Zobacz wideo: Nastolatkowie też będą szczepieni przeciwko COVID-19?
Szczepan Jankowski był organistą, kompozytorem, dyrygentem. Urodził się 26 grudnia 1900 roku w Wudzynie koło Bydgoszczy. Przez niemal całe życie mieszkał kamienicy przy ul. Śniadeckich 55. W wieku 9 lat na skutek zachorowania na odrę stracił wzrok. Od 1909 do 1919 roku uczył się w szkole dla niewidomych oraz w Konserwatorium Winterfelda w Bydgoszczy, gdzie ukończył klasę fortepianu i organów.
W latach 1926-1930 pobierał naukę u prof. dra Gieburowskiego i prof. Feliksa Nowowiejskiego w Państwowym Konserwatorium w Poznaniu. Uczelnię ukończył z dyplomem wirtuoza organisty. Od 1935 do 1939 roku studiował zaocznie na Akademii Muzycznej w Lipsku u prof. Straubego i prof. Guntera Ramina.
60 lat w bydgoskiej świątyni
Mimo utraty wzroku Szczepan Jankowski był znanym i cenionym artystą. Koncertował w Polsce i za granicą, m.in. w Bydgoszczy, Toruniu, Poznaniu, Oliwie, Wrocławiu, Warszawie, Lipsku i Berlinie. Skomponował ponad 130 utworów na chóry kościelne oraz 4 Msze święte.
Przez sześćdziesiąt lat - od 1921 roku - pracował jako organista w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bydgoszczy, a za rozpowszechnianie muzyki kościelnej papież Paweł VI odznaczył go medalem Pro Ecclesia et Pontifice.
Warto również wspomnieć, że o bydgoskim wirtuozie pisał m.in. Jerzy Sulima-Kamiński w swojej powieści "Most królowej Jadwigi":
"Pójdziemy do kościoła na plac Piastowski (podczas okupacji parafia na placu Piastowskim zasłynęła jako enklawa polskości - przyp. red.). Wysłuchamy niemieckiego kazania, a pod koniec mszy organista Jankowski zagra na organach coś, co przejmuje do szpiku kości. Vater unser, a potem oczyszczające płomienne akordy. Cóż to gra organista Jankowski? Bogurodzicę".
W roku 1981 roku od miasta Bydgoszczy otrzymał medal za zasługi "Laur Pokoleń".
Pamięć o wirtuozie z Bydgoszczy wciąż żywa
Szczepan Jankowski zmarł 7 kwietnia 1990 roku. Dziś pamięć o nim podtrzymuje jego syn Olaf Jankowski, który już w wieku młodzieńczym postanowił iść ślady ojca. Zdobył dyplom z fortepianu i organów. Pracował w Wyższej Szkole Pedagogicznej i Wojewódzkim Ośrodku Kultury, grał na organach w „Klaryskach”, także w kościele pod wezwaniem Piotra i Pawła oraz w kościele Świętej Trójcy. Dziś jest już na emeryturze, ale nadal gra na organach w kaplicy w Szpitalu Uniwersyteckim im. dr. A. Jurasza.
W 2008 r. z inicjatywy mieszkańców Bydgoszczy i Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy na ścianie budynku, w którym mieszkał Szczepan Jankowski, została odsłonięta tablica upamiętniająca dokonania organisty. W listopadzie, dwa lata później, jego imieniem nazwana została ulica przy kościele NSPJ.
7 kwietnia, 31 lat po śmierci Szczepana Jankowskiego Poczta Polska wydała w nakładzie 300 sztuk okolicznościową kartkę i datownik z wizerunkiem niewidomego wirtuoza z Bydgoszczy.
