Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie tylko dla fanów whiskey!

Redakcja
Dudziarz, harfistka i panflecista na jednej staną scenie i zabiorą melomanów w muzyczną podróż na Wyspy Brytyjskie. Bilety na ten koncert (18 stycznia, godz. 19) oferuje Filharmonia Pomorska.

Dudziarz, harfistka i panflecista na jednej staną scenie i zabiorą melomanów w muzyczną podróż na Wyspy Brytyjskie. Bilety na ten koncert (18 stycznia, godz. 19) oferuje Filharmonia Pomorska.

<!** Image 2 align=none alt="Image 183711" sub="Celtycki wieczór poprowadzi dyrygencką batutą Jose Maria Florencio
Fot. Filharmonia.bydgoszcz.pl">

Muzyka celtycka (jej rodowód sięga kilku tysięcy lat wstecz) na przestrzeni dziejów przechodziła liczne metamorfozy, a to dlatego, że na celtyckiej pięciolinii mieszali przedstawiciele innych kultur, np. Irlandczycy. Oni to właśnie podpowiedzieli Celtom, by do muzykowania zaprosili najwznioślejszy instrument świata, czyli harfę. Innym instrumentem specyficznym dla muzyki celtyckiej jest irlandzka odmiana dud zwana uilleann pipes.

Na skrzypcach do tańca

Kontakt z kontynentem europejskim zaprowadził też do zaproszenia na scenę innych instrumentów i innych wpływów muzycznych, np. z tradycji barokowej. O ile harfy były używane głównie do akompaniamentu, z czasem zaczęto używać innych instrumentów do wykonywania typowej muzyki tanecznej. Prym tutaj wiodły skrzypce, flet, akordeon i koncertyna.

<!** reklama>

Celtowie dają czadu

Współczesna muzyka celtycka jest najczęściej wzorowana na muzyce folkowej Irlandii (często terminy celtic folk i Irish folk są używane zamiennie) oraz Szkocji, czasami przeplatając się z szantami. Jednym z najbardziej znanych utworów zaliczanych do tego gatunku jest irlandzka melodia ludowa „Whiskey In the Jar” wykonywana w rockowej aranżacji przez zespół Thin Lizzy, a później, stając się hitem każdej ostrej imprezy, przez „Metallicę”.

W Filharmonii Pomorskiej zapowiada się wieczór, może nie ostry, ale na pewno interesujący. Oto jego bohaterowie. Na harfie zagra Mariola Salaber - absolwentka Uniwersytetu Muzycznego w Santiago de Compostella w klasie Nicanora Zabalety (Hiszpania), muzyka Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Pomorskiej i pedagoga. Urok fletni Pana zaprezentuje słuchaczom polski panflecista Wojciech Okurowski; absolwent poznańskiej uczelni, który pogłębiał tajniki gry u samego George’a Zamphira, legendarnego mistrza fletni z Rumunii. Na dudach zagra zaś szkocki artysta Lindsay Davidson, bardzo utytułowany muzyk, kompozytor i pedagog. Usłyszymy jego aranżacje i własne kompozycje inspirowane muzyką celtycką. Interesująco zapowiada się też „Koncert na harfę, fletnię Pana i orkiestrę smyczkową” współczesnej amerykańskiej kompozytorki i harfistki Laury Zaerr. Koncert dopełnią dzieła reprezentantów muzyki brytyjskiej barokowej i przełomu wieków XIX i XX. Capellę Bydgostiensis poprowadzi Jose Maria Florencio. Więcej na: www.filharmonia.bydgoszcz.pl, bilety: www.ebilet.pl.

<!** Image 3 align=none alt="Image 183711" sub="Na harfie zagra Mariola Salaber
Fot. Filharmonia.bydgoszcz.pl">

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!