20 stycznia – ważna data dla Bydgoszczy
20 stycznia 1920 roku to niezwykle ważna data w historii Bydgoszczy to wtedy, po 148 latach pruskiej dominacji, powróciła ona do granic odrodzonej Rzeczypospolitej.
Co zapoczątkowało te wydarzenia? Polscy mieszkańcy Bydgoszczy z nadzieją śledzili postępy wojsk gen. Józefa Dowbor-Muśnickiego, które z sukcesem wyzwalały kolejne miasta, takie jak Poznań, Gniezno czy Inowrocław.
Mimo że polscy patrioci w Bydgoszczy byli gotowi do zbrojnego wystąpienia, gen. Dowbor-Muśnicki zdecydował się wstrzymać ofensywę – w mieście stacjonowała dobrze uzbrojona niemiecka armia. Generał podjął decyzję o wstrzymaniu działań zbrojnych dopiero po zapewnieniu ze strony zwycięskiej koalicji, że Bydgoszcz zostanie włączona do Polski po kongresie pokojowym w Paryżu. Traktat Wersalski, podpisany w roku 1919, jednak ratyfikowany rok później potwierdził, że kraj odzyska niepodległość po latach zaborów.
13 stycznia do Bydgoszczy przybył oficer łącznikowy Wojska Polskiego, por. A. Leszner. Kilka dni później, 18 stycznia, wkroczył do miasta kilkunastoosobowy oddział, który miał za zadanie objąć kontrolę nad urządzeniami wojskowymi. 19 stycznia ówczesny burmistrz Bydgoszczy Niemiec Hugo Wolff przekazał klucze do miasta komisarycznemu, polskiemu, prezydentowi Janowi Maciaszkowi.
Niemieckie jednostki oficjalnie opuściły Bydgoszcz. 20 stycznia 1920 roku ok. godziny 10, na Stary Rynek wkroczyły Wojska Polskie, radośnie witane przez rodaków. 22 stycznia, do Bydgoszczy przybył gen. Józef Dowbor-Muśnicki, aby na Placu Wolności odebrać pierwszą polską defiladę polskiego wojska w polskiej Bydgoszczy. Było to wydarzenie o ogromnym znaczeniu symbolicznym, które podkreślało powrót miasta do macierzy i jego nowe miejsce w granicach odrodzonej Rzeczypospolitej.
Oficjalne obchody rocznicy
W tym roku obchodzimy już 105. rocznicę powrotu Bydgoszczy do Macierzy. Wielkie świętowanie zaczęło się już w piątek, 17 stycznia, coroczną potańcówką kostiumową na barce Lemara. Tego samego dnia otwarto wystawę ,,Inne miasto. Zniszczenie wojenne Bydgoszczy 1939-1945.” w Spichrzach nad Brdą.
Jednak oficjalne obchody rocznicy rozpoczną się w poniedziałek, 20 stycznia. O godzinie 11 nastąpi złożenie kwiatów na Cmentarzu Bohaterów Bydgoszczy, z kolei pół godziny później, o 11:30 kwiaty będą składane na Starym Rynku pod tablicą upamiętniającą generała Józefa Dowbor-Muśnickiego. O godzinie 12 w Katedrze Bydgoskiej odbędzie się Msza Święta, a o godzinie 13 rozpoczną się uroczystości patriotyczne na Starym Rynku.
