Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na wystawie jak przy wspólnym stole „Opowieści Wigilijne 2016”

Justyna Tota
Justyna Tota
„Opowieści Wigilijne” to m.in. współczesne obrazy, jak ten autorstwa Emilii Waszak. Wystawę będzie można zwiedzać co najmniej do 6 stycznia (nie wykluczone, że ekspozycja zagości nieco dłużej)
„Opowieści Wigilijne” to m.in. współczesne obrazy, jak ten autorstwa Emilii Waszak. Wystawę będzie można zwiedzać co najmniej do 6 stycznia (nie wykluczone, że ekspozycja zagości nieco dłużej) Emilia Waszak
Piętnastu artystów (kilka pokoleń!) tworzących w różnych dziedzinach sztuki przyjęło zaproszenie, by przedstawić w słowie, obrazie i muzyce, czym dla nich jest Boże Narodzenie. Wernisaż we wtorek o 18.00 w Galerii Wieży Ciśnień przy ul. Filareckiej 1.

To dopiero trzeci rok „Opowieści Wigilijnych”, a już z trzykrotnie większym niż za pierwszym razem gronem artystów, biorących udział w tej wyjątkowej, interdyscyplinarnej wystawie. Wśród nich są stali „bywalcy”, jak chociażby Marek Iwiński (na co dzień pełniący funkcję plastyka miejskiego) czy Stanisław Stasiulewicz, którego obraz „Opowieść Wigilijna” zainspirował Hannę Mierzwę z Galerii Wieży Ciśnień Muzeum Wodociągów do stworzenia dwa lata temu wystawy pod tym samym tytułem. Odtąd Hanna Mierzwa co roku zaprasza do współtworzenia ekspozycji artystów, na co dzień działających twórczo w różnych dziedzinach sztuki, by pomedytowali nad tajemnicą Bożego Narodzenia.

Święta to niekoniecznie betlejemska szopka. Dla mnie to refleksja nad życiem oraz tym, jak ważna jest rodzina i wspólne chwile.
Emilia Waszak

W tym roku zaproszenie przyjęło 15 znakomitych artystów, którzy we wtorek zaprezentują swe prace przy Filareckiej 1. Na wernisażu „Opowieści Wigilijnych” - tak, jak wskazuje podtytuł ekspozycji: „słowo, obraz, muzyka” - usłyszymy wiersz, jak i muzykę w wykonaniu poetki oraz skrzypaczki Małgorzaty Mówińskiej-Zyśk, wzrok natomiast skoncentrujemy na dziełach z kręgu sztuk plastycznych, m.in.: Eleonory Berent-Benedyk, Heleny Gniatkiewicz, Joanny Imielskiej, Marka Iwińskiego, Ewy Miller, Anny Orzechowskiej, Marii Podgórskiej-Ritter, Maryli Rakowskiej-Molendy, Bartłomieja Skolimowskiego, Stanisława Stasiulewicza, Emilii Waszak, Waldemara Zyśka.

Szopka Bydgoska - to tytuł pracy Hanny Paruszewskiej-Karpiel, która obok Henryka Żarskiego, będzie reprezentować artystów z kręgu sztuki naiwnej Hanna Paruszewska-Karpiel

- Temat Bożego Narodzenia w naszej kulturze jest wciąż żywy, zwłaszcza w słowie i muzyce - praktycznie każdego roku powstają nowe pastorałki, kolędy czy piosenki świąteczne. Rzadziej do motywu świąt odwołują się sztuki plastyczne, dlatego tym bardziej cieszy, że udało się przekonać artystów do udziału w „Opowieściach Wigilijnych”. Powstają wyjątkowe dzieła - mówi Hanna Mierzwa, która podkreśla, że każdy do tematu Bożego Narodzenia podchodzi inaczej. - Są artyści, którzy cenią sobie tradycje. Do religijnej symboliki zwykle chętnie odwołują się też twórcy z kręgu sztuki naiwnej, którzy po raz pierwszy do „Opowieści Wigilijnej” zostali zaproszeni: Hanna Paruszewska-Karpiel i Henryk Żarski. Wiele jednak obrazów, grafik, rzeźb, gobelinów czy instalacji jest bardzo współczesnych w swej wymowie - dodaje.

Jedną z takich prac na tegorocznej wystawie będzie obraz autorstwa Emili Waszak, swego rodzaju kolaż symboli, osobistych przeżyć artystki oraz technik plastycznych.

- To będą pierwsze w moim życiu święta Bożego Narodzenia, których nie spędzę razem ze swoim ojcem, jest w ciężkim stanie na OIOM-ie. Przygotowując pracę na „Opowieści Wigilijne”, chciałam pokazać to, co mnie teraz dotyka, jaki jest mój stan duszy. Starłam się jednak nie mówić niczego wprost, by nie popaść w banał - wyznaje Emilia Waszak, która obraz „skleiła” niczym wycinankę z różnych fragmentów.

- Stosując litografię, narysowałam kartkę świąteczną z choinką cienką jak linia, pod którą zamiast prezentów są znaki zapytania. Piórkiem i tuszem na negatywie napisałam list tak, jak pisze się go do Mikołaja lub Boga... - wyjaśnia niektóre z symboli Emilia Waszak, studentka grafiki Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Jej pełen symboli obraz daleki jest jednak od standardowych motywów bożonarodzeniowych, ale przecież... - Święta to niekoniecznie betlejemska szopka. Dla mnie to refleksja nad życiem i tym, jak ważna jest rodzina i wspólne chwile - dodaje Emilia Waszak

Dla młodej artystki udział w tej wystawie wiąże się z historią niezwykłą podobnie jak święta - znalazła się bowiem w gronie swych pierwszych mentorów sztuki, którymi są Stanisław Stasiulewicz i Waldemar Zyśk.

- Kiedy byłam już w liceum plastycznym, z rodzicami przeprowadziliśmy się na ulicę Śniadeckich. Wtedy okazało się, że niemal naprzeciw swą pracownię ma Stanisław Stasiulewicz. Wcześniej jako gimnazjalistka uczęszczałam do MDK-u na warsztaty, prowadzone przez Waldemara Zyśka. Teraz wystawiam w gronie tych znakomitych artystów - to dla mnie wielki zaszczyt - mówi bydgoszczanka, przyznając, że jest w tym wszystkim jakieś zrządzenie losu.

Ekspozycję w Galerii Wieży Ciśnień będzie można zwiedzać do 6 stycznia, choć nie jest wykluczone, że będzie to możliwe nieco dłużej. Warto jednak wybrać się na wtorkowy wernisaż, bo to właśnie na nim sztuki plastyczne dopełni żywe słowo i muzyka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!