https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Można składać uwagi do projektu planu zagospodarowania placu Piastowskiego w Bydgoszczy. Dokument wyłożony do wglądu

Jarosław Więcławski
Tak może w przyszłości wyglądać plac Piastowski.
Tak może w przyszłości wyglądać plac Piastowski. Miejska Pracownia Urbanistyczna
Mieszkańcy Bydgoszczy do końca miesiąca mogą zapoznać się z projektem planu zagospodarowania placu Piastowskiego. Na składanie uwag mają czas do 17 lutego. W przyszłości na placu może pojawić się więcej zieleni, targowisko w nowej formie oraz podziemny parking, który będzie mógł pełnić funkcję schronu.

– Informujemy, że do 31 stycznia 2025 r, wykładamy do wglądu publicznego projekt miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego „Śródmieście-Plac Piastowski”. Zainteresowanych projektem zapraszamy na naszą stronę BIP lub do siedziby MPU – przekazuje Miejska Pracownia Urbanistyczna w Bydgoszczy.

Publiczna dyskusja nad rozwiązaniami przyjętymi w projekcie planu miejscowego odbędzie się 28 stycznia o godzinie 16 w siedzibie MPU przy ul. Grudziądzkiej 9-15, w budynku A, na piętrze III, w pokoju 319.

„Każdy, kto kwestionuje ustalenia przyjęte w projekcie planu miejscowego może wnieść uwagi, kierowane do Prezydenta Miasta Bydgoszczy. Składający uwagę do projektu planu podaje swoje imię i nazwisko albo nazwę oraz adres zamieszkania albo siedziby oraz adres poczty elektronicznej, o ile taki posiada, a także wskazuje, czy jest właścicielem lub użytkownikiem wieczystym nieruchomości objętej uwagą, oraz może podać dodatkowe dane do kontaktu takie jak adres do korespondencji lub numer telefonu” – czytamy w obwieszczeniu o wyłożeniu projektu do wglądu.

Uwagi należy składać za pomocą formularza pisma dotyczącego aktu planowania przestrzennego, który dostępny jest w siedzibie MPU oraz na jej stronie. Trzeba zrobić to w nieprzekraczalnym terminie do 17 lutego 2025 r.

Pierwsze dyskusje

Temat założeń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego „Śródmieście-Plac Piastowski” poruszono na sesji Rady Miasta Bydgoszczy we wrześniu 2024 r. Wyjątkowo zrobiono to przed jego opiniowaniem i uzgadnianiem z innymi organami.

Jak przypomniała dyrektor MPU, historia placu Piastowskiego sięga końca drugiej połowy XIX wieku. Pierwotnie obejmował większy obszar niż obecnie. Połowa była przestrzenią zieloną, o parkowym charakterze, a druga miała formę targową. W latach 1910-1913 na skwerze wybudowano neobarokowy kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, a teren stracił funkcję rekreacyjną na rzecz sakralnej.

W latach 90. wizerunek placu mocno się zmienił. Na targowisku pojawiły się boksy i zadaszenie. Aktualnie funkcjonuje tam ok. 60 stanowisk. Obok znajduje się parking. Samo targowisko po godzinach handlowania jest zamknięte.

Estetyczne targowisko i podziemny parking

Po zmianach plac Piastowski ma zachować funkcję kultu religijnego i placu publicznego, z przeznaczeniem uzupełniającym o teren usług handlu detalicznego i komunikacji drogowej publicznej. Na terenie ma pojawić się więcej zieleni.

– Rekomendujemy, aby w granicach obszaru wyznaczanego liniami zabudowy dla kondygnacji podziemnych dopuścić budowę parkingu podziemnego z infrastrukturą techniczną, sanitarną, magazynową, niezbędną dla prawidłowego funkcjonowania targowiska – powiedziała Anna Rembowicz-Dziekciowska, dyrektor MPU.

Wszystkie mniej estetyczne elementy – magazyny, toalety – miałyby znaleźć się w kondygnacjach podziemnych parkingu. Ten miałby w czasach zagrożenia stanowić jednocześnie schron, co powoduje, że musi mieć wzmocnione stropy. Sam parking pomieściłby od 260 do 400 aut.

– Chcemy zaproponować takie zapisy planu dla potrzeb funkcjonowania targowiska, aby dopuścić sytuowanie wyłącznie tymczasowych obiektów budowlanych przeznaczonych dla funkcji handlu detalicznego, sytuowanych wzdłuż granic terenu placu z terenami dróg publicznych (alternatywnie, przy ul. Plac Piastowski, Śniadeckich lub Chrobrego) – przedstawiła założenia dyrektor MPU.

Plan zakłada, że obiekty handlowe będą miały wysokie walory estetyczne i spójną formę architektoniczną. Łączna powierzchnia terenu wszystkich nie mogłaby przekroczyć 750 mkw (obecnie to ok. 620 mkw).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski