Refundacja leczenia – nadzieja dla chorych
Nowoczesne leki i szczepienia stosowane przy poważnych schorzeniach, takich jak nowotwory, amyloidoza, czy mukowiscydoza, są często bardzo drogie, a przez to niedostępne dla wielu pacjentów. Na szczęście Ministerstwo Zdrowia nawet kilka razy w roku aktualizuje listę leków, terapii i szczepień refundowanych, dzięki któremu leczenie i profilaktyka kosztują ułamek ceny. Jakie zmiany nastąpią już 1 kwietnia?
Refundowane terapie nowotworowe
Nowotwory to schorzenia cywilizacyjne, dotykające coraz większą grupę osób, także młodych i dbających o siebie. Dlatego tak ważne jest, że nowoczesne terapie przeciw rakowi od kwietnia będą refundowane. Na liście znalazły się durwalumab, tremelimumab oraz alektynib wykorzystywane w leczeniu różnego typu nowotworów płuc, abemacyklib używany w leczeniu raka piersi, rukaparyb do leczenia raka jajników, talazoparyb na nowotwór gruczołu krokowego. Z nowelizacji refundowanych terapii zadowoleni będą też chorzy na szpiczaka, czerniaka, białaczki i raka endometrium – na liście znalazły się elranatamab, talkwetamab, niwolumab, akalabrutynib oraz dostarlimab.
Leczenie chorób rzadkich
Na nowej liście Ministerstwa Zdrowia znalazły się też leki wykorzystywane przy chorobach rzadkich. Jest to Kalydeco i Kaftrio przyjmowane przez chorych na mukowiscydozę, Nucala na zespół eozynofilowy HES, Amvuttra na dziedziczną amyloidozę, Kinpeygo na nefropatię oraz Livtencity dla pacjentów po przeszczepieniu krwiotwórczych komórek macierzystych lub narządu litego zakażonych wirusem CMV.
Nowa lista leków i szczepień refundowanych - kwiecień 2025
Na kwietniowej liście Ministerstwa Zdrowia znajdą się też leki m.in. na nadciśnienie, zakrzepicę, choroby psychiczne, jak również szczepienia dla seniorów i kobiet ciężarnych. Które będą refundowane? Szczegóły w naszej galerii.
