https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Plac Wolności w Bydgoszczy zmienia się powoli. Termin montażu kwiaciarni przesunięty na wiosnę

Jarosław Więcławski
Zakończenie rewitalizacji placu Wolności planowane jest pod koniec 2025 r.
Zakończenie rewitalizacji placu Wolności planowane jest pod koniec 2025 r. Tomasz Czachorowski
Trwa rewitalizacja placu Wolności w Bydgoszczy. Przyjrzeliśmy się postępowi robót na miejscu. Na efekt końcowy trzeba będzie poczekać dłużej niż zakładano. Przesunął się również termin powrotu kwiaciarni.

Prace rewitalizacyjne na placu Wolności ruszyły w kwietniu 2024 r. Na starcie miały już poślizg, bo wcześniej przedłużyły się roboty związane z budową zbiornika retencyjnego. Pierwotny termin zakończenia inwestycji wydłużono. Jak informowała nas w październiku rzeczniczka prezydenta Bydgoszczy, z wykonawcą, firmą Strabag, zawarto aneks wydłużający prace o ok. 3 miesiące, do listopada 2025 r.

Tempo robót jest wolniejsze niż zakładano, co wynika z kilku przyczyn. Gęsta sieć uzbrojenia podziemnego powstała kilkadziesiąt lat wcześniej. Nie wszystkie elementy prawidłowo naniesiono na mapy, a to prowadzi do m.in. zmian projektów wykonawczych i konieczności wykonania dodatkowych robót. Ponadto wykonawca przez pewien czas nie mógł działać na całym terenie z uwagi na prace gazowe.

– Roboty prowadzone na zlecenie PSG na terenie rewitalizowanego placu Wolności zostały zakończone. W ostatnich dniach wykonywane były prace dotyczące konstrukcji nowego chodnika na fragmencie terenu, który przed rewitalizacją pełnił funkcję postoju taksówek. Równolegle wykonywano koryto pod konstrukcję placu przed kościołem. Prowadzono również roboty polegające na przygotowaniu podłoża gruntowego pod przyszłe nasadzenia – przekazuje „Expressowi Bydgoskiemu” Biuro Prasowe Urzędu Miasta Bydgoszczy.

Na placu, wzdłuż ulicy Gdańskiej oraz przed pomnikiem i na przedłużeniu osi ul. Piotra Skargi, zaplanowano ujednolicenie nawierzchni poprzez zastosowanie dwóch rodzajów materiałów: płyt granitowych oraz opasek z kostki bazaltowej. Płyty będą ułożone w karo. Chodnik zostanie poszerzony, tak aby w letnie miesiące sąsiadujące restauracje mogły ustawić stoliki na powietrzu.

Na jezdni, wzdłuż północnej pierzei, pojawi się kamienna kostka rzędowa na nowej podbudowie. Na ulicy wyznaczony zostanie kontrapas dla rowerzystów, którzy będą mogli jechać pod prąd. Ta drogowa część inwestycji ma zostać zrealizowana w przyszłym roku.

Po kwiaty wiosną

Na terenie przed kościołem pojawią nowe estetyczne pawilony kwiaciarni. Realizację tego etapu zaplanowano w pierwszej kolejności, aby sprzedawcy mogli jak najszybciej wrócić do pracy. Roboty miały zająć ok. pół roku, lecz termin powrotu kwiaciarek kilkukrotnie się przesuwał. Pawilony są gotowe – w październiku UMB przekazał nam, że ich montaż możliwy będzie pod koniec 2024 r., ale tak się nie stało.

– Na styczeń wykonawca – firma Strabag planuje wykonanie konstrukcji pod utwardzenie placu przed Kościołem. Montaż gotowych pawilonów kwiaciarni został przesunięty na wiosnę. Zaawansowanie wszystkich prac wynosi aktualnie ok. 20 procent. Zakończenie całej inwestycji planowane jest pod koniec przyszłego roku – informuje Biuro Prasowe UMB.

Miasto przypomina, że głównym celem rewitalizacji jest podniesienie estetyki placu oraz wprowadzenie na nim dodatkowej zieleni. W ramach projektu przewidziano przywrócenie historycznych osi widokowych i wymianę nawierzchni.

Zmiany na placu i w okolicy

W planie rewitalizacji przewidziano modernizację elewacji szaletu poprzez wymianę istniejących płytek na płytki elewacyjne granitowe groszkowane. Dodatkowo zaprojektowano wykonanie trejaży metalowych, montowanych przed wejściem do toalety. Mają nawiązywać formą do istniejącej balustrady pobliskiej Galerii Miejskiej bwa.

Na placu pojawi się 13 stylowych latarni, 21 nowych drzew, 26 ławek i 3 komplety stojaków rowerowych. Za realizację inwestycji o wartości 8,4 mln zł odpowiada firma Strabag. Dodatkowo koszt budowy kwiaciarni to 1,3 mln zł. W ramach prac przewidziano m.in.:

  • zamontowanie chowanych słupków ograniczających wjazd na alejką w kierunku Gdańskiej od strony ul. Skargi;

  • sferyczny zegar słoneczny na granitowym postumencie przy pomniku;

  • dodatkową iluminację wybranych elementów na terenie placu: frontowych elewacji kościoła pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła oraz I LO oraz pomnika Wolności;

  • wyniesione przejścia dla pieszych przy skrzyżowaniu z Gdańską oraz Gimnazjalną i Piotra Skargi oraz dopuszczenie na ul. Plac Wolności ruchu rowerowego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski