Zobacz wideo: Bydgoski Dzień Seniora świętowano w MCK-u
W sobotni (23.10.2021) wieczoru warto zasiąść w sali legendarnego Kina Pomorzanin, gdzie o godz. 18 rozpocznie się kolejna odsłona III edycji Bydgoskiej Sceny Barokowej. Tym razem wysłuchamy autorskiego projektu koncertowego Stowarzyszenia Akademii Muzyki Dawnej, czyli organizatorów festiwalu, którzy zapraszają na „Il ciel e la terra - wybór madrygałów z VII i VIII księgi Claudia Monteverdiego”.
Polecamy także
Dlaczego wybór padł właśnie na te utwory? - pytamy.
- O Claudio Monteverdim mówi się, że to ostatni kompozytor renesansu i pierwszy kompozytor baroku, który swą twórczością wniósł wiele dla rozwoju muzyki. Jego madrygały, zwłaszcza te z VII i VIII księgi, to wyjątkowe połączenie nowatorskiej muzyki ze wspaniałą poezją - wyjaśnia nam Dorota Zimna, autorka programu koncertowego, pod której muzycznym kierownictwem w sobotni wieczór wybrzmią dzieła włoskiego mistrza.
Jak podkreśla nasza rozmówczyni, we wspomnianych madrygałach Monteverdi w mistrzowski sposób kreśli prawdziwy przekrój ludzkich emocji - od zwykłej radości aż po smutek i cierpienie.
- Madrygały mówią o emocjach bardzo głębokich, stąd też muzyka jest bardzo kontemplacyjna, przejmująca i zarazem ujmująca, a w partiach solowych nie ma miejsca na popisy wokalne, tu jest przeżywanie słowa - zaznacza Dorota Zimna.
Madrygały Claudia Monteverdiego to utwory niezwykle rzadko wykonywane, zarówno ze względu na nieoczywiste brzmienie tej muzyki, jak i fakt, że nie jest prostą sprawą zebrać sześciu solistów, których głosy będą doskonale ze sobą współbrzmieć (i to w różnych konfiguracjach). A tak właśnie będzie 23 października na Bydgoskiej Scenie Barokowej - wystąpią:
- sopranistki - Ingrida Gápová i Elżbieta Izdebska,
- Matylda Staśto-Kotuła - alt,
- dwóch tenorów: Aleksander Rewiński i Szymon Szetela
- oraz bas Marcin Pawelec,
- a także dobrze znany już festiwalowej publiczności bydgoski zespół Intemperata, współtworzony przez artystów ze Stowarzyszenia Akademii Muzyki Dawnej.
Jak nam zdradzono, w programie koncertu są zarówno utwory prawie w ogóle niewykonywane przez inne zespoły, jak i te sławne np. Lament Nimfy z VIII księgi madrygałów. Utwory te wybrzmią nie tylko pięknymi barwami głosów solistów, ale także brzmieniem instrumentów, jak: violone i viola da gamba, teorby i gitary, a także klawesynu i pozytywu.
Córka wspomni swego Ojca: profesora Pawła Izdebskiego - psychologa i naukowca UKW w Bydgoszczy
Koncert zapowiada się wyjątkowo także z innego powodu - dedykowany jest pamięci profesora Pawła Izdebskiego - cenionego psychologa i naukowca, wykładowcy na Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, który „wychował" pokolenia studentów, nie tylko na wydziale psychologii.
Ze względu na tę dedykację koncert będzie miał szczególnie osobisty wymiar dla organizatorów festiwalu i wykonawców. Koncert poprzedzi bowiem krótkie wprowadzanie i wspomnienie o profesorze Pawle Izdebskim, które wygłosi jego córka - Elżbieta Izdebska.
Bilety na stronie www.kinopomorzanin.pl TUTAJ oraz w stacjonarnej kasie kina przy ul. Gdańskiej 10.
