Szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk przypomniał, że dzisiaj upłynął termin zgłaszania uwag, propozycji i wniosków zmian do projektu Narodowego Programu Szczepień, który zaproponowano w zeszłym tygodniu.
Ponad dwa tysiące zgłoszeń
W trakcie konsultacji wpłynęły 2273 zgłoszenia do rządowego programu. - To pokazuje, jak ważna jest to sprawa (…) Za te wszystkie maile, uwagi i opinie serdecznie dziękujemy. Można posegregować te informacje na kilka grup. Nnajwięcej dotyczyło bezpieczeństwa szczepionki i testów klinicznych. Będziemy dyskutować w ramach zespołu, który pracował nad tym dokumentem – wyjaśniał Dworczyk.
Dodał, że następna duża grupa pytań dotyczyła rejestrów szczepionych i kodów QR. Trzecia grupa dotyczyła uwag i pytań dotyczących niepożądanych odczynów poszczepiennych i odszkodowań. Czwarta z dużych grup to zaangażowanie jednostek samorządu terytorialnego w cały proces.
- W tej chwili zespół, który redaguje ten program, pracuje nad tym, żeby w poniedziałek rano do 10.00, dokument był już poprawiony i przygotowany do zaprezentowania na posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. W ramach konsultacji spotykaliśmy się z organizacjami eksperckimi – mówił.
3,4 miliona szczepień miesięcznie
Szef KPRM do Narodowego Programu Szczepień-wpłynęło 8319 zgłoszeń od zespołów szczepiennych, które będą realizowały Narodowy Program Szczepień. - Analizujemy teraz wszystkie zgłoszenia i sprawdzamy, na ile równomiernie pokrywają Polskę. Nasz cel to punkt szczepień w każdej gminie – wyjaśnił. - Zarejestrowane podmioty i punkty medyczne pozwolą osiągnąć zdolność operacyjną na poziomie ok. 3,4 mln szczepień miesięcznie – dodał.
Dworczyk zapowiedział, że za kilka dni przedstawiona zostanie mapa podmiotów przeprowadzających szczepienia. - Włączymy jako punkty szczepień masowych szpitale rezerwowe. Chcemy, żeby Rada Ministrów mogła we wtorek przyjąć ten program, który ponad podziałami łączy nas wszystkich – mówił.
Niedzielski: Etapem 0 jest zaszczepienie medyków, personelu medycznego i wszystkich osób personelu administracyjnego i pomocniczego
Obecny na konferencji minister zdrowia Adam Niedzielski zaznaczył, że celem rządu jest, żeby ten program szczepień Polaków został zrealizowany jak najszybciej i jak najskuteczniej.
- Etapem 0 jest zaszczepienie medyków, personelu medycznego i wszystkich osób personelu administracyjnego i pomocniczego, który jest zatrudniony w szpitalach i przychodniach – mówił.
Dodał, że personel będzie zaszczepiony w szpitalach, które zostały podzielone na trzy grupy. Najważniejsze są szpitale węzłowe - jest ich 508. Mają za zadanie przyjmować zgłoszenia od podmiotów leczniczych i aptek, które będą chciały zaszczepić personel.
Z kolei szpitale pediatryczne i onkologiczne - czyli szpitale monoprofilowe - będą zajmowały się szczepieniem tylko swojego personelu. Zakłady opiekuńczo-lecznicze i zakłady lecznicze, które muszą zaszczepić swój personel i pacjentów to trzecia grupa.
- Do 16 grudnia szpitale węzłowe, inne szpitale i placówki lecznicze mają obowiązek zgłosić osoby, które będą podlegały szczepieniu i są tam zatrudnione. Po uzyskaniu wszystkich zgłoszeń w przyszłym tygodniu będziemy chcieli wystawić skierowania – przekazał minister.
