https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Mikroudar - takie daje objawy. Absolutnie nie wolno ich lekceważyć!

MIKIR
Opracowanie:
Przyczyny mikroudarów są zróżnicowane i mogą zależeć od wielu schorzeń i czynników. Głownie występują wskutek zmian miażdżycowych naczyń krwionośnych transportujących krew do mózgu. Ich przyczyną mogą być również zakrzepica i inne choroby kardiologiczne.Mikroudar (lub mały udar lub miniudar) to w terminologii medycznej schorzenie o charakterze przemijającym, związane z zaburzeniem dostarczania krwi do mózgu. Objawy mikroudaru ustępują samoistnie do 24 godzin, a trwać mogą od kilku minut do kilku godzin. Nie wolno lekceważyć żadnych objawów, bo mikroudary najczęściej to stan poprzedzający wystąpienie pełonoobjawowego udaru mózgu. W dalszej części galerii - oprócz objawów mikroudaru - znajdziesz informację o grupach ryzyka, oraz o skali ABCD2, która określa ryzyko wystąpienia udaru po mikroudarze.
Przyczyny mikroudarów są zróżnicowane i mogą zależeć od wielu schorzeń i czynników. Głownie występują wskutek zmian miażdżycowych naczyń krwionośnych transportujących krew do mózgu. Ich przyczyną mogą być również zakrzepica i inne choroby kardiologiczne.Mikroudar (lub mały udar lub miniudar) to w terminologii medycznej schorzenie o charakterze przemijającym, związane z zaburzeniem dostarczania krwi do mózgu. Objawy mikroudaru ustępują samoistnie do 24 godzin, a trwać mogą od kilku minut do kilku godzin. Nie wolno lekceważyć żadnych objawów, bo mikroudary najczęściej to stan poprzedzający wystąpienie pełonoobjawowego udaru mózgu. W dalszej części galerii - oprócz objawów mikroudaru - znajdziesz informację o grupach ryzyka, oraz o skali ABCD2, która określa ryzyko wystąpienia udaru po mikroudarze. pixabay
Mikroudar (lub mały udar lub miniudar) to w terminologii medycznej schorzenie o charakterze przemijającym, związane z zaburzeniem dostarczania krwi do mózgu. Objawy mikroudaru ustępują samoistnie do 24 godzin, a trwać mogą od kilku minut do kilku godzin. Nie wolno lekceważyć żadnych objawów, bo mikroudary najczęściej to stan poprzedzający wystąpienie pełonoobjawowego udaru mózgu. W artykule - oprócz objawów mikroudaru - znajdziesz informację o grupach ryzyka, oraz o skali ABCD2, która określa ryzyko wystąpienia udaru po mikroudarze.

Szacuje się, że po wystąpieniu mikroudaru u ponad 30 procent pacjentów w krótkim czasie dochodzi do pełnoobjawowego udaru mózgu. Rocznie w Polsce udar mózgu występuje u około 70 tysięcy Polaków.

Udar to niewydolność krążenia krwi, która wpływa na część obszaru mózgu i powoduje śmierć komórek nerwowych. Udar może spowodować porażenie lub utratę przytomności. U większości ludzi nie poprzedza go żaden sygnał ostrzegawczy.

To może Cię zainteresować

Przyczyny mikroudarów są zróżnicowane i mogą zależeć od wielu schorzeń i czynników. Głownie występują wskutek zmian miażdżycowych naczyń krwionośnych transportujących krew do mózgu. Ich przyczyną mogą być również zakrzepica i inne choroby kardiologiczne.

Tu sprawdzisz objawy mikroudaru, informacje na temat grup ryzyka oraz dowiesz się czym jest skala ABCD2:


WAŻNE!
Jeśli podejrzewasz, że ktoś w Twojej obecności może mieć udar, działaj szybko i sprawdź:

  • U – utrudniona mowa. Poproś o powtórzenie prostej frazy. Czy mowa jest niewyraźna lub dziwna?
  • D – dłoń opadnięta. Poproś osobę, aby podniosła obie ręce. Czy jedna ręka opada w dół? A może nie może podnieść jednej ręki?
  • A – asymetria ust. Poproś tę osobę, aby się uśmiechnęła. Czy opadnie jedna strona twarzy?
  • R – rozmazane widzenie. Spytaj, czy widzi wyraźnie.

Zobacz również te artykuły

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski