Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

„Nadrzeczywistość” Grzegorza Przyborka jak koan - wystawa w Muzeum Okręgowym w Bydgoszczy

jt
Bardzo lekkie śniadanie francuskie - to jedna z fotografii autorstwa Grzegorza Przyborka z serii Wspomnienia z Arles (1991), którą zobaczymy na bydgoskiej wystawie
Bardzo lekkie śniadanie francuskie - to jedna z fotografii autorstwa Grzegorza Przyborka z serii Wspomnienia z Arles (1991), którą zobaczymy na bydgoskiej wystawie Grzegorz Przyborek
Galeria Sztuki Nowoczesnej (ul. Mennica 8 na Wyspie Młyńskiej) Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy w czwartek (28 lutego) o godz. 18 zaprezentuje najważniejsze serie wybitnego polskiego fotografika artysty Grzegorza Przyborka, który nim sfotografuje wpierw tworzy niezwykłe przestrzenie. Wstęp na wernisaż wolny. Marcowa Niedziela w Muzeum dla dzieci z rodzicami będzie inspirowana najnowszą wystawą (na warsztaty obowiązują zapisy).

Na bydgoskiej wystawie, oprócz fotografii, zostaną zaprezentowane także rysunki i obiekty, których artysta używa podczas tworzenia swoich projektów fotograficznych.

- Rozpoczynając pracę nad konkretnym pomysłem Grzegorz Przyborek początkowo wykonuje serię szkiców, następnie według nich przygotowuje konstrukcje przestrzenne. Dzięki odpowiedniemu oświetleniu i sfotografowaniu wspomnianych konstrukcji autor tworzy osobliwą „nadrzeczywistość”. Można stwierdzić, że wytwory jego twórczości to swoiste obrazy fotograficzne, w których zawarte zostały iluzje nierealnych światów - wyjaśniając muzealnicy i wskazują serie prac artysty, które zobaczymy - to te począwszy od 1990 r. jak: Wspomnienia z Arles, Hotel Europa, Portrety, Thanatos, Szczury, Powrót golema, Nie-Lot.

- Twórczość Grzegorza Przyborka wskazuje na to, że fotografia ma moc urealniania tego, co niemożliwe. Słowo KOAN, które artysta zawarł w tytule wystawy, to osobliwe ćwiczenie umysłu zalecane uczniowi przez mistrza zen. Jest to swoisty dialog, w którym zadane pytanie prowokuje do znalezienia odpowiedzi poza obszarem logicznego sposobu myślenia - podkreśla Adrianna Adamska z MOB.

Wystawa będzie czynna do 19 maja br. O tym, jak artysta przygotowuje się do stworzenia pracy oraz różne techniki fotografii i instalacji będzie można poznać na rodzinnych warsztatach „Niedziela w Muzeum” (3 marca) o godz. 11 inspirowanych wystawą Przyborka. Wstęp na warsztaty 3 zł, zapisy: [email protected], 52 58 59 911 lub 914.

Nota biograficzna o artyście:

Grzegorz Przyborek to absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Uzyskał dyplom na Wydziale Grafiki w 1974 roku. Obecnie jest pracownikiem naukowo-dydaktycznym w macierzystej uczelni (od 1996 roku ASP im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi) oraz w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi, należy także do Związku Polskich Artystów Fotografików. Grzegorz Przyborek uprawia twórczość w zakresie fotografii, mediów elektronicznych, obiektu, instalacji, rysunku, grafiki, rzeźby oraz z pogranicza innych dyscyplin sztuki. Brał udział w kilkuset wystawach w Polsce oraz za granicą. Jego prace znajdują się w zbiorach m.in. Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Stadtmuseum Groβ-Gerau w Niemczech, Collectiones des Artotheques „Photographie d’Auteur” w Lyonie, Fond National d’Art Contemporain (FNAC) we Francji.

Emerytury dla matek. Sprawdź, o co w tym chodzi!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!