Zobacz wideo: Policyjny dron obserwował kierowców. Posypały się mandaty

– Czy ktoś z was wie co to za instalacja? Ul. Wyzwolenia na wysokości pętli tramwajowej – zapytała na grupie w mediach społecznościowych pani Marta. Do wpisu dołączyła zdjęcia, na których widać kilka szarych ścian z pustaków i dwie ławki ustawione na terenie zielonym. Pod wpisem rozpoczęła się dyskusja na temat tego, czym jest owa instalacja – trop zaprowadził do niedokończonego projektu z Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego.
Otwarty Ogród Sztuki – Fordon Art wygrał głosowanie w 2018 roku. Na stronie poświęconej BBO, w zakładce dotyczącej stanu realizacji inwestycji, widnieje informacja, że zakończenie robót budowlanych planowane jest na czwarty kwartał 2020 roku. Lokalizacja zadania jest nieco inna, bo rzeczywiście przy ul. Wyzwolenia, przy zbiegu z ul. Pelplińską, ale bliżej pętli autobusowej. Do niedawna na stronie BBO był dopisek, że w 2022 r. zorganizowane zostaną tam działania artystyczne, ale obecnie datę zmieniono na 2023 r.
– To ma być miejsce, które łączy zarówno element wypoczynkowy – alejki, ławki, nasadzenia roślinne oraz element artystyczny – minimurale i formy instalacyjne – mówi „Expressowi Bydgoskiemu” Bartosz Mikołajczyk, autor zgłoszenia. Park według planu ma być atrakcją dla osób odwiedzających Tereny Nadwiślańskie i miejscem spotkań mieszkańców okolicy.
– Projekt zakładał formułę półotwartą. Część murali to wystawa stała – artyści, którzy mieliby tam swoją prezentację wcześniej zgłaszają projekt oraz część przestrzeni wolnej – artyści malują murale według koncepcji streetartowej – przychodzą i malują to co chcą. Oczywiście dzieło musiałoby mieścić się w podstawowych założeniach norm społecznych – opisuje projekt.
Jak dodaje, pomysł zakładał organizację w tym miejscu imprez kulturalnych. W przyszłości, choćby przez kolejne zgłoszenia w BBO, park mógłby zostać rozbudowany, a liczba murali się zwiększyć. Pomysłodawca nie chce komentować obecnego stanu realizacji inwestycji. Ocenić projekt może dopiero, gdy ten będzie ukończony.
Park powstanie, ale nie tutaj
Termin zakończenia prac nie jest znany, ale to niejedyna niewiadoma związana z ogrodem sztuki. – Nieruchomość, na której znajduje się inwestycja przeznaczona jest do zbycia – w związku z tym planowana jest zmiana lokalizacji instalacji, które zostaną następnie plastycznie zaaranżowane w porozumieniu z autorem projektu – informuje nas Marta Stachowiak, rzeczniczka prasowa prezydenta Bydgoszczy.
Decyzja o sprzedaży została podjęta pod koniec 2022 r. Jak zaznacza rzeczniczka, przeznaczenie terenu będzie zgodne z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego – w tym wypadku jest to zabudowa usługowa. Nowe miejsce zostanie wybrane po konsultacji z autorem projektu i Radą Osiedla – wciąż będzie to lokalizacja na osiedlu Terenów Nadwiślańskich.
Na zadanie przeznaczona jest kwota 140 tys. zł. – Dotychczas zrealizowanych zostało kilkaset zadań z BBO i przy tej skali takie sytuacje mogą się zdarzyć. Wydatki na zadanie wyniosły 117 tys. zł. Przy odtworzeniu obiektu będzie możliwe wykorzystanie elementów dotychczas powstałych, w związku z tym koszt będzie zdecydowanie niższy – zaznacza Marta Stachowiak.