
Czym jest mikroudar?
Przyczyny mikroudarów są zróżnicowane i mogą zależeć od wielu schorzeń i czynników. Głownie występują wskutek zmian miażdżycowych naczyń krwionośnych transportujących krew do mózgu. Ich przyczyną mogą być również zakrzepica i inne choroby kardiologiczne.
Mikroudar (lub mały udar lub miniudar) to w terminologii medycznej schorzenie o charakterze przemijającym, związane z zaburzeniem dostarczania krwi do mózgu. Objawy mikroudaru ustępują samoistnie do 24 godzin, a trwać mogą od kilku minut do kilku godzin. Nie wolno lekceważyć żadnych objawów, bo mikroudary najczęściej to stan poprzedzający wystąpienie pełonoobjawowego udaru mózgu.
W dalszej części galerii - oprócz objawów mikroudaru - znajdziesz informację o grupach ryzyka, oraz o skali ABCD2, która określa ryzyko wystąpienia udaru po mikroudarze.

Co sprzyja wystąpieniu mikroudaru?
Te czynniki zwiększają ryzyko wystąpienia mikroudaru:
► nadciśnienie tętnicze
► choroby tętnic obwodowych
► choroby tętnic szyjnych
► choroby kardiologiczne (migotanie przedsionków, niewydolność krążeniowa, wady serca)
► cukrzyca
► podwyższony poziom homocysteiny (jako czynnika przyspieszającego miażdżycę oraz żylne i tętnicze powikłania zatorowo-zakrzepowe)
► hipercholesterolemia (choroba cywilizacyjna związana z podwyższonym poziomem cholesterolu całkowitego oraz frakcji LDL)
► nadużywanie alkoholu
► palenie papierosów
► siedzący tryb życia
► zła dieta (nadużywanie soli, potrawy bogate w tłuszcze nasycone)
► otyłość

Kto szczególnie narażony jest na ryzyko wystąpienia mikroudaru?
W grupie szczególnie narażonej na wystąpienie mikroudary są:
► mężczyźni
► osoby po 55. roku życia
► osoby, w rodzinie której odnotowano u członka rodziny udar lub mikroudar
Nie lekceważ tych objawów, bo mogą świadczyć o tym, że nastąpił mikroudar W dalszej części galerii dowiesz się o skali ABCS2, która pozwala obliczyć ryzyko udaru po mikroudarze. Sprawdź ►►►
