Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na wolność bydgoszczanie czekali w niepewności. Wigilia Święta Niepodległości w Salonie Hoffman KPCK

Justyna Tota
Justyna Tota
Powitanie I oddziału saperów wielkopolskich pod dowództwem płk. Witolda Butlera (pośrodku) 20 stycznia 1920 r. na Starym Rynku
Powitanie I oddziału saperów wielkopolskich pod dowództwem płk. Witolda Butlera (pośrodku) 20 stycznia 1920 r. na Starym Rynku Narodowe Archiwum Cyfrowe
- Zdjęcie z wkroczenia wojsk polskich do Bydgoszczy obrazuje koniec niepewnych czasów - mówią w Salonie Hoffman KPCK (plac Kościeleckich 6), zapraszając na wigilię Święta Niepodległości, by zobaczyć, jak wyglądało życie tuż przed wyzwoleniem. Do Bydgoszcz z lat 1918-1920 przeniosą nas m.in. archiwalne fotografie. Będzie śpiew i słodki poczęstunek - 10 listopada o 16.00, wstęp wolny.

Od kilku już lat Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury dorocznie celebruje wigilię Święta Niepodległości.

- Zwracamy przy tym uwagę, że mimo iż Polska w 1918 roku odzyskała niepodległość, Bydgoszczy na wyzwolenie przyszło jeszcze poczekać. Stąd też tytuł naszej wystawy „Niepewny czas - Bydgoszcz w latach 1918-1920” - mówi kurator wystawy Krystian Strauss z Pracowni Dziedzictwa Kulturowego KPCK, który zdradził nam, że na 25 planszach od 10 do 29 listopada będzie można zobaczyć archiwalne dokumenty, pocztówki, wycinki prasowe, ale przede wszystkim zdjęcia. Fotograficzne perełki wydobyto m.in. ze zbiorów Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy oraz Narodowego Archiwum Cyfrowego.

Wśród wielu archiwalnych zdjęć jest i to przedstawiające powitanie na Starym Rynku oddziału saperów, którym dowodził płk Witold Butler - na fotografii postać stojąca pośrodku. - To zdjęcie wybraliśmy jako motyw przewodni naszej tegorocznej wystawy, gdyż wkroczenie wojska polskiego w styczniu 1920 roku ostatecznie zakończyło w Bydgoszczy czas niepewności. Przypomina także o tym, że 100. rocznicę powrotu miasta do Polski będziemy dopiero obchodzić - podkreśla Krystian Strauss.

Nim przyszło upragnione wyzwolenie Bydgoszczy, w mieście toczyło się życie. Jak? O tym dowiemy m.in. z wystawy.

Przedstawiona zostanie nie tylko historia polityczna miasta, lecz także życie codzienne ówczesnych mieszkańców: to, jak się ludziom w tym czasie powodziło, jakich towarów brakowało, jak rozwijało się polskie życie kulturalne, społeczne i jak zmieniała się sytuacja demograficzna Bydgoszczy. Należy bowiem pamiętać, że w 1918 roku większością była jeszcze ludność niemiecka. Przybliżymy też biogramy bydgoskich działaczy niepodległościowych
Krystian Strauss, kurator wystawy „Niepewny czas - Bydgoszcz w latach 1918-1920”

Wystawie towarzyszyć będzie okolicznościowa publikacja. - Każdy, kto będzie chciał poszerzyć swoją wiedzę, może sięgnąć po bogato ilustrowaną (m.in. zdjęciami z wystawy) broszurkę, w której zawarliśmy jeszcze więcej informacji - dodaje Krystian Strauss.

W wigilię Święta Niepodległości organizatorzy zaproszą również do wspólnego śpiewu ze studentami bydgoskiej Akademii Muzycznej, którzy, przy akompaniamencie Doroty Demidowicz, wykonają polskie pieśni patriotyczne i arie. Wernisaż osłodzi poczęstunek tortem. Początek o 16.00 w niedzielę (10 listopada), wstęp wolny.

od 12 lat
Wideo

Stellan Skarsgård o filmie Diuna: Część 2

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera