszcze jeden prezent dla bydgoszczan, zapraszając od jutra (w godz. 10-16) do zwiedzania ekspozycji pt. „Mistrzowie", na które zaprezentowanych zostanie blisko 60 dzieł ze zbiorów bydgoskiego muzeum, w tym tych na co dzień nie prezentowanych. Są to obrazy m.in. Jacka Malczewskiego, Juliusza Kossaka czy Józefa Chełmońskiego, a także artystów związanych z naszym miastem, jak na przykład dzieła Maksymiliana Antoniego Piotrowskiego, Waltera Leistikowa i Jerzego Rupniewskiego. Wystawa czynna będzie do 28 stycznia 2018 r. Kuratorskie oprowadzanie po wystawie odbędzie się 23 listopada o godz. 17.00, wstęp wolny.

Tymczasem 11 listopada całą rodziną warto wziąć udział w grze miejskiej Barwy wyzwolenia - zapisy od 12.00 w namiocie w amfiteatrze przy MOB (ul. Grodzka), gdzie będzie też punkt startu gry, finał o godz. 14.30 w Cafe Kino. Będzie można wygrać m.in. przejazd zabytkowym autem i to nie byle jakim, bo będzie to model Hanza 110, który tego dnia obchody przywiezie Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Jak co roku Kamienica 12 zaprasza do rodzinnego i kreatywnego świętowania 11 listopada. Na świąteczną sobotę zaplanowano mnóstwo atrakcji. Impreza rozpocznie się o 16.00. W programie m.in.: demokratyczne „Czytanie i Działanie” wokół książki „Mazurek Dąbrowskiego”, wspólne wykonywanie kwiaty - oczywiście w barwach narodowych. Będą gry i zabawy z animatorem, malowanie buzi, wata cukrowa i... magiczne zamykanie dzieci w bańce mydlanej. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, ale ze względu na ograniczoną liczbę miejsc należy zapisać się, mailowo pod: [email protected], wpisując w temacie „niepodległa”, a w treści liczbę osób.

Bydgoski MCK zaprasza na Listopadową Lekcję Muzyki - czyli połączenie koncertu Zespołu Pieśni i Tańca „Płomienie” z kolejną edycją Bydgoskiej Retro-Personifikacji, której bohaterami będą wykonawcy pieśni i piosenek historycznych, autorzy tekstów i kompozytorzy (niestety, wejściówki na to wydarzenie zostały już rozdane). Natomiast Pałac Nowy w Ostromecku od 16.00 tradycyjnie już zaprasza do wspólnego śpiewania popularnych pieśni polskich.

11 listopada od 10.00 do 16.00 w sposób szczególny zaprasza także Muzeum Wojsk Lądowych (ul. Czerkaska 2). Oprócz bezpłatnego zwiedzania zwiedzanie wystawy głównej i wystaw czasowych, będzie mozna wygrać też nagrody w konkurs historyczny, wejścia do czołgu T-72, zobaczyć zestaw rakietowy 9K79 Toczka, haubicę samobieżną 2S1 Goździk czy samochody pancerne Daimler Dingo i Scout Car. Muzeum jak zawsze zaprasza także w niedzielę 10.00-14.00, tego dnia również wstęp bezpłatny.

Do świętowania 99. rocznicy odzyskania niepodległości zaprasza także wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz wraz z marszałkiem Piotrem Całbeckim oraz szefem Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych, dowódcą Garnizonu Bydgoszcz gen. bryg. Dariuszem Łukowskim. Uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny, celebrowana przez JE biskupa Jana Tyrawę odbędzie się o 11.00 w Katedrze Bydgoskiej pw. św. Marcina i Mikołaja. Po nabożeństwie o 12.15 przemarsz ul. Gdańską na plac Wolności, gdzie pod pomnikiem Wolności złożone zostaną wieńce, a przy podniesionej fladze Polski zostanie odegrany hymnu państwowego w wykonaniu Orkiestry Wojskowej. Po godz. 13 uroczystości przeniosą się do Urzędu Wojewódzkiego przy ul. Jagiellońskiej 3, gdzie zostaną wręczone odznaczenia państwowe, będzie można wysłuchać także wykładu „Wolność, odpowiedzialność, zrównoważony rozwój” oraz występów artystycznych.

I nawet goście rozpoczynającego się w sobotę właśnie Camerimage też będą mieć pamiątkę z bydgoskich obchodów Święta Niepodległości w postaci okolicznościowych pocztówek, które od 13.00 do 14.45 na powitanie wręczać im przed Operą Nova będą licealiści z „szóstki”.

Uwaga! W związku z Obywatelskimi Obchodami Święta Nieodległości zamknięte dla ruchu kołowego będą Stary Rynek oraz ulica Długa - na odcinku od Jana Kazimierza do ul. Jezuickiej, Jezuicka, Niedźwiedzia, Jana Kazimierza. W godzinach 14.15-14.45 w związku z paradą orkiestry i ułanów nieprzejezdna będzie również ulica Mostowa.

Miasto organizuje także Bieg Niepodległości o Szablę Marszałka Piłsudskiego, który odbędzie się 11 listopada. Bydgoski Bieg Niepodległości jest pierwszym z projektów przygotowywanych przez "Aktywną Bydgoszcz". Zawodnicy spotykają się w Narodowe Święto Niepodległości na bydgoskim Placu Wolności. Stamtąd biało-czerwonym szpalerem wyruszają na pięciokilometrową trasę. Bydgoski Bieg Niepodległości w środowisku biegowym jest uznawany za symboliczny koniec biegowego sezonu. Wielu zawodników startuje w imprezie po to, by ostatecznie podsumować swoje osiągnięcia. Stąd duże zainteresowanie imprezą i prognozy na udział ponad 1500 zawodników w bieżącym roku.

Zawody zostaną poprowadzone następującymi ulicami: Plac Wolności – Gdańska – Kamienna (ścieżka rowerowa, chodnik) – Sułkowskiego (ścieżka rowerowa, chodnik) – Chodkiewicza (ścieżka rowerowa, chodnik) – 20 stycznia 1920 r. – Słowackiego (Park Kochanowskiego) – Staszica (buspas) – Kołłątaja – Libelta – Gimnazjalna – Jagiellońska (chodnik) – 19 marca 1981 r. (chodnik) – Park Kazimierza Wielkiego – Plac Wolności.

W godzinach 15–16 na trasie biegu wystąpią największe utrudnienia w ruchu. Utrudnienia potrwają do godziny 18.
Więcej o utrudnieniach POD TYM ADRESEM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!