Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie tylko dla kowbojów

Redakcja
Filharmonia Pomorska zatytułowała wieczór 18 stycznia: „American pops concert” i do repertuaru wpisała, m.in., Franka Sinatrę, Gershwina, Johna Williamsa. Ten koncert będzie z pewnością the best!

Filharmonia Pomorska zatytułowała wieczór 18 stycznia: „American pops concert” i do repertuaru wpisała, m.in., Franka Sinatrę, Gershwina, Johna Williamsa. Ten koncert będzie z pewnością the best!

Nie wszystkie nazwiska i tytuły wymienione w programie zapowiadanego właśnie koncertu są być może melomanom znane, ale z tą muzyką musieli się zetknąć, chociażby ze słynną amerykańską pieśnią patriotyczną: „America the Beautiful”. Słowa do niej napisała Katharine Lee Bates, a muzykę skomponował w 1895 roku Samuel Augustus Ward, który zmarł w 1903 roku i nigdy się nie dowiedział, że jego dzieło stanie się najpopularniejszym podkładem do tekstu „America the Beautiful”.

<!** reklama>

Ku pokrzepieniu serc

Przez ponad sto lat istnienia pieśni, szczególnie w okresie rządów Johna F. Kennedy’ego, pojawiały się sugestie, aby „America the Beautiful” ustanowić drugim hymnem Stanów Zjednoczonych lub nawet zastąpić nim „The Star-Spangled Banner”. Popularność tego dzieła gwałtownie wzrosła po tragicznych zamachach terrorystycznych na World Trade Center, ale i wcześniej utwór jednoczył naród amerykański w trudnych chwilach, bywał również swego rodzaju protest songiem. Śpiewaczka operowa Marian Anderson wykonała „America the Beautiful” w 1939 roku, stojąc na schodach pomnika Lincolna. Protestowała w ten sposób przeciwko decyzji władz, które odmówiły jej członkostwa w organizacji „Daughters of the American Revolution”, ze względu na kolor skóry.

Za autora najpopularniejszej wersji pieśni uznawany jest obecnie Ray Charles (wykonywali ją także m.in.: Aretha Franklin, John Bon Jovi, Mariah Carey).

Kolejnym punktem programu, na który chcemy zwrócić Państwa uwagę, jest utwór „Harry’s Wondrous World” z filmowej sagi o Harrym Potterze. Autor tej kompozycji nazywa się John Towner Williams i ma na swoim koncie nie tylko muzykę do trzech filmów o przygodach Harrego, ale także kompozycje do takich hitów, jak: „Lista Schindlera”, „Superman”, „Indiana Jones”, „Szczęki”, „E.T”., „Gwiezdne wojny”, „Kowboje” (z których fragment usłyszymy właśnie 18 stycznia, a będzie to uwertura do „Kowbojów”).

Grający z Oscarami

John Towner Williams otrzymał czterdzieści siedem nominacji do Oscara, a laureatem nagrody został pięciokrotnie! Zaczynał od pisania muzyki do seriali telewizyjnych, a skończył jako idol dzieci i młodzieży zakochanych w Harrym Potterze.

Czas wspomnieć o wykonawcach koncertu. Orkiestrę Symfoniczną FP poprowadzi Mariusz Smolij, który o Ameryce (a szczególnie o jej muzyce) może powiedzieć wiele, ponieważ w USA studiował. W 1986 r. szlifował dyrygenturę na uczelni w Tennessee oraz Eastman School of Music w Rochester, w której w 1998 r. otrzymał stopień doktorski. Koncertował z ponad 100 orkiestrami w 25 krajach świata. Jest wielkim propagatorem muzyki polskiej w USA.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!