W sobotę wszystkie drogi będą prowadzić do Rzymu, ale tego z kart powieści Henryka Sienkiewicza, bowiem w całym kraju odbędzie się akcja Narodowego Czytania „Quo vadis” - dzieła, które przyniosło Sienkiewiczowi światową sławę (tekst przetłumaczono na ponad 50 języków).
Powieść z czasów Nerona będzie w Bydgoszczy przypomniana w trzech miejscach. Akcja Narodowego Czytania o godz. 10 rozpocznie się na Rynku w Starym Fordonie, w południe w amfiteatrze przy ul. Mostowej, a wieczorem w „Światłowni” przy ul. św. Trójcy 15. Tradycją stało się, że fragmenty dzieła literackiego czytane są, m.in., przez osoby publicznie znane. Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski czytać będzie na Mostowej.
- Swój udział w Narodowym Czytaniu „Quo vadis” potwierdziła już wiceprezydent Anna Mackiewicz, będzie również poseł Michał Stasiński. Czytać będą także radni Lech Zagłoba-Zygler, Ireneusz Nitkiewicz, podróżnik i przewodniczący RO Nowy Fordon Jan Kwiatoń oraz przewodniczący RO Stary Fordon Jarosław Kubiak - wymienia Lidia Żabińska z filii WiMBP, głównego organizatora akcji w Starym Fordonie.
W „Światłowni” dzieło czytać będą, m.in., aktorzy Teatru Polskiego w Bydgoszczy Małgorzata Witkowska i Paweł L. Gilewski, będzie także aktor Mieczysław Franaszek.
Narodowe Czytanie to jednak akcja skierowana przede wszystkim dla mieszkańców, by zachęcić ich do powracania do dzieł polskiej literatury. - Dlatego mamy również zgłoszenia czytelników z różnych filii bibliotecznych. Wszyscy chętni, którzy chcieliby w sobotę przeczytać fragmenty „Quo vadis”, nadal są mile widziani, mogą się zgłaszać na miejscu - zachęca Lidia Żabińska z filii WiMBP w Starym Fordonie.
Pieczęć na pamiątkę!
I choć organizatorzy akcji zapewnią egzemplarze powieści Sienkiewicza lub wydruki fragmentów „Quo vadis”, to jednak jest pewien powód, dla którego warto jutro przybyć na Rynek Starego Fordonu z książką w ręku.
- Mamy specjalną okolicznościową pieczęć, którą na pamiątkę Narodowego Czytania „Quo vadis” będzie można przystawić na karcie swojego egzemplarza książki - dodaje pani Lidia. W przerwach czytania w Starym Fordonie będzie też quiz wiedzy o dziele Sienkiewicza, jak i samym pisarzu.
Nasza rozmówczyni dodaje, że Narodowe Czytanie „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza w Starym Fordonie to nie tylko wydarzenie czytelnicze. - Jedna osoba na zakończenie czytania wystąpi z krótkim recitalem, grając na gitarze - zdradza nam Lidia Żabińska.
Za sprawą Fundacji dla UKW fragmenty „Quo vadis” będą też czytane w więziennym radiowęźle, a na placu Zakładu Karnego w Fordonie również na żywo popłynie muzyka w wykonaniu kwartetu smyczkowego New Music Quartet.
A kiedy już wszyscy przypomnimy sobie, jak brzmią wersy powieści, w fordońskiej synagodze przy ul. Bydgoskiej będzie okazja zobaczyć hollywoodzką adaptację „Quo vadis” z 1951 roku z Robertem Taylorem w roli Marka Winicjusza i Deborah Kerr jako piękną Ligię. Film zostanie wyświetlony na ekranie, zbudowanym przez Stowarzyszenie Miłośników Starego Fordonu, które - obok RO Stary Fordon - wspiera akcję nie tylko logistycznie, jeden z członków stowarzyszenia, artysta Piotr Zaporowicz, będzie też czytał.
Niezwykła wycieczka
Po akcji Narodowego Czytania Stowarzyszenie Miłośników Starego Fordonu zaprasza na wyjątkową wycieczkę „Wrzesień 1939 w Fordonie”.
- Do 5 września w Fordonie toczyła się wojna, a przez kolejne 6 lat ludność była represjonowana. Mieszkańcy Fordonu dużo wycierpieli, praktycznie każda rodzina poniosła straty... - mówi nam Damian Rączka, jeden z blisko 30 członków stowarzyszenia z pasją promujących lokalną historię.
Sobotnia wycieczka zaczyna się o 17.00 przy skwerze Buxakowskiego (wlot na ul. Bydgoską od strony Bydgoszczy), skąd przejdziemy pod most w Fordonie, którego z zaangażowaniem bronili... marynarze. - To właśnie od heroicznej walki naszych marynarzy o most - do dziś żywej legendy wśród najstarszych fordoniaków - rozpocznie się nasza opowieść o nalocie na miasto, zniszczeniu mostu i problemach, jakie z tego wynikły - wyjaśnia Damian Rączka, przewodnik wycieczki, która pobudzi wyobraźnię i emocje.
Jak zdradził nam nasz rozmówca, uczestnicy nadbrzeżem przejdą bowiem do jeszcze pięciu innych miejsc - śladów walk i ofiar II wojny światowej. Między innymi pod Zakład Karny, gdzie są tablice poświęcone zarówno Polkom, jak i Żydówkom, działaczkom podziemia niepodległościowego, które były tu więzione, a następnie wywożone do obozów koncentracyjnych. Na Rynku w Starym Fordonie zatrzymamy się przy pomniku pamięci fordoniaków, którzy polegli w czasie II wojny światowej. Na trasie wycieczki będzie także Kościół św. Mikołaja - pod ścianami tej świątyni dokonano bowiem egzekucji burmistrza Fordonu Wacława Wawrzyniaka oraz 7 zakładników, w tym dwóch księży. Warto zabrać ze sobą znicz, by przy ul. Cechowej zapalić go na mogile 7 rozstrzelanych...
Wycieczka będzie trwać ok. 1,5 godziny, ale Stowarzyszenie Miłośników Starego Fordonu prowadziło już dwa razy dłuższe wyprawy historyczne. - Podczas niedawnego święta "Jedno miasto, trzy kultury" w ciągu dwóch dni przeprowadziliśmy łącznie 13 godzin wycieczek właśnie dotyczących Starego Fordonu. Przeprowadziliśmy też nocne zwiedzanie Fordonu, na które przyszło blisko 500 osób z latarkami, by od 22.00 do 1.00 aktywnie zwiedzać - wspomina Damian Rączka.
Dzięki działaniom Stowarzyszenia Miłośników Starego Fordonu odbywają się wycieczki, jakich dotąd w tym miejscu nie było.
- Zawsze uważałem, że obecna dzielnica, a dawniej miasto Fordon ma ogromny potencjał i bardzo ciekawą, złożoną historię. Zapraszamy wszystkich nie tylko na sobotnią wycieczkę „Wrzesień 1939 w Fordonie”. Można się do nas śmiało zgłaszać, my dzielimy się tym, co mamy - zachęca do kontaktu ze stowarzyszeniem Damian Rączka.
A my polecamy profile facebookowe Stowarzyszenia Miłośników Starego Fordonu i Starofordońskiego Spichlerza Historii, gdzie publikowane są ciekawe teksty oraz zapowiedzi bieżących wydarzeń.