Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny - Romantyczne Wieczory Organowe w kościele przy placu Piastowskim

Justyna Tota
Justyna Tota
Romantyczna muzyka Liszta czy Mendelssohna, ale także dzieła Bacha będą brzmieć znakomicie na odrestaurowanych organach w kościele przy placu Piastowskim
Romantyczna muzyka Liszta czy Mendelssohna, ale także dzieła Bacha będą brzmieć znakomicie na odrestaurowanych organach w kościele przy placu Piastowskim Archiwum parafii pw. NSPJ
Organiści z Polski, Belgii i Portugalii w cztery sobotnie wieczory września wystąpią w bydgoskim Sacré-Cœur podczas Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego - Romantyczne Wieczory Organowe. Cykl koncertów poprzedzi konferencja naukowa. Na prelekcje i koncerty wstęp wolny.

Nim w pierwszą sobotę września - i festiwalu - w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa przy placu Piastowskim rozbrzmi muzyka organowa, najpierw odbędzie się konferencja naukowa pt. „Paul Voelkner i jego epoka - postromantyczne budownictwo organowe w Polsce”. Jak przyznają organizatorzy, czyli Akademia Muzyczna oraz parafia pw. NSPJ w Bydgoszczy, spotkanie naukowe będzie swego rodzaju podsumowaniem kilku lat renowacji 93-letnich organów w kościele przy placu Piastowskim, których budowniczym był właśnie Paul Voelkner.

- Renowacja od 2012 do ubiegłego roku przebiegała etapami, bo są to bardzo kosztowne prace. Gdyby nie dotacje przyznane z Urzędu Marszałkowskiego i m.in. poprzez wojewódzkiego konserwatora zabytków, zapewne nie udałoby się ich przeprowadzić. Dziś organy są w bardzo dobrym stanie technicznym i muzyczny - zapewnia Michał Kołodziej, organista parafii pw. NSPJ w Bydgoszczy, który będzie także jednym z prelegentów wspomnianej konferencji, opowie o zachowanych instrumentach Paula Voelknera w Bydgoszczy. Ile ich było?

- Paul Voelkner zbudował w Bydgoszczy jedenaście instrumentów, z czego do dziś zachowało się ich osiem. Oprócz naszego kościoła przy placu Piastowskim, znajdują się one m.in. w Katedrze Bydgoskiej czy w kościele św. Wojciecha na Okolu. Co ciekawe, przy okazji pobytu w szpitalu odkryłem, że niewielki instrument Paula Voelknera jest też przy ulicy świętego Floriana - zdradza nam Michał Kołodziej.

W kolejne cztery soboty września (2, 9, 23 i 30 bm.) o 19.15 w kościele NSPJ odbywać się będą koncerty. Już pierwszy z nich zapowiada się wyjątkowo, bo prócz muzyki organowej, rozlegnie się także śpiew gregoriański Scholi Vox Cordis. - Na żywo, co rzadko się dziś zdarza, będzie można usłyszeć oryginalny chorał gregoriański i jego opracowania w utworach Franciszka Liszta - dodaje nasz rozmówca, pod którego dyrekcją schola wystąpi. Na organach zagra prof. Radosław Marzec z bydgoskiej Akademii Muzycznej, który wraz z Michałem Kołodziejem nad festiwalem sprawuje opiekę merytoryczną, artystyczną i organizacyjną.

Podczas trzech pozostałych koncertów wystąpią zagraniczni goście Filipe Verissimo z Portugalii i Bart Rodyns z Belgii, a także reprezentujący Bydgoszcz Szymon Olszański. Jaki repertuar przygotowali organiści na festiwal?

- Historyczny instrument, jakim są organy w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, ma specyficzną stylistykę, stąd też nie wszystko można na nim zagrać. Organiści w swym repertuarze skupią się na muzyce romantycznej m.in. Liszta czy Mendelssohna. Oczywiście, nie zabraknie utworów Bacha, bo dzieła tego kompozytora wybrzmiewają na niemal każdym koncercie organowym. Podczas festiwalu usłyszeć będzie można dzieła organowe, będące ciekawymi utworami, która bardzo dobrze zabrzmią na odrestaurowanym instrumencie - dodaje Michał Kołodziej.

Rozpoczynający się w sobotę Międzynarodowy Festiwal Muzyczny - Romantyczne Wieczory Organowe odbędzie się po raz pierwszy, ale organizatorzy mają nadzieję, że na stałe wpisze się on w kalendarz wydarzeń muzycznych Bydgoszczy. Odbywający się co roku festiwal z pewnością przyczyniłby się do tego, że kościół pw. NSPJ stałby się ośrodkiem muzyki organowej, mającej przecież w naszym mieście swoją tradycję - także w tej parafii.

- Poziom gry koncertowej, jak i liturgicznej w bydgoskim Sacré-Cœur zawsze był bardzo wysoki. Tym festiwalem chcemy kontynuować tradycję, którą w kościele przy placu Piastowskim przez 65 lat kultywował Szczepan Jankowski - wybitny organista, o jego muzycznym kunszcie w bydgoskiej sadze „Most Królowej Jadwigi" pisał Jerzy Sulima-Kamiński - przypomina Michał Kołodziej.

W parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa przy placu Piastowskim
2 IX (sob.) godz. 10 - konferencja „Paul Voelkner i jego epoka”, Dom Parafialny, pl. Piastowski 5, wstęp wolny
PROGRAM KONFERENCJI:

  • Michał Kołodziej (Bydgoszcz) „Zachowane instrumenty Paula Voelknera na terenie miasta Bydgoszczy”
  • Wolfgang Brylla (Zielona Góra) „Voelknerowie – wciąż mało znani organmistrzowie”
  • Adam Olejnik (Głogusz) „Zabytkowe obiekty sztuki organmistrzowskiej – problematyka konserwatorska, technologiczna i artystyczna w świetle przemian konstrukcyjno-brzmieniowych organów piszczałkowych w wieku XIX i XX”
  • dr Michał Markuszewski (Warszawa) „Warszawskie organy Schlaga w kościele Ewangelicko-Reformowanym – czy warto restaurować romantyczne organy?”
  • prof. Radosław Marzec (Bydgoszcz) „Zrekonstruowane organy Paula Voelknera w kościele NSPJ w Bydgoszczy. Spojrzenie wykonawcy”
  • Bartosz Skop (Gdańsk) „Budownictwo organowe na terenie dawnego Gdańska 1890-1920.”
  • Piotr Matoga (Kraków) „Postromantyczne budownictwo organowe w Małopolsce – wybrane zagadnienia.”
  • Paweł Pasternak (Warszawa) „Organmistrzowie tarnowscy początku XX w. Bronisław Markiewicz i Władysław Piwoński”

Koncerty godz. 19.15, wstęp wolny:

  • 2 IX - Radosław Marzec (Bydgoszcz) - organy, Schola Vox Cordis - śpiew gregoriański, Michał Kołodziej - dyrekcja
  • 9 IX - Filipe Verissimo (Porto, Portugalia) - organy
  • 23 IX - Szymon Olszański (Bydgoszcz) - organy
  • 30 IX - Bart Rodyns (Antwerpia, Belgia) - organy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!