Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Egzamin ósmoklasisty 2020. Przemówienie zamiast rozprawki na języku polskim zaskoczyło uczniów

Małgorzata Pieczyńska
Małgorzata Pieczyńska
W tym roku egzamin ósmoklasisty odbywa się w reżimie sanitarnym. Na zdjęciu uczniowie SP nr 41 w Bydgoszczy podczas wejścia na egzamin z języka polskiego.
W tym roku egzamin ósmoklasisty odbywa się w reżimie sanitarnym. Na zdjęciu uczniowie SP nr 41 w Bydgoszczy podczas wejścia na egzamin z języka polskiego. Dariusz Bloch
„Quo vadis” Henryka Sienkiewicz i „Artysta” Sławomira Mrożka to lektury, które pojawiły się na egzaminie ósmoklasisty z języka polskiego. - Ku naszemu zaskoczeniu nie było rozprawki, tylko przemówienie - mówili uczniowie wychodzący z sal.
Dziś rozpoczął się egzamin ósmoklasisty. Uczniowie rozwiązywali zadania z języka polskiego. Na naszej stronie znajdziecie arkusze CKE oraz sugerowane odpowiedzi. Arkusz i sugerowane odpowiedzi z języka polskiego znajdziecie na kolejnych stronach. Będziemy je podawać na bieżąco ---->

Egzamin ósmoklasisty 2020 - język polski. Odpowiedzi i arkusze CKE

W poniedziałek (16 czerwca) rozpoczął się egzamin ósmoklasisty. Podobnie jak matura odbywa się on w reżimie sanitarnym. Na początek uczniowie zmierzyli się z językiem polskim. Na rozwiązanie 22 zadań mieli 120 minut. Do wyboru były dwa tematy wypracowania. Pierwszy, to przemówienie skierowane do kolegów i koleżanek, w którym należało przekonać słuchaczy, że książki mogą być źródłem mądrości. Tu należało się odwołać do wybranej lektury obowiązkowej oraz innego utworu literackiego i wykazać, że ich przeczytanie może uczynić czytelnika mądrzejszym. Drugi temat - to było opowiadanie o spotkaniu z bohaterem wybranej lektury obowiązkowej, który podczas spotkania nauczył Cię czegoś ważnego.

Zgodnie z planem w bydgoskich szkołach rozpoczął się egzamin ósmoklasisty. Uczniowie pierwszego dnia zdają język polski. Egzaminy we wszystkich szkołach odbywają się w specjalnym reżimie sanitarnym. Tak wyglądał w Szkole Podstawowej nr 32 w Bydgoszczy.

Uczniowie SP nr 32 w Bydgoszczy rozpoczęli egzamin ósmoklasi...

Postawili na opowiadanie

- Trochę zaskoczyło mnie, że nie pojawiła się na egzaminie rozprawka. Wybrałem więc opowiadanie i postawiłem na „Małego Księcia” - mówi Wojtek Polacki, ósmoklasista z SP nr 32. - Ten temat wydawał mi się po prostu łatwiejszy. Napisałem, że główny bohater nauczył mnie tego, że gdyby wszyscy byli dla siebie lepsi, to żyłoby się lepiej. Niektóre zadania okazały się łatwe, np. to gdzie podany był fragment lektury „Artysta” Sławomira Mrożka. Tu trzeba było podać tytuł utworu. W sumie rozwiązałem wszystkie zadania.

Brak rozprawki zaskoczył też Mikołaja Kachelskiego, ucznia SP nr 32. - Trochę się na to nastawiałem, ale ja też wybrałem opowiadanie, bo przemówienia tak dokładnie nie powtórzyłem, ale w ogólnie z egzaminu jestem zadowolony. Napisałem o bohaterze „Opowieści wigilijnej” Ebenezerze Scrooge, starym kupcu znanym ze swego skąpstwa, który po przemianie nauczył mnie bezinteresownej pomocy i miłości do rodziny. Zadania dotyczące „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza mnie nie zaskoczyły, bo powtórzyłem tę lekturę. Stawiałem też na „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza, ale nie było. Pojawiły się też zadania z gramatyki, ale nie były trudne. W sumie poszło mi całkiem dobrze.

We wtorek, 16 czerwca, uczniowie klas ósmych rozpoczęli trzydniowe egzaminy. Na początek język polski. Zajrzeliśmy do Szkoły Podstawowej nr 41 na ul. Traugutta w Bydgoszczy i sprawdziliśmy, jak przygotowali się do niego uczniowie z tej placówki oraz jak wyglądał początek egzaminu.

Egzamin ósmoklasisty 2020 rozpoczęty. Tak przebiegał w SP nr...

Kilka niespodzianek

O ocenę stopnia trudności arkusza z języka polskiego poprosiliśmy Renatę Bartkowiak, polonistkę z SP nr 18 w Bydgoszczy.
- Dla ucznia zdolnego to był wymarzony egzamin, dla ucznia słabszego już niekoniecznie - mówi nauczycielka języka polskiego. - Niespodzianki pojawiły się już w pierwszej części arkusza dotyczącej czytania ze zrozumieniem. O ile „Artysta” Sławomira Mrożka nie budzi mojego niepokoju, to „Quo vadis” już tak, bo to obszerna lektura i wiem, że nie wszyscy uczniowie ją w całości czytają, ratując się streszczeniami czy ekranizacją. Kolejną niespodzianką było przemówienie zamiast rozprawki, którą zarówno w klasie VII i VIII sporo się ćwiczy. Z kolei temat opowiadania był twórczy, ale pod warunkiem, że uczeń dowiódł, że dobrze zna wybraną lekturę obowiązkową i nie zapomniał o 6 z 10 elementów, np. czasie, miejscu, elementach charakterystyki, dialogu, zwrotach akcji, puencie czy retrospekcji. To mogło być trudne dla uczniów słabszych. Poza tym w zadaniach polecenia miały czasem 3-4 linijki i mam obawy, czy wszyscy uczniowie poradzili sobie z ich zrozumieniem. Inna sprawa, że większość zadań to były zadania otwarte i tu też mogą pojawić się problemy.

W środę (17 czerwca) uczniowie zdają matematykę (100 min.), a 18 czerwca (czwartek) - język obcy nowożytny (90 min.). Początkowo egzamin na zakończenie klasy VIII szkoły podstawowej miał zostać przeprowadzony 21-23 kwietnia, ale podobnie jak w przypadku majowych matur, plany pokrzyżował koronawirus.

Egzamin ósmoklasisty jest obowiązkowy. Nie można go nie zdać, ale trzeba do niego przystąpić. Termin dodatkowy wyznaczono na 7-9 lipca. Ogólnopolskie wyniki będą ogłoszone 31 lipca. Tego samego dnia uczniowie poznają swoje wyniki i otrzymają zaświadczenia o wynikach egzaminu ósmoklasisty.

Tymczasem w miniony poniedziałek (15 czerwca) rozpoczął się nabór do klas I szkół ponadpodstawowych. Wnioski o przyjęcie do liceów, techników i szkół branżowych I stopnia można składać do 10 lipca do godz. 15. W Bydgoszczy rekrutacja odbywa się elektronicznie. Kandydat może wybrać trzy szkoły i nieograniczoną w nich liczbę oddziałów. Listy kandydatów przyjętych i nieprzyjętych mają być ogłoszone 19 sierpnia br.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera