https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum Enigmy w Bydgoszczy nie powstanie, bo nie ma na to pieniędzy

Sławomir Bobbe
U nas nikt złudzeń nie ma - w Młynach Rothera powstanie co najwyżej wystawa poświęcona Marianowi Rejewskiemu, na muzeum nas nie stać
U nas nikt złudzeń nie ma - w Młynach Rothera powstanie co najwyżej wystawa poświęcona Marianowi Rejewskiemu, na muzeum nas nie stać Dariusz Bloch
Poznań - przy współpracy potomków brytyjskiego kryptologa - buduje Muzeum Enigmy. Bydgoszcz myśli tylko o wystawie w Młynach Rothera.

[break]
Poznań ma już siedzibę dla muzeum (mieścić się będzie w w miejscu, gdzie działał kiedyś oddział biura szyfrów Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, w którym pracowali kryptolodzy, w tym bydgoszczanin Marian Rejewski). Stworzenie placówki kosztować będzie około 15 milionów złotych, a środki na ten cel przekaże miasto przy wsparciu funduszy unijnych. Oczywistym staje się, że stworzenie podobnej placówki w naszym mieście nie ma teraz sensu.

Bydgoszcz miała kilka lat temu ochotę na powołanie podobnego muzeum, wstępnie rozważano przejęcie od NOT części wystawy Muzeum Techniki, które mieści się w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Nic z tego jednak nie wyszło. Dlaczego?

Ratusz udziela wymijających odpowiedzi, ale już kilka lat temu na łamach „Expressu” Andrzej Myśliwiec, szef NOT w Bydgoszczy, mówił: - Muzeum na pewno przyciągnęłoby do miasta turystów, byłoby też atrakcją choćby dla wycieczek szkolnych (...). Trzeba mieć jednak świadomość, że utrzymanie takiej kolekcji to poważne wyzwanie, a do jej pomieszczenia nie wystarczą jedna czy dwie sale, musi to być spory obiekt. Raczej wątpię w to, by któreś z bydgoskich muzeów, które przecież same mają kłopoty finansowe, byłoby w stanie przejąć taką kolekcje i ją utrzymać.

PRZECZYTAJ:Za mało się chwalimy [KOMENTARZ]

Sprawa rozbija się więc o finanse, a właściwie ich brak. - Adaptacja obiektu należącego do UAM, mającego być przyszłą siedzibą połączonego Muzeum Enigmy i Muzeum Uniwersyteckiego, ma kosztować 15 mln złotych - z czego Urząd Marszałkowski wygospodaruje w ramach dotacji unijnej 10,3 mln zł, a pozostałe koszty stworzenia placówki pokryje miasto Poznań - przypomina wiceprezydent Bydgoszczy Iwona Waszkiewicz.

Bydgoszcz nie ma takich pieniędzy, a wprowadzenie do budżetu takiej sumy mogłoby zagrozi inwestycjom miasta skierowanym na kulturę.

Nie wykluczamy stworzenia w Młynach Rothera ekspozycji, dedykowanej Marianowi Rejewskiemu. - Iwona Waszkiewicz

- Mamy wiele różnorodnych pomysłów na upamiętnienie dokonań Mariana Rejewskiego, jednak ze względu na liczne i pilne potrzeby inwestycyjne w zakresie tworzenia nowych i modernizacji istniejących instytucji kultury (np. obiekt Teatru Kameralnego, budynek Muzeum przy ul. Gdańskiej 4, modernizacja Galerii Miejskiej bwa, budynek Teatru Polskiego, modernizacja i rozbudowa Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej, Młyny Rothera) miasto wyczerpało możliwości pozyskania środków zewnętrznych na kolejne obiekty kulturalne - przyznaje Iwona Waszkiewicz. - Nie wykluczamy jednak, że w zagospodarowanych już Młynach Rothera stworzymy ekspozycję, dedykowaną Marianowi Rejewskiemu.

Ratusz przypomina, że podejmowano wiele działań na rzecz upamiętnienia dorobku Mariana Rejewskiego i podkreślania jego związków z naszym miastem. - Obchody Roku Mariana Rejewskiego skupiały się wokół popularyzacji wiedzy o jego sylwetce i dokonaniach. W obchody włączyło się wiele instytucji, m.in. Muzeum Okręgowe prezentując w Exploseum wystawę „Marian Rejewski, filar polskiej kryptologii” - wymienia Iwona Waszkiewicz.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 8

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

e
era
Rafał to stary marynarz . Założy znowu piracką opaskę na jedno oko i pożegluje w daleki rejs . Właśnie ! Do jakich portów najczęściej zwykł zawijać ?
M
Mariusz !!! Do: - un
Fontanna o której piszesz - została zrekonstruowana przez Społeczny Komitet Odbudowy Fontanny Potop, pieniądze zaś pochodziły ze zbiórki bydgoszczan i darczyńców instytucjonalnych, oraz indywidualnych, a nie od Pana "toruńskiego" Marszałka. To tak gwoli wyjaśnienia wszystkim torunianom.
u
un
Błaznem to ty jesteś Mariuszku !!! ! Nie widzisz tramwaju do Fordonu . nie widzisz fontanny Potop i innych nowości ! Widzisz za to to co w Toruniu się dzieje ! Słabiutki z ciebie bydgoszczanin palancie !
d
dwumiastowy
Kasa poszła na imperium muchomora.
M
Mariusz !!!
To wytłumacz mi toruński błaźnie dlaczego na toruńskie inwestycje takie jak: Teatr Impresaryjny, Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu, Młyn Wiedzy, Sala Koncertowa na Jordankach, Hala Widowiskowo Sportowa przy ul. Bema itp. - zawsze znalazły się odpowiednie fundusze przyznane przez Urząd Marszałkowski. Bydgoszcz zaś na tak potrzebne inwestycje jak: Remont Teatru Kameralnego, Budowa Centrum Kongresowo-Festiwalowego na Placu Teatralnym, remont i adaptacja Młynów Rothera itp. - od lat nie może się doprosić żadnych pieniędzy. Tak więc widać po tych przykładach - jak Pan Marszałek "sprawiedliwie" dba o region, że o Włocławku już nie wspomnę.
R
Rubinek Rubinowski
Przecież Rafał Brzuski to POmazaniec Tuska czyli PRLu bis, a czerwone to bały się Mądrych Polaków, dlatego trzymały ICH na najniższych stanowiskach i płacach, aby tylko wegetowały. Wykopiemy z ratusza Rafałka i będzie Muzeum Kryptologa im. M. Rejewskiego w Bydgoszczy !
s
semon
Nawiedzony pajacu, wszędzie widzisz Całbeckiego. Jak łamago wywrócisz się na ulicy to też będzie wina Całbeckiego. Lecz się na nogi bo na głowę już za późno
M
Mariusz !!!
Gdyby M. Rejewski był torunianinem, to Pan "toruński" Marszałek P. Całbecki - od razu znalazłby pieniądze, aby w Toruniu powstało to muzeum i była by to gigantyczna inwestycja na miarę toruńskiej megalomani? Niestety dla tego znamienitego kryptologa, ale był on bydgoszczaninem i dla tego ta inicjatywa nie ma co liczyć na przychylne spojrzenie łaskawym okiem Pana Marszałka?
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski