– Tym głosowaniem zadajemy posłom proste pytanie: czy chcemy pomóc Ukrainie w jej walce o wolność, czy nie? – mówił w czwartek rzecznik ds. polityki obronnej grupy parlamentarnej CDU/CSU Florian Hahn. Wniosek, by w krótkim czasie dostarczyć Ukrainie 200 transporterów opancerzonych Fuchs, nie znalazł jednak większości w Bundestagu. W nocy z czwartku na piątek parlament zagłosował przeciwko propozycji.
Minister obrony Christine Lambrecht przed głosowaniem ostrzegała przed „plądrowaniem” Bundeswehry.
– Wspieramy Ukrainę wszystkim tym, co jest możliwe i odpowiedzialne. Ale musimy zagwarantować zdolność obronną Niemiec – powiedziała agencji dpa.
Proste pytanie
– Dostarczenie 200 transporterów opancerzonych znacząco zmieniłoby sytuację na froncie w Donbasie. Sytuacja na miejscu jest w tych dniach i tygodniach tak krytyczna, że nie wolno nam się wahać – podkreślił.
mac
Źródło:
