MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Alexander Boldachev na XV Europejskich Spotkaniach Artystycznych w Bydgoszczy!

Justyna Tota
Justyna Tota
Alexander Boldachev - wirtuoz harfy, kompozytor i aranżer wystąpi w Bydgoszczy. Koncert odbędzie się w sobotę (23 października) w Muzeum Wodociągów w ramach Europejskich Spotkań Artystycznych
Alexander Boldachev - wirtuoz harfy, kompozytor i aranżer wystąpi w Bydgoszczy. Koncert odbędzie się w sobotę (23 października) w Muzeum Wodociągów w ramach Europejskich Spotkań Artystycznych materiały prasowe ESA 2021
Muzyka Beethovena, polska poezja miłosna, piosenki francuskie, tango argentyńskie, rzeźba i malarstwo oraz master class z prof. Barbarą Marcinkowską i światowej sławy wirtuozem harfy Alexandrem Boldachevem, który wystąpi także z koncertem - tak bogato i różnorodnie będzie na XV Europejskich Spotkaniach Artystycznych, które już w ten weekend (22-24 października 2021) w Bydgoszczy! Wstęp wolny.

Zobacz wideo: Bydgoskie wodociągi mają już ponad 120 lat!

Przed nami już XV edycja Europejskich Spotkań Artystycznych, które od 13 lat odbywają się w Bydgoszczy. Ich inicjatorką i dyrektor artystyczną jest wiolonczelistka i pedagog prof. Barbara Marcinkowska, prezes Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków we Francji.

- Los rzuciły mnie poza granice kraju, ale nigdy nie zapomniałam, że jestem Polką i od wielu lat robię wszystko, by promować polską kulturę za granicą. Uważam, że to jest moja misja zarówno jako artysty, jak i Polki - mówi nam prof. Barbara Marcinkowska, która jest nie tylko uznaną wiolonczelistką, ale także artystką malarzem i autorką książek.

Polecamy także

Ambasadorka polskiej kultury za granicą, za sprawą ESA, dba także o to, by sztuka z różnych stron Europy gościła także w Polsce. - Zawsze powtarzam, że sztuka jest pomostem, który łączy ludzi niezależnie od czasów, w jakich żyją - podkreśla prof. Marcinkowska. - Artyści uczestniczący w festiwalu, mają szansę wzbogacić swoją wiedzę o Polsce i naszej kulturze, a publiczność bydgoska ma okazję spotkać się z kulturą innych krajów europejskich. To wspaniałe, że mam szansę wzmacniać ten międzynarodowy pomost sztuki.

- Dziękuję marszałkowi województwa kujawsko-pomorskiego Piotrowi Całbeckiemu oraz prezydentowi Bydgoszczy Rafałowi Bruskiemu, że festiwal od lat może być kontynuowany w Bydgoszczy, a artyści na czas jego trwania swój dom znajdują we wspaniałym Pałacu w Ostromecku, gdzie mogą prowadzić próby i chwilę odetchnąć - dodaje dyrektor artystyczna Europejskich Spotkań Artystycznych.

Europejskie Spotkania Artystyczne 2021 w bydgoskim Muzeum Wodociągów

W tym roku głównym miejscem ESA będzie Muzeum Wodociągów (ul. Gdańska 242), gdzie w piątkowy (22 X) wieczór (godz. 18.30) Festiwal Wielu Sztuk tradycyjnie już otworzy muzyka i poezja. Najpierw zabrzmią utwory Ludwika van Beethovena - hołd temu geniuszowi muzyki swym występem oddadzą: prof. Barbara Marcinkowska (wiolonczela), Elżbieta Sandel (skrzypce) i Agata Nowakowska-Gumiela (fortepian). W drugiej części wieczoru aktor Andrzej Młynarczyk będzie recytować liryki Bolesława Leśmiana i Kazimierza Wierzyńskiego w widowisku „Poezji miłosnej” w reż. Piotra Chołodzińskiego.

Alexander Boldaczev w Bydgoszczy zagra na instrumencie Salvi Harps

Bez wątpienia głównym wydarzeniem drugiego dnia festiwalu będzie sobotni (23 X) koncert światowej sławy harfisty Alexandra Boldaczeva!

- Choć Boldaczev ma dopiero 31 lat, jest już artystą kompletnym. Jest nie tylko wirtuozem harfy (gra też na pianinie), ale także kompozytorem, aranżerem, kreatorem. Bez wątpienia jest fenomenem w świecie muzyki - przyznaje prof. Marcinkowska, która zdradziła nam, że na koncert Boldaczeva do Bydgoszczy sprowadzona zostanie harfa włoskiego producenta tegoż instrumentu - Salvi Harps, by artysta mógł na niej zagrać dla nas swój recital.

Chopin, pop, własne kompozycje gra na harfie

Festiwalowy koncert Alexandra Boldaczeva w Bydgoszczy jest zatytułowany Harfa w kolorach tęczy.
- Alexander trzyma w tajemnicy program swego koncertu, ale możemy być pewni, że jego recital będzie barwny i różnorodny jak kolory tęczy: od klasyki do muzykę współczesną, własne kompozycje oraz aranżacje - wyjaśnia prof. Barbara Marcinkowska, przypominając, że wirtuoz nagrał m.in. album „Frédéric”, na którym partytury Chopina zaaranżował na harfę. Zresztą, Alexander Boldaczev jako wykonawca z ogromny repertuar, zaaranżował już ponad 200 dzieł muzyki klasycznej i pop na harfę. Jako ciekawostkę przypomnimy, że w 2018 roku napisał i wykonał solo na elektronicznej harfie podczas ceremonii otwarcia Mistrzostw Świata FIFA, dzieląc scenę z Robbiem Williamsem i Aidą Garifulliną.

Ogromne zainteresowanie master classes

Dodajmy, że Boldaczev, który jest zapraszany na sceny najważniejszych światowych sal koncertowych - jak m.in. Carnegie Hall w Nowym Jorku, Hall of Gaveau w Paryżu, Musikverein w Wiedniu, Great Hall of the Philharmonic w Sankt Petersburgu - w Bydgoszczy w ramach Europejskich Spotkań Artystycznych poprowadzi także master classes, co absolutnie zelektryzowało nie tylko studentów harfy, ale też profesorów polskich uczelni muzycznych, jak i koncertujących artystów.

Master classes - tradycyjnie już - poprowadzi także prof. Barbara Marcinkowska - wiolonczela i muzyka kameralna.
- Przywiązują bardzo dużą wagę do promowania młodych ludzi, aby otworzyć im furtkę do prezentowania się na scenie - mówi prof. Marcinkowska, dodając, że niekiedy master classes z nią kończy się zupełnie nieprzewidzianymi wydarzeniami. Tak było np. w przypadku dwóch młodych wiolonczelistów Antoniego Majewskiego i Emiliana Rosiaka, których prof. Marcinkowska zaprosiła do stolicy Francji, by jako duet dali specjalny koncert w Bibliotece Polskiej w Paryżu.

W bydgoskim muzeum francuskie piosenki i argentyńskie tango, w MCK rzeźba i malarstwo

Tymczasem w sobotę (23 X) - także w bydgoskim Muzeum Wodociągów - o godz. 17.30 to my przeniesiemy się do Francji, bowiem utwory z repertuaru: Edith Piaf, Jacques’a Brela, Barbary, Georgesa Brassensa zaśpiewa Sophie Leliwa przy akompaniamencie pianisty Bruno Rougevin-Baville.

Niedziela (24 X) będzie trzecim dniem ESA, które o 14.30 rozpocznie koncert Młodych talentów - uczestników master classes. Natomiast o godz. 17 festiwal przeniesie się do MCK (ul. Marcinkowskiego 12), gdzie odbędzie się wernisaż rzeźby i malarstwa Aleksandry Kann-Bogomilskiej - artystki nagradzanej i wpisującej się w festiwalową ideę korespondencji sztuk.

- Poszukiwanie i łączenie ze sobą wielu sztuk jest dla mnie szalenie istotne, zresztą napisałam na ten temat doktorat. Również nasze wydarzenie Europejskie Spotkania Artystyczne ma podtytuł: Festiwal wielu sztuk - mówi prof. Marcinkowska. - Jeśli chodzi o Aleksandrę Kann-Bogomilską to artystka, którą bardzo cenię. Niektóre z jej rzeźb są figuratywne (wykonała m.in. popiersie Chopina), ale tworzy także prace absolutnie współczesne i abstrakcyjne, a do tego używa takich materiałów jak kamień, szkło, marmur, brąz...

Zaś na finał powrócimy do Muzeum Wodociągów, gdzie o godz. 19 usłyszymy i zobaczymy argentyńskie tango w wykonaniu światowej klasy artystów! Na wszystkie wydarzenia wstęp bezpłatny.

Program Europejskich Spotkań Artystycznych 2021 w Bydgoszczy

Piątek, 22 października
godz. 18.30 Muzeum Wodociągów, ul. Gdańska 242
Koncert Muzyka i poezja – w programie:

  • Muzyka – utwory Ludwika van Beethovena: Bagatela g-moll op. 119 nr 1 Allegretto, Bagatelle G-dur op. 125 nr 5 Quasi Allegretto, Romans F-dur, Adagio z Tria B-dur op. 11. Wykonawcy: Barbara Marcinkowska – wiolonczela, Elżbieta Sandel – skrzypce, Agata Nowakowska-Gumiela – fortepian
  • Poezja miłosna – w reżyserii Piotra Chołodzińskiego; Andrzej Młynarczyk – recytacja

Sobota, 23 października

  • w godz. 10-14 - Muzeum Wodociągów (ul. Gdańska 242): Master classes: Alexander Boldachev – harfa
  • w godz. 10-14 - Akademia Muzyczna Bydgoszcz (ul. Słowackiego 2): Master classes: Barbara Marcinkowska – wiolonczela i muzyka kameralna
  • godz. 17.30 Muzeum Wodociągów (ul. Gdańska 242): Piosenki francuskie – utwory z repertuaru: Edith Piaf, Jacques’a Brela, Barbary, Georgesa Brassensa. wykonawcy: Sophie Leliwa – śpiew oraz Bruno Rougevin-Baville – fortepian
  • godz. 19.30 Muzeum Wodociągów (ul. Gdańska 242). Koncert Harfa w kolorach tęczy – w wykonaniu Alexandra Boldaczeva, światowej sławy harfisty, laureata wielu nagród międzynarodowych

Niedziela, 24 października

  • w godz. 10-14 Muzeum Wodociągów (ul. Gdańska 242). Master classes: Alexander Boldachev – harfa
  • godz. 14.30 Muzeum Wodociągów (ul. Gdańska 242). Koncert Młode talenty w wykonaniu uczestników master classes
  • godz. 17 Miejskie Centrum Kultury (ul. Marcinkowskiego 12). Wernisaż rzeźby i malarstwa Aleksandry Kann-Bogomilskiej, artystki nagrodzonej na wielu biennale międzynarodowych
  • godz. 19.30 Muzeum Wodociągów (ul. Gdańska 242). Argentyńskie Tango w wykonaniu światowej klasy artystów: Maria Kraft i Nazar Mikhalyk – taniec oraz zespół Bandonegro w składzie: Michał Główka – bandoneon i akordeon, Jakub Czechowicz – skrzypce, Marek Dolecki – fortepian, Marcin Antkowiak – kontrabas

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo