Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miasto zasypane wnioskami w sprawie planu zagospodarowania Górnego Tarasu Fordonu. Sprzeciw wobec bloków

Jarosław Więcławski
Jarosław Więcławski
Miejska Pracownia Urbanistyczna przystąpiła do zagospodarowania planów dla trzech terenów oznaczonych na mapie.
Miejska Pracownia Urbanistyczna przystąpiła do zagospodarowania planów dla trzech terenów oznaczonych na mapie. MPU
Stowarzyszenie Miłośników Górek Fordońskich przesłało do Miejskiej Pracowni Urbanistycznej blisko 500 papierowych wniosków do planów miejscowych podpisanych przez mieszkańców Bydgoszczy. Jednym z ważniejszych postulatów jest wyłączenie terenu górnego tarasu Fordonu z zabudowy mieszkaniowej.

– Przed chwilą zanieśliśmy na pocztę i nadaliśmy 464 papierowe wnioski podpisane przez mieszkańców i zebrane przez zaangażowanych społeczników. Dziękujemy wszystkim ludziom, którzy poświęcali swój wolny czas i pomagali docierać do tych osób, które wolały złożyć klasyczny, papierowy dokument – poinformowało w piątek (28 lipca), ostatniego dnia składania wniosków, Stowarzyszenia Miłośników Górek Fordońskich.

– Jednocześnie złożyliśmy do Miejskiej Pracowni Urbanistycznej wnioski wypracowane wspólnie z mieszkańcami Fordonu, radami fordońskich osiedli i organizacjami społecznymi podczas Społecznego Spaceru Badawczego. Liczymy, że włodarze miasta pochylą się tym razem nad zdaniem społeczeństwa – dodano.

MPU zbierała wnioski do miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego „Fordon: Pod Skarpą – Grussa”, „Fordon Górny Taras – Bieszczadzka” oraz „Fordon Górny Taras – część centralna” od połowy czerwca. Biorąc pod uwagę, że można było wypowiedzieć się o nich również na platformie internetowej Voxly, liczba pism, jakie spłynęły do urzędu może być rekordowa.

Społecznicy chcą, aby w przypadku górek fordońskich dokonać punktowej zmiany studium zagospodarowania przestrzennego niezbędnej do dalszych prac planistycznych przy MPZP tych terenów. W dokumencie, który Rada Miasta przyjęła pod koniec ubiegłego roku przewidziano m.in. możliwość zabudowy wielorodzinnej, której już wówczas sprzeciwiali się mieszkańcy.

Metody sprzed półwiecza

W części centralnej Górnego Tarasu stowarzyszenie opowiada się za ustanowieniem strefy ciszy, ochroną korytarzy wymiany powietrza i wyłączeniem terenu z zabudowy mieszkaniowej. Aktywiści apelują o zaniechanie budowy drogi klasy G (głównej) i odgałęzienia tranzytowego do obwodnicy południowo-wschodniej Bydgoszczy, utrzymanie charakteru rekreacyjno-wypoczynkowego terenu oraz wyłączenie hałaśliwej i uciążliwej dla środowiska działalności usługowej.

– Budowa bloków na Górnym Tarasie to wycinka kilkudziesięciu tysięcy drzew. Taką metodą budowano 50 lat temu. Dziś Europa wkomponowuje zabudowę w istniejącą przyrodę, warto więc wziąć pod uwagę takie właśnie rozwiązania. W Bydgoszczy zachowały się tereny na których nie trzeba nic sadzić, siać, wieszać budek lęgowych czy budować kryjówek dla jeży. Jest tam wszystko, czego potrzebują zwierzęta, przyroda daje sobie świetnie radę – czytamy w uzasadnieniu wniosków.

W przypadku planu „Fordon: Pod Skarpą – Grussa” wnioski dotyczą ustanowienia zabudowy wyłącznie jednorodzinnej, uzupełnionej o tereny zielone, utrzymanie istniejących dróg w zakresie i parametrach przewidzianych dla dróg lokalnych i dojazdowych, przy jednoczesnym zaniechaniu planu budowy drogi głównej. Dużo więcej uwag dotyczy planu „Fordon Górny Taras – Bieszczadzka”. Stowarzyszenie chce m.in.:

  • ustanowienia zabudowy o niskiej intensywności;
  • utrzymania istniejących dróg w zakresie i parametrach przewidzianych dla dróg lokalnych, dojazdowych i osiedlowych funkcjonujących obecnie pod nazwami jako ulica: Bieszczadzka, Gorczańska, Świętokrzyska, Alpejska, Jasiniecka;
  • utrzymania drogi dojazdowej „skarpy Bieszczadzka” w formie górskiej alei parkowej;
  • dostosowania liczby mieszkańców do przepustowości aktualnych dróg i mediów;
  • zaniechania budowy nowej drogi kategorii L wytrasowanej przez środek osiedla;
  • utrzymania poziomu hałasu 40dB w ciągu dnia i 35 dB w nocy;
  • przy modernizacji ulic przewidzenia możliwości budowy infrastruktury technicznej pod osiedle typu Smart City.

Rozwiązania oprócz SMGF poparł Bydgoski Ruch Miejski, rady osiedla Nowy Fordon, Tatrzańskie i Tereny Nadwiślańskie, stowarzyszenie MODrzew, Fordon na co dzień, Mariampol.pl, Fordoński Ruch Oporu oraz Fordon Runners. – Takie ekosystemy jak Górny Taras Fordonu w wielu krajach stają się parkami narodowymi, które utrzymywane są za publiczne pieniądze, gdyż władze państwowe mają wysoką świadomość znaczenia otoczenia naturalnej przyrody dla dobrostanu mieszkańców – przekonują aktywiści.

Zobacz wideo: Sad społeczny w bydgoskim Myślęcinku

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo